Pravdy o atopii
Nedostatek některých vitamínů a minerálů může nepříznivě ovlivnit i stav pokožky. Dá se svrbění kůže při atopické dermatitidě potlačit správným výběrem potravin?
Při atopické dermatitidě a nepříjemném svrbění pokožky, které se s ní pojí, se zaměřujeme kromě samotné léčby například i na tipy, jak si upravit jídelní lístek. Otázka ale zní: Dá se vůbec bojovat výživou proti svrbění?
Mezi běžně dostupnými potravinami jen těžko najdeme takovou, po jejíž konzumaci svrbění zázračně zmizí. Vhodnou výživou ale dokážeme ovlivnit nepříjemné příznaky atopické dermatitidy.
- Zdraví a kvalitu pokožky
- Rychlost hojení
- Odolnost pokožky jako jedné z hlavních bariér imunitního systému
- Vznik reakcí, které následně vedou (kromě jiného) i ke svrbění těla
Zhoršená kvalita pokožky, projevující se zvýšenou suchostí, popraskáním nebo náchylností k infekcím, je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku vitamínů v těle – tzv. avitaminóz. Proto se musíme zaměřit na to, aby jich naše strava obsahovala co nejvíc.
Nezbytný k udržení integrity pokožky a sliznic. Nedostatek vitamínu A může způsobit častější infekce na kůži a zhoršení zánětu.
Zvyšuje imunitu, vykazuje antioxidační aktivitu (velký význam má při pravidelném sportu, kdy může být dočasně snížena imunita). Je důležitý pro hojení ran – pomáhá tvorbě kolagenu, chrání před škodlivými účinky UV záření, zlepšuje hydrataci pokožky.
Chrání membránové tuky před peroxidací (pacienti s atopickou dermatitidou jsou víc náchylní k poškození oxidačním stresem), snižuje zánětlivé reakce v pokožce.
Za vitamíny ale nezaostávají ani minerální látky. Zmiňme tu jen pár z velkého zástupu těch, které nám pomáhají udržovat zdravou kůži, a tímto způsobem kromě jiného i předcházet svrbění.
V kombinaci s vitamínem C zvyšuje antimikrobiální aktivitu a pomáhá bojovat s mikrobiálními infekcemi v kůži.
Je antioxidant, který chrání pokožku před účinky UV záření, zlepšuje účinek kolagenu v pokožce, a tím zlepšuje elasticitu kůže a její celistvost.
Chrání pokožku před účinky UV záření (stimuluje aktivitu antioxidačních enzymů).
Zde najdete příklad, kterým se můžete inspirovat:
SNÍDANĚ: celozrnné* pečivo s avokádem a cottage cheesem, červená paprika
DOPOLEDNÍ SVAČINA: meruňky
OBĚD: čočková polévka, krůtí maso na žampionech + dušená mrkev s hráškem + vařené brambory
ODPOLEDNÍ SVAČINA: bílý řecký jogurt s borůvkami a se slunečnicovými nebo dýňovými semínky
VEČEŘE: vaječná omeleta s brokolicí
* Pro děti do přibližně 3 let se nedoporučuje konzumace celozrnných výrobků
POZOR: Jídelní lístek nezohledňuje individuální alergie a nesnášenlivost, které se s atopickou dermatitidou často pojí.