Atopic Skin

Atopická dermatitida je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje  extrémně suchou pokožkou a červenými skvrnami, které jsou často pokryté malými váčky („puchýřky”) a způsobují intenzivní svědění. 

Atopická dermatitida přichází náhle a bývá chronická, naštěstí je však nezhoubná a také není nakažlivá. 

Atopický ekzém  zhoršuje kvalitu života a velmi často je příčinou nespavosti. Atopie bývá často doprovázena také dalšími zdravotními problémy, , jako jsou astma, rýma nebo zánět očních spojivek. Komplikacemi jsou sekundární bakteriální nebo virové infekce (herpesy). Objevit se můžou také malé infekční epiteliální tumory (molluscum contagiosum) virového původu.


 

ikona - oblast na těle

Extrémně suchá pokožka se stává propustnější a přestává plnit funkci bariéry před vnějšími i vnitřními nepříznivými vlivy. Ne každá suchá pokožka se však stane atopickou.

 

Atopie bývá často dědičná.  Vědecké studie ukázaly, že pokud má atopickou pokožku jeden z rodičů, pravděpodobnost jejího výskytu u dítěte je 30 %**. Když jsou postiženi oba rodiče, je pravděpodobnost 70 %**.

Atopická pokožka je kromě genetických faktorů spojena také se:


 

 

piktogram - imunita

vzbouřeným imunitním systémem,

vzbouřeným imunitním systémem,který reaguje přehnaně – zánětem. Epidermis je propustná vrstva pokožky, která propouští alergeny (roztoče, zvířecí chlupy, pyl...) a některé bakterie (zlatý stafylokok), které zapříčiňují zánětlivé reakce.

Food

Potravinové alergeny

kravské mléko, alergie na vejce atd. jsou na úrovni trávení také jedním z faktorů zodpovědných za některé náhlé výskyty ekzému. Dalšími faktory jsou například chemické látky aplikované na pokožku a také teplo nebo pocení, které představují zdroje podráždění a způsobují propuknutí ekzému.

Je však potřeba říct, že potravinová alergie se ve většině případů u atopických dětí nevyskytuje. Potravinové alergie se projevují trávícími nebo kožními příznaky a „zlomem” křivky hmotnosti a velikosti.


*Zdroj: Atopická dermatitída: epidemiologie ve Francii, definice, přírodní vědy, spojení s jinými atopickými projevy, skóre závažnosti, kvalita života.  E. Mahé. Ann. Dermatol. Venereol. 2005; 132 

**Zdroj: Atopická dermatitida. SA Büchner. Forum Med Suisse č. 19, květen 2001


 

krok 1

1. fáze

Atopická dermatitida zpravidla začíná mezi 2. a 3. měsícem života, kdy se objeví dobře ohraničené červené skvrny na tvářích, rukou, později také v oblastech, kde se ohýbají lokty a kolena. Onemocnění se vyvíjí náhlými opakovanými návraty v průběhu jednoho roku až dvou let.

Pokožka je nepřetržitě suchá, což podněcuje svědění, které je příčinou nespavosti a zhoršení kvality života.


 

krok 2

2. fáze

Po několika letech se u atopických dětí může rozvinout další projev atopie, rýma a/nebo alergická astma. Mluvíme o „atopickém pochodu”, který je často spojen se škrábáním a s výraznou kolonizací pokožky zlatým stafylokokem.
 
Vědecká komunita proto v současné době žádá, aby se za účelem předcházení vzniku a zhoršování tohoto onemocnění začalo s léčbou brzo, a to již od narození, v případě, že se atopická pokožka objeví u novorozenců, kteří zatím nejsou postiženi tímto onemocněním, ale existuje u nich genetická predispozice (rodiče nebo sourozenci – atopici).

Mom with her baby

Atopici  mají speciální alergickou genetickou predispozici (tzv. atopický terén), která se může projevovat také na úrovni dýchání (astma), ORL (alergická rýma), očí (alergický zánět spojivek) nebo trávení (potravinová alergie). Atopická dermatitida nejčastěji postihuje kojence a děti většinou mezi 3. měsícem a 5. rokem a až 80 % případů se objeví před 1. rokem života. Atopická pokožka však může trvat i dlouhodobě a někdy až do dospělosti.

  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

    Jak lze předejít atopické dermatitidě a jak ji léčit?

    U dětí, zvláště pak u dětí, jejichž rodiče mají tendenci k alergii, se používá prevence. Doporučuji vyhýbat se v několika prvních týdnech života kontaktu s kočkami. Co se týče léčby, propuknutí ekzému by se mělo léčit co nejdříve pomocí topických protizánětlivých léků (krémy s kortikoidy). Změny v kožní bariéře by se měly léčit každý den pomocí zvláčňujících látek. 

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

    Trpím na alergie (ekzém, pásový opar). Bude moje dcera náchylnější k takovým kožním problémům?

    Pásový opar není alergie, ale virová infekce. Ale pokud trpíte na atopické alergické reakce, vaše dcera může být ohrožena atopickou dermatitidou více, než je obvyklé.

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.
  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

     Může voda, kterou používám k mytí svého dítěte, zhoršit atopii?

    Tvrdá voda zhoršuje suchou pokožku, a tak ovlivňuje kožní bariéru, což umožňuje, aby alergeny z okolního prostředí prostupovaly pokožkou a odstartovaly propuknutí ekzému u atopických dětí.

    Dr Michèle Sayag, Alergolog.

 

 

Diagnostika

 

 

Jakmile atopie propukne, neotálejte. Zvláště u kojenců je nezbytné okamžitě zastavit zhoršování atopie. Pokožka atopických kojenců je velmi suchá, bělavá, hrubá. Pokud atopií trpíte vy nebo váš partner, je atopie u vašeho miminka vysoce pravděpodobná. 


 

Bioderma - skin expert

Jak to udělat? Tak, že zasáhnete co nejdříve a co nejvhodnějším způsobem., Každý zánětlivý výskyt atopické dermatitidy podporuje její zhoršení..

 
Náhlý výskyt ekzému se léčí především lokálními kortikoidy . Ty podporují vymizení zánětlivých lézí a rychlou úlevu od svědění. Při náhlém přerušení léčby často dochází k obnovení lézí. Množství použitých lokálních kortikoidů závisí na ošetřované ploše a věku atopika. Intenzitu léčby stanoví  stanoví lékař.Kortikoidy by se neměly nanášet na obličej a u miminek do oblasti plenek. . 

Ve druhé linii léčby (pouze u dětí starších jednoho roku) se v případě neúspěšné léčby kortikoidy může nasadit takrolismus. Další typy léčby se zvažují pouze u dospělých nebo dospívajících atopiků.
Diety, které spočívají ve vynechání určitých potravin, mají své opodstatnění jen tehdy, pokud lékař potvrdí potravinovou alergii (alergologické testy na potraviny u odborníka).

Scratching

Důsledně dodržujte doporučení svého kožního lékaře a nezapomeňte na tato opatření:

  • Vyhýbejte se alergenům, které mohou vyvolat akutní zánětlivou reakci, tedy roztočům, pylu, zvířecím chlupům a peří, ale také kontaktu s tabákem, který má dráždivé vlastnosti.
  • Vyhýbejte se předčasnému podávání  jídel kojencům. Řiďte se doporučeními svého dětského lékaře nebo ošetřujícího lékaře.
  • Upřednostněte bavlněné oblečení. Vyhýbejte se vlně a syntetickým materiálům, které mohou podráždit pokožku.
  • Nepoužívejte  příliš velké množství pracího prášku. Velké dávky mohou oslabit epidermis.
  • Nezapomínejte na žehlení nebo používání sušičky na prádlo. Vaše oblečení bude při nošení méně drsné.
  • Dbejte, aby u vás doma nebyla příliš vysoká teplota (19 °C – 20 °C), a pravidelně zvlhčujte vzduch. Každý den větrejte, v létě i zimě.
  • Pravidelně zvlhčujte ložnici nebo jen jednoduše pověste do pokoje na noc mokrý ručník.
  • Co se týká sportu, neexistují žádná omezení. Výjimku tvoří případ, kdy by nadměrné pocení způsobovalo nepříjemné svědění.
Clean clothes

  • Sprchujte se asi 5 až 10 minut. Voda musí mít mírnou teplotu (ne více než 35 °C, suchá pokožka nesnáší teplou vodu).
  • Nepoužívejte pěnu ani sůl do koupele, protože vysušují a dráždí pokožku.
  • Umývejte se produktems velmi vysokou tolerancí, nejlépe velmi jemným sprchovým krémem nebo dermatologickou mycí kostkou (na posílení kožní bariéry). Nepoužívejte obyčejné mýdlo,, které dráždí a vysušuje epidermis.
  • Sušte pokožku velmi opatrně a důkladně, nejlépe přikládáním bavlněného ručníku.
Baby in a bath

  • Jednou až dvakrát denně nanášejte ve větším množství zvláčňující krém, který napomáhá obnovení kožní bariéry, obnovuje vláčnost a jemnost pokožky a zároveň snižuje její hyperreaktivitu.
  • V období propuknutí ekzému používejte první pomoc - SOS sprej, který má okamžitý protisvědivý účinek a zklidní tak svědění už za 60 sekund na 6 hodin*.

Klinická studie zahrnovala 120 pacientů ve věku od 1 roku do 84 let a trvala 21 dnů.

Bioderma - Woman applying cream on her body

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Normální až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový gel

(1 recenze)

Jemný sprchový gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel moussant

(2 recenze)

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Préventive

(Napište první recenzi)

Vyživující a ochranný krém vhodný na pokožku ihned od narození.

Pro koho?

Děti, Kojenci

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive eye

(3 recenze)

Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)