Mýtus o zahleňování organismu mlékem
Chci vás upozornit, pokud jste v éteru narazili na tvrzení, že mléko zahleňuje organismus a škodí, vězte, že jde o úplnou hloupost. Vezměte si například takovou brynzu. Vždyť je to potravina,, kteráprospívá tělu v boji proti civilizačním onemocněním.
Ovčí nepasterizovaná brynza je potravinářským unikátem a nelze ji srovnávat z výživového hlediska se zakysanými výrobky. Možná s některými druhy kefíru. Bakterie mléčného kvašení totiž v brynze produkují bakteriociny s antimikrobní aktivitou, čímž jsou vlastně přírodním antibiotikem. Malé děti by mohly nepasterizovanou brynzu jíst už od doby, kdy si zvykají v prvních příkrmech na zakysané produkty. Avšak pokud by se tam náhodou vyskytla nějaká Campylobacter, Salmonela, Listerie apod., mohla by mít infekce těžší průběh u dětí s oslabenou imunitou. Proto někteří pediatři doporučují brynzu od tří let, aby se nepodstupovalo zbytečné riziko.
Nemusíte se nalévat tekutým mlékem, ale zakysané mléčné výrobky do jídelníčku rozhodně zařaťe. Například takové acidofilní mléko je charakterizováno kulturou Lactobacillus acidophilus. Kefír je charakterizován kulturou vyrobenou z kefírových zrn Lactobacillus kefir sp. rodu Leuconostoc, Lactococcus a Acetobacter, rostoucích ve specifických podmínkách. Podobným probiotickým lékem, jako je naše brynza, je i kavkazský kefír, hustý jako zakysaná smetana.
Při výrobě zakysanky se používá tzv. základní (smetanová) kultura, která je složena z Lactococcus lactis, subsp. lactis, Leuconostoc mesenteroides subsp. dextranicum aLeuconostoc mesenteroides.
V jogurtech najdeme Streptococcus thermophilus, což je významná bakterie – probiotikum v léčbě atopické dermatitidy. Zvyšuje hladiny ceramidů a zlepšuje symptomy při atopické dermatitidě. Nejvyšší účinnost má v krémech
Užitečná probiotika při atopickém pochodu
Lactobacillus plantarum
Lactobacillus plantarum je grampozitivní aerotolerantní bakterie. Má významnou antioxidační aktivitu a také pomáhá udržovat střevní propustnost. Potlačuje produkci plynů (metan, CO2, sirovodík) ve střevech a může mít zdravotní přínos některých pacientů, kteří trpí IBS. Snižuje alergickou odpověď organismu zprostředkovanou IgE protilátkami. Snižuje obsah biogenních aminů, dokonce je degraduje, je účinná v boji proti patogenům. Působí proti E.coli, která produkuje biogenní aminy. Snižuje zánětlivou aktivitu na sliznici žaludku vyvolanou bakterií Helikobacter pylori. Působí pozitivně při léčbě atopické dermatitidy u dospělých jedinců.
L. plantarum se používá ke snížení alergenicity sójové mouky a výrobků ze sóji (snížení reaktivity 80–90 %).
L. plantarum se běžně vyskytuje v mnoha fermentovaných potravinářských výrobcích, včetně kysaného zelí, nakládané zeleniny, což mohou i lidé s HIT. Najdete ji:
- v olivách ve slaném nálevu
- v korejském kimchi, v kvásku a kváskových pekařských výrobcích, fermentovaných zeleninách
- v kvalitních zrajících suchých salámech bez aditiv
- v některých sýrech jako originál feta (ovčí a kozí mléko), v mozzarelle bufala z buvolího mléka, v čerstvých kozích sýrech jako ricotta
Lactobacillus Gasseri
Lactobacillus Gasseri má imunomodulační účinky. Snižuje riziko vzniku alergií a astmatu. Terapie probiotiky rhamnosus + L.Gasseri vede ke snížení IgE v krvi. L. Gasseri léčí alergickou rýmu a ucpaný nos, pomáhá při redukci abdominálního tuku a při obezitě.
Lactobacillus rhamnosus
Jedná se o grampozitivní anaerobní fakultativní bakterii. Je to rezistentní bakterie přirozeně se vyskytující v trávicím traktu, nese nízké pH v žaludku. Dokáže snižovat imunitní odpověď (alergie na arašídy pod lékařským dohledem). Jde o nejúčinnější probiotikum v prevenci a léčbě atopické dermatitidy. Snižuje riziko infekcí dýchacích cest u dětí a chrání urogenitální trakt, taktéž před dysbiózami střevní mikroflóry. Snižuje symptomy respiračních alergií a rinokonjuktivitidy, zastavuje atopický pochod a stabilizuje žírne buňky.
Kombinace s Bifidobakterium longum zvyšuje účinnosti v prevenci potravinových alergií, jsou i HIT tolerovány. Lactobacillus rhamnosus se nachází v zakysaných mléčných výrobcích nepasterizovaných (brynza) a polotvrdých zrajících sýrech.
Další probiotika
Lactobacillus salivarius se uplatňuje při léčbě astmatu a onemocnění epidermální bariéry kůže, jakým je atopická dermatitida u dětí. Je užitečný při léčbě IBS (syndrom dráždivého tračníku), působí protizánětlivě a zmírňuje nadýmání. Najdete ho v drůbežím mase, drůbeži bez produkce biogenních aminů (tyramin, histamin). Toto probiotikum je schopno potlačit široké spektrum patogenních organismů, které přicházejí spolu s potravou z gastrointestinálního traktu. Uplatňuje se také při léčbě pankreatické nekrózy. Spolu s kmeny Bifidobakterium bifidum a infantis, Lactobacillus acidophillus, casei a lactococcus lactis potlačuje aktivitu prozánětlivých cytokinů a přerůstání patogenů v tenkém střevě – redukce bakteriální translokace.
Další užitečná bakterie je Oxalobakter formigens. Tato bakterie je důležitá při degradaci oxalátů vyskytujících se v potravě. Za normálních okolností při pestré stravě se nachází v trávicím traktu, ale například při častém užívání antibiotik už ve střevě není v dostatečném množství. Doporučuje se proto po antibiotikách doplnit probiotika a vyhýbat se vysokému příjmu potravin s obsahem oxalátů, jinak u některých jedinců s predispozicí hrozí hyperoxalurie. Oxaláty se nacházejí ve vývarech z kostí, špenátu, kakau, jahodách, rebarboře, máku, sezamu, červené řepě apod. Není možné je dodávat v suplementech.
Co působí příznivě při atopické dermatitidě?
- Rostlinné složky a probiotika působící protizánětlivě a snižující produkci biogenních aminů, stabilizující žírné buňky (mastocyty)
- IInulin – fruktooligosacharid – potrava pro bifidobakterie!
- Topinambur, čekanka, česnek, pór, cibule, chřest
- Výběr vhodného pečiva (kváskový celozrnný chléb z jednoho druhu mouky), upřednostnit domácí výrobky před průmyslově zpracovanými potravinami a dopékanými pekařskými výrobky
- Lactobacillus rhamnosus, Bifidobakterium breve, longum a infantis
- Nigella sativa, perilla křovitá, rdesno, pískavice řecké seno, galangal, ženšen, zázvor, kurkuma longa, kurkuma manga, máta, tamarind, řeřicha, mizuna, tulsi, koriandr zelený, amomum subulatum, piper longum, glycyrhyza glabra
- Citrónová tráva, limetkové listy, smil písečný
- Berberin při SIBO – oregano, medvědí česnek, alicin, dřišťál obecný (Berberis vulgaris)
- Sumac, kmín římský, hořčičné semínko – zálivky
- Karob, tapioka, rostlinné mléko, zelený čaj
- Granátové jablko, červená cibule, medvědí česnek, skořice, hřebíček, batáty, topinambur, yam
- Kimči / kysané zelí se lněnými semínky Lactobacillus plantarum – lignocelulózových biomasa + kurkuma a chilli kapsaicin
- Feta sýr se lněnými semínky + amarant s medvědím česnekem nakládaným v kurkumě
- Vhodné tuky na tepelnou úpravu a panenské oleje (olivový, pupalkový, brutnákový, světlice barvířská, dýňový, lněný, konopný, řepkový, ředkvičkový, perilový, z chia, avokádový je vhodný i na tepelnou rychlou úpravu, sezamový, olej z vlašských ořechů apod.)