Výživové poradenství
Které protizánětlivé potraviny mají kouzelnou sílu potlačit zánět v těle?
Poznejte protizánětlivé potraviny, které byste měli přidat do své stravy a potraviny, které naopak zánět v těle podporují a měli byste se jim vyhnout.
Výživové poradenství
Poznejte protizánětlivé potraviny, které byste měli přidat do své stravy a potraviny, které naopak zánět v těle podporují a měli byste se jim vyhnout.
Poznejte protizánětlivé potraviny, které byste měli přidat do své stravy a potraviny, které naopak zánět v těle podporují a měli byste se jim vyhnout.
Úlohou protizánětlivé diety je pomoci bojovat se zánětem. Neměla by být pouze doplňkem ke stravě atopika. Na výběr vhodných potravin s protizánětlivým účinkem je třeba myslet už od samého začátku.
Dietní postupy související atopickým ekzémem a dalšími záněty nejsou pouze záležitostí omezování se v jídle. Je nutné si uvědomit, že dodržování diet může jídelníček ochudit právě o důležité protizánětlivé složky potravy. Proto je velmi dobré zaměřit se na to, aby byla strava navzdory omezením pestrá a aby byla pro člověka zdrojem celého spektra látek s protizánětlivým účinkem.
Doporučujeme především bobulové ovoce, které (s výjimkou jahod) nebývá většinou alergenem, navíc neobsahuje mnoho cukru. Patří sem zejména hrozny, borůvky, maliny, rybíz a ostružiny. Do jídelníčku se také vyplatí zařadit broskve či meruňky a pro pestrost všechny dobře snášené druhy ovoce. Detoxikace organismu ovocem a zeleninou je navíc velmi prospěšná.
Mezi ty nutričně nejvýznamnější patří zejména vlašské a lískové ořechy a mandle. Ze semínek se zaměřte na mletá lněná semínka, která jsou bohatá na esenciální mastné kyseliny a vitamín E.
Ryby jsou dobrým důkazem toho, že ne všechny tuky jsou nezdravé. Jde totiž o bohatý zdroj esenciálních mastných kyselin řady ω-3, které mají výborný protizánětlivý účinek a posilují imunitu. Pokud trpíte alergiemi, zařaďte do jídelníčku čerstvé ryby, u mražených zjistěte čas zmrazení (některé ryby jsou zmrazeny hned po vylovení, čímž se zásadně sníží obsah histaminu, tedy látky, která bývá při intoleranci často zodpovědná za kožní projevy).
V rámci protizánětlivé diety často saháme po doplňcích stravy s probiotickými bakteriemi. Málokdy si ale uvědomujeme, že jejich výborným přirozeným zdrojem jsou zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny, tedy kefír, jogurt, brynza či kyselé zelí. V závislosti na individuální snášenlivosti, a u brynzy i s ohledem na věk dítěte, se tyto potraviny snažte zařazovat do jídelníčku pravidelně.
Nadměrné konzumaci živočišných tuků bychom se měli vyhýbat. Ty největší zdroje nasycených tuků jsou vepřové a hovězí maso, drůbež, máslo, sádlo, uzeniny, vnitřnosti a mléčné výrobky s vysokým podílem tuku. U malých dětí však po nízkotučných mléčných výrobcích nesaháme. Volíme raději kombinaci plnotučných a polotučných druhů.
Prakticky se jedná o všechny potraviny, pro které je typická sladká chuť. Ale i zde rozlišujeme ty vhodnější a méně vhodné. Ovoce patří například mezi zdravé a protizánětlivé potraviny. Je bohaté na vlákninu, antioxidanty a své místo si jistě najde také v protizánětlivé dietě. Vyvarovat bychom se tak měli zejména sladkostí, sladkým nápojům a častému používání různých sladidel (pozor i na med a různé sirupy).
Neobsahují dostatek vlákniny (která zpomaluje vstřebávání glukózy do krve a brání jejímu prudkému vzestupu) a přispívají tak ke zvýšenému riziku metabolických onemocnění. Ty jsou doprovázeny systémovým zánětem. Ve stravě bychom proto měli upřednostňovat celozrnné výrobky. U menších dětí to však s celozrnným pečivem nepřeháníme a jídelníček můžeme zpestřit pohankou, jáhlem či špaldovou moukou.
Jsou to složky tuků se silným pro-zánětlivým účinkem, tedy způsobují v těle zánět. Za nejvýznamnější zdroje se považují pokrmové tuky, zákusky a dorty, ale také běžná jídla z fast-foodů.