Slovo experta:
Vliv antikoncepce na hormonální akné
Jaká je souvislost mezi antikoncepcí a hormonálním akné? Přečtěte si odpovědi gynekoložky Odile Bagot na nejčastější otázky ohledně účinků antikoncepčních pilulek.
Slovo experta:
Jaká je souvislost mezi antikoncepcí a hormonálním akné? Přečtěte si odpovědi gynekoložky Odile Bagot na nejčastější otázky ohledně účinků antikoncepčních pilulek.
Antikoncepční pilulky jsou často obviňovány z toho, že jsou příčinou hormonálního akné u dospívajících nebo mladých dospělých. Kolem užívání této antikoncepční metody panuje mnoho nejasností, které se týkají například účinků na pleť nebo vlivu na neplodnost.
Před čtením tohoto článku vám vřele doporučujeme nahlédnout do našeho miniprůvodce hormony. Lépe tak porozumíte různým hormonům, které hrají roli v užívání antikoncepce a hormonálním akné.
Dr. Odile Bagot, gynekoložka působící ve Štrasburku (Francie) a bloggerka, nám přibližuje problematiku hormonálního akné.
Antikoncepční pilulka je spojena se dvěma hormony: progesteronem a estrogenem. Existují i verze, které používají pouze progesteron, ale většina z nich se na hormonální akné nedoporučuje.
Pilulka má na androgeny několikanásobný účinek, pokud obsahuje dostatek estrogenu a antiandrogenního progesteronu.
Některé antikoncepční pilulky jsou kromě své antikoncepční funkce doporučovány i k léčbě akné, například Oedien, Diane 35 a Triafemi. Další, jako Jasmine, Belara a Varnoline, mají prokazatelně pozitivní vliv na pleť.
Dr. Odile Bagot, gynekoložka
Hlavní prokázané nebezpečí užívání estroprogestativní pilulky je to kardiovaskulární (srdeční infarkt, trombóza a AVC). Pilulka zvyšuje kardiovaskulární riziko u žen dvojnásobně až trojnásobně, v závislosti na typu. Tuto rizikovost můžeme vyhodnotit individuálně. Pro mladou nekuřačku se zdravou hmotností, která cvičí, je však základní riziko nula. Pokud nulu vynásobíte dvěma nebo třemi, stále dostanete nulu. Kardiovaskulární riziko do značné míry závisí na životním stylu a genetice. Jeho zvýšení navíc trvá pouze prvních 6 měsíců užívání pilulky a poté se vrátí k normálu.
Ne, zkrátka se vrátíte k tomu, jak pleť fungovala dříve.
Když přestanete užívat antikoncepci, nedochází k žádnému zpětnému efektu. Kůže se jednoduše vrátí do stavu, v jakém byla předtím, než jste začala antikoncepční pilulku užívat. Pokud jste několik let akné netrpěla, bylo to pravděpodobně díky pilulce. Je však také možné, že pilulka zakryla výskyt pozdního akné, které se objevuje až po 25. roce věku.
Problém nižší plodnosti žen nesouvisí ani tak s antikoncepcí, jako spíše s věkem.
Antikoncepční pilulka nezvyšuje riziko neplodnosti, dokonce je tomu naopak. Z teoretického hlediska totiž pomáhá šetřit vajíčka. Současná generace žen má děti v průměru mezi 30 a 35 lety, zatímco u předchozích generací to bylo 20 až 25 let. Plodnost se s věkem snižuje. K tomu se přidává katastrofální proměna spermií u mužů žijících ve vyspělých zemích, za kterou stojí zhoršení životního prostředí. Muži mají o polovinu méně spermií než jejich vrstevníci ve 30. letech 20. století, a to je činí méně plodnými.
Antikoncepční pilulka je metodou, která je pro akné nejpříznivější. Pozitivní účinek může mít i antikoncepční náplast nebo kroužek se shodnými hormony.
Nitroděložní tělísko na bázi progesteronu
Tomuto prostředku se raději vyhněte, protože neblokuje ovulaci a zvyšuje vylučování androgenů, zejména pokud se u vás vyskytne syndrom polycystických vaječníků.
Pilulky obsahující výhradně progesteron a kontrakční implantáty
Pokud trpíte akné, vyhněte se všem progesteronovým antikoncepčním prostředkům (tabletám s desogestrelem, implantátu nebo progesteronovému nitroděložnímu tělísku), z toho důvodu, že progesteron je mírně androgenní. Výjimku tvoří přípravek Zlynda.
Lokální antikoncepce
Měděné nitroděložní tělísko, spermicidy a kondomy nemají na akné žádný vliv.