Jaké jsou příčiny atopického ekzému?

Nejčastější příčinou atopického ekzému je dědičnost. Pokud se ve vaší rodině objevila atopická dermatitida nebo jiná podobná onemocnění, jako jsou alergická rýma nebo astma, riziko vzplanutí atopie u vás a vašich dětí roste. Dalším spouštěčem mohou být poruchy imunity, metabolismu, různé infekce nebo jiné poruchyhormonální aktivity buněk v různých orgánech těla (ve žlázách). 

Klinické projevy atopické dermatitidy jsou velmi rozmanité a mění se kromě jiného i v závislosti na věku. Atopická dermatitida se dělí do třech fází a každá  fáze je charakterizována jiným věkem i možnými projevy: kojeneckou, dětskou a dospělou. 

V každém věku může být onemocnění způsobené jinou příčinou. U kojenců je to nejčastěji strava. U dětí v předškolním věku jsou to infekce a v pubertě zase hormonální změny. 

Jedno však mají všechny věkové skupiny společné. Výrazným faktorem, který přispívá ke vzniku onemocnění, je stres a nešetrné zacházení s pokožkou. Její odmašťování, nošení neprodyšného oblečení, chladné počasí a pod.
 

Kojenecká fáze – začíná většinou mezi 3. až 6. měsícem života. Charakteristickým příznakem je svědění. Začíná většinou na obličeji – na kůži se objevují suchá ložiska růžové až červené barvy. Ložiska mohou splývat. Často jsou postiženy předloktí, dolní části nohy a trup.

Dětská fáze – nejčastěji jsou postiženy oblasti loketních a podvoleních jamkách, krku, zápěstí, kotníku, zadku a stehen. Postižená místa jsou červená, neostře ohraničená, pokožka je suchá a často se škrábanci a s krustami. Děti mohou mít také pozánětlivou změnu barvy kůže nebo fleky na kůži, které souvisí s její podrážděním a zánětem. Odborně se tento jev nazývá pozánětlivá hypo- a hyperpigmentace a mizí za několik týdnů nebo měsíců po zklidnění ekzému. 

Atopická dermatitida u dospívajících a dospělých – často je postižen obličej, krk a trup. Typickým projevem je zhrubnutí a suchost kůže. Na obličeji můžeme spatřit nepatrnou bledost.

Léčba atopického ekzému

Léčba atopie je dlouhodobá a komplikovaná.

Co dělat, abyste atopický ekzém nespustili?

Odstraňte všechny faktory, které přispívají ke vzniku onemocnění. U dětí do 1 roku, které mají atopickou dermatitidu, je vhodné dodržovat stravu s vynecháním některých potravin. A to především potravin, které jsou známými alergeny. Patří mezi ně mléko, vejce, ořechy, ryby, citrusy, koření, čokoláda. Velmi důležité je, že se alergeny do těla dítěte dostávají i mateřským mlékem, proto by maminka měla dodržovat dietní opatření.

Po druhém roku začínají převažovat faktory vnějšího prostředí a vliv infekcí. Stravování má nadále zásadní význam a ovlivní až 70 % lehčích projevů atopické dermatitidy.

  • Základem je pravidelné natírání pokožky šetrnými zvláčňujícími krémy, které jsou vhodné na atopickou a velmi suchou pokožku (Atoderm Intensive Baume). 
  • Místo koupele si zvolte sprchování. Koupání by nemělo být delší než 5 – 10 minut, aby nedocházelo k přesušení pokožky. Voda nesmí být příliš teplá, neměla by přesáhnout 33 °C, aby nevzniklo riziko svědění. Po každém mytí je také potřeba pokožku promazat.
  • Používejte speciální hygienické – sprchové a čistící – přípravky bez obsahu mýdla (Atoderm Sprchový olejAtoderm Intensive Gel moussantAtoderm Mycí kostka).
  • Po opláchnutí kůži velmi jemně osušte. V žádném případě ji netřete.
  • Dejte přednost bavlněnému oblečení, nepoužívejte syntetické materiály a vlnu.
  • Vyhýbejte se příliš zaprášenému prostředí (koberec, závěsy, peřiny z peří) a prostředí s roztoči. Kůži je nutné po každé koupeli promazat. 
  • Důležitá je prevence infekcí, kterým nemusíme předejít pokud jsme na čerstvém vzduchu. Kůži ošetřujte vždy po umytí rukou, aby nedošlo ke vzniku infekce v podrážděné kůži.
detail tělového krému na atopickou pokožku Atoderm Intensive Baume

  • dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

    MUDr. Lucie Jarešová, Dermatoložka.

    Kortikosteroidy se nasazují při vzplanutí atopického ekzému. Pokud ložisko vzniká, svědí a červená, je čas na léčbu. Při zhojení je možno ihned vysadit. Tedy pokud ložisko zmizí, tak se nemusejí již aplikovat. Velmi důležité je nepřestat léčbu, když ložisko ještě svědí a je červené, to by došlo ke zhoršení do 2 dnů. Základem správné terapie je ale promazávání kůže, které je nutné několikrát denně. 

    MUDr. Lucie Jarešová, Dermatoložka.

Lokální léčba atopického ekzému tvoří základ dermatologické léčby.

Lokální znamená, že se na určitou část postižené kůže natírají nebo jinak nanášejí léky předepsané lékařem. 

Lokální kortikosteroidy mají nezastupitelnou úlohu při akutním zhoršení atopické dermatitidy.

Při léčbě atopického ekzému se většinou používá následujíci schéma:

Kortikosteroidy aplikujte na ložiska 1x denně, pokud lékař nedoporučí jinak. Na obličej cca 3 - 5 dnů dle stavu, jinde na těle do vymizení potíží. Pokud vysadíte kortikoidy brzy a ložiska nebudou zhojena, tak může dojít opět ke zhoršení ekzému. Při dlouhodobější aplikaci je možné na doléčení aplikovat kortikosteroidy ob den. Doba léčby bývá 2 - 3 týdny na typu projevů. V průběhu této přestávky používejte pasty bez kortikosteroidů nebo emoliencia, přípravky na obnovu kožní bariéry atopické pokožky.

Emoliencia jsou hlavní součástí terapie atopické dermatitidy. Jsou také doplňkem léčby již akutních projevů a základem péče o kůži v průběhu udržovací fáze. Protože napomáhají udržování a obnově narušené vrstvy kůže a pomáhají obnovovat její lipidový plášť, který odpovídá za udržování vlhkosti v kůži. Pokud je tato funkce kůže narušená, nastává její vysušování. 

Emoliencia aplikujte nejméně dvakrát denně. Nejlepší účinek mají tehdy, když je použijete bezprostředně po koupání nebo sprchování. A při aplikaci do třech minut po sprše. Doporučujeme na to Atoderm Intensive Baume, který zklidňuje a obnovuje atopickou pokožku obličeje a celého těla. 

Olejové koupele jsou vhodné především v zimních měsících. Jedná se o různé druhy olejů (parafínový, sójový, mandlový), které na kůži vytváří jemný film. Tento film zabraňuje ztrátě vody z pokožky, čímž zlepšuje její hydrataci. Doporučujeme zejména Atoderm Sprchový olej.

Antibiotické krémy a masti – používejte především při infekci ekzému.

Lokální imunomodulancia jsou přípravky, které přímo zasahují do imunitních reakcí kůže, a proto je určitě potřeba jejich užívání konzultovat s dermatologem. 

Celková léčba je buď krátkodobá, nebo dlouhodobá.

Léčba antibiotiky je doporučena při infikování ložisek ekzému. Rozjetý atopický ekzém se však antibiotiky neléčí pokud není přítomna infekce. 

Antibiotika se také používají při lokálním zvětšení lymfatických uzlin a při neúspěchu lokální terapie. Zduřené lymfatické uzliny mohou být u atopického ekzému běžné a nemusejí mít lidé žádnou infekci, proto není nutná terapie antibiotiky.

Ložiska ekzému jsou červená, suchá a jsou přítomny strupy, mokvání žluté nebo nazelenalé barvy. Puchýře různě zakalené do žluta nebo zelena. Účinné jsou penicilinázo-rezistentní peniciliny, při alergické reakci na penicilin je alternativou podávání cefalosporinů I. a II. generace.

 

Antihistaminika – jsou ordinovány dle věku a síly, s jakou se atopická dermatitida projevuje. Jsou vhodná na dlouhodobou léčbu. 

Fototerapie a fotochemoterapie se používají na léčbu těžkých případů atopické dermatitidy na specializovaných pracovištích.

Komplikace spojené s atopickým ekzémem

Nejčastěji jsou virového původu. Obávanou komplikací je infekce herpetickým virem – Eczema herpitacatum. 

U dětí se často jedná o první setkání s infekcí po kontaktu s osobou s herpes simplex. 

V místech ekzému se objevují malé herpetické puchýře, které se rychle šíří i na zdravou pokožku. Může dojít k infekcím a mohou se vyskytnout příznaky herpetické encefalitidy nebo pneumonie. Včasná diagnóza a léčba jsou velmi důležité pro prevenci komplikací a vyžadují hospitalizaci.

Při výskytu těchto komplikací je nutné podávání acycloviru do žíly nebo ve formě tablet.

V některých případech je vhodné současně podávat širokospektrální antibiotika. 

Velmi častou komplikací u dětí s atopickou dermatitidou jsou moluska. Jedná se o onemocnění kůže, které vypadá jako pupínky s centrálním důlkem. Infekci kůže a jejich vznik způsobují tzv. pox viry, které se většinou šíří vodou a do těla vnikají právě přes poškozenou vrstvu kůže. Tyto děti jsou zdrojem infekce pro další děti. Kromě toho dochází při dlouhém trvání a neléčení k bakteriální superinfekci, která si vyžaduje cílenou léčbu. Nejúčinnější metodou léčby je odstranění útvarů z kůže. Zákrok se nazývá abraze kyretou. 

Podobně častou virovou infekcí jsou vulgární bradavice (eczema verrucatum). Většinou jsou mnohočetné a je potřebná opakovaná kryoterapie, lokální terapie nebo odstranění laserem. Infekci většinou způsobuje stafylokok. Rozšíření tohoto onemocnění na atopické pokožce je vyšší než u zdravé pokožky. Projevuje se škrábanci, krustami a zarudnutím. Často se vyskytuje i otok lymfatických uzlin. U lehčích případů postačuje lokální léčba kombinovanými kortikosteroidy s antibiotiky. Na zklidnění jsou vhodné pasty s antibakteriálním účinkem.

Kvíz

407 čtenářů již odpovědělo

Otázka 0 z 0

Co je nejčastějším faktorem vzniku atopie?
Dědičnost

Správně! Dědičnost

.

Stravovací návyky

Špatně!

.

Stres

Špatně!

.

Kdy je nejvyšší (75%) pravděpodobnost vzniku atopie?
Pokud jeden z rodičů trpí atopickým onemocněním

Špatně!

.

Pokud má jeden ze sourozenců atopické onemocnění

Špatně!

.

Pokud mají oba rodiče atopické onemocnění

Správně! Pokud mají oba rodiče atopické onemocnění

.

Lze atopii zcela vyléčit?
Atopické onemocnění lze vyléčit změnou stravovacích návyků

Špatně!

.

Příznaky atopického onemocnění nelze ovlivnit

Špatně!

.

Správnou péčí o pokožku je však možné příznaky zcela zmírnit

Správně! Správnou péčí o pokožku je však možné příznaky zcela zmírnit

.

Proč používat péči o atopickou pokožku, i když nemá žádné viditelné příznaky?
Moje pleť je v období odpočinku a vhodnou péčí ho mohu prodloužit

Správně! Moje pleť je v období odpočinku a vhodnou péčí ho mohu prodloužit

.

Když příznaky odezní, není třeba další péče

Špatně!

.

Mám sklony k atopii, ale pokud nemám červenou kůži nebo ložiska, nepoužívám nic specifického

Špatně!

.

Mohu mít atopii i v dospělosti?
Ne, toto kožní onemocnění se může objevit pouze v dětství a poté přetrvává

Špatně!

.

Ano, první příznaky atopie se mohou objevit i u dospívajících a dospělých, kteří dosud atopií netrpěli

Správně! Ano, první příznaky atopie se mohou objevit i u dospívajících a dospělých, kteří dosud atopií netrpěli

.

Ne, atopie se u kojenců objevuje až po narození a poté mizí

Špatně!

.

Atoderm Sprchový olej

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive gel moussant

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive Mycí kostka

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Intensive baume

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm Préventive

Vyživující a ochranný krém vhodný na pokožku ihned od narození.

Velmi suchá až atopická pokožka Suchá až velmi suchá pokožka

Atoderm Intensive eye

Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Velmi suchá až atopická pokožka

Atoderm SOS Sprej

Okamžitý protisvědivý účinek.

Velmi suchá až atopická pokožka Suchá až velmi suchá pokožka