Každodenní rady
Jakou roli hrají zpracované produkty, mléčné výrobky a potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI)? Jaká strava vám pomůže proti akné? Pojďte se na téma podívat blíže s naší dietoložkou, která se specializuje na mikroživiny.
Jistě jste už slyšeli, že pokud máte akné, je vhodné se některým potravinám, jako jsou například uzeniny a čokoláda, vyhýbat. Souvislost mezi stravou a akné byla v nedávných vědeckých studiích prokázána u akné v pubertě i u dospělých. Dobrou zprávou je, že úprava stravy může v boji proti akné přinést viditelné výsledky už za 4-8 týdnů.
Profesor Loren Cordain z University of Colorado v USA provedl studii na dospívajících z celého světa, kteří podle všeho akné netrpěli: zejména na Papuáncích a Inuitech. Vypozoroval, že Inuité začali trpět akné ve chvíli, kdy si osvojili západní stravu.
Řada lékařů zdůrazňuje, že moderní výživa je často prozánětlivá a udržuje podmínky, které akné napomáhají. Stejně jako v případě mnoha jiných patologických onemocnění jsou z velké části na vině průmyslově zpracované potraviny a jejich vysoký obsah tuků, cukrů a dalších zdraví škodlivých složek.
Během posledních let vyvstalo mnoho otázek. Způsobuje mléko akné? Jaká je souvislost mezi čokoládou a akné, lepkem a akné, cukrem a akné či sýrem a akné? Které potraviny mohou pomoci při léčbě akné? Přečtěte si, co k tématu říká naše expertka Pénélope Restoy.
Suroviny s vyšším obsahem cukru nebo s vysokou glykemickou zátěží zvedají hladinu glukózy v krvi a udržují zánět. Patří sem cukr, sladkosti a rafinované obiloviny, zejména bílá mouka. Glykemický index bílého pečiva je stejný jako u cukru. Když si tedy dáme bílý chléb, je to stejné, jako bychom jedli velké kostky cukru. Dodatečná glukóza zvyšuje vylučování inzulínu ve slinivce břišní. Toto hyperinzulinemické prostředí ovlivňuje hormony a může podpořit nadprodukci androgenů, zodpovědných za nadměrné vylučování kožního mazu.
Mléčné výrobky a maso jsou bohaté na bílkoviny a obsahují aminokyselinu leucin. Její nadbytek může přispívat k rozvoji zánětu. Z tohoto důvodu je důležité jíst maso a mléčné výrobky s mírou. Pokud máte rádi mléko, zkuste prozkoumat i jeho další zdroje, například ovčí nebo kozí mléko, které jsou méně zánětlivé.
To znamená hodně zeleniny a ovoce – ne však více než tři kusy ovoce denně, aby se omezila fruktóza. Všechny druhy zeleniny, zejména barevné, obsahují velké množství antioxidantů. Ty přispívají k acidobazické rovnováze, která je pro pleť nezbytná. Moderní strava je příliš kyselá, obsahuje nadbytek bílkovin a obilovin, a naopak málo ovoce a zeleniny. Optimálním poměrem je 70-80 % zásaditých potravin, zbytek by měl být kyselý. Pamatujte, že bílkoviny k tomuto kyselému podílu přispívají a v nadbytku mohou vytvořit nerovnováhu.
Autor: Pénélope Restoy, dietoložka a nutriční specialistka se zaměřením na mikroživiny (Francie)
1. Základem vašeho jídelníčku by měly být potraviny s nízkým nebo středním glykemickým indexem, jako jsou celozrnné výrobky, doplněné zeleninou a alespoň dvakrát týdně luštěninami. Vláknina zajišťuje prebiotika, která jsou klíčová pro střevo a mají tak pro pokožku zásadní význam. Pokud je střevo příliš průchodné, propouští toxiny, které můžou zanechat negativní následky.
2. Vhodná je také protizánětlivá strava s dobrým poměrem omega-6 a omega-3 kyselin. Většina z nás konzumuje příliš mnoho omega-6 kyselin (hotová jídla a nezdravé potraviny), které bychom se měli snažit vyvažovat omega-3 kyselin (malé tučné ryby, jako jsou sardinky, makrely, sledi, vlašské ořechy nebo chia semínka.
3. Doporučujeme vám posílit zdroje antioxidantů, které pomáhají bojovat proti zánětům, např. červené ovoce, barevná zelenina, zelený čaj a koření.
4. Hlídejte si příjem zinku a selenu, které napomáhají procesu hojení.
5. Vyhýbejte se prozánětlivým potravinám včetně zpracovaných a nezdravých potravin, výrobkům s velkým množstvím nasycených tuků a transmastných kyselin, které jsou smažené nebo vařené při vysokých teplotách.
Čokoláda a akné
Čokoláda s více než 70 % kakaa je vynikajícím zdrojem antioxidantů, ale pokud trpíte akné, nedoporučuji ji.
„Je třeba počkat 4 až 8 týdnů, záleží na konkrétním člověku.“
I když to není jednoduché, musíte se obrnit trpělivostí. Přímo na pokožce bude totiž změna k lepšímu vidět až jako poslední. Délka léčby závisí na hloubce zánětu, a pokud se zánět projeví až na kůži, znamená to, že je třeba obnovit rovnováhu všech procesů. Ty totiž souvisí s problémy, jako jsou porézní střeva, zablokovaná játra nebo stres, což si žádá komplexní přístup.
U někoho může stačit správná výživa, jindy je však třeba ji kombinovat s další konvenční alopatickou léčbou na předpis od dermatologa.
Nesmíme zapomenout ani na lokální léčbu, která hydratuje a posiluje kožní bariéru a proces hojení. Když využijete více cest, výsledky nakonec vždy přijdou.
Z čistě výživového hlediska doporučujeme pravidelně dělat tyto věci:
- Ráno před jídlem pijte vodu s citronovou šťávou. Jako antioxidant je bohatá na vitamin C a napomáhá rovnováze kyselin a zásad v těle.
- Do salátu přidávejte plátky černé ředkve macerované v citronové šťávě a olivovém nebo řepkovém oleji.
- Saláty zpestřete přidáním rukoly, česneku, bylinek a koření.
- Připravujte nápoje a nálevy ze surovin jako ostropestřec mariánský, artyčok, zelený čaj a matcha.
Dobré vědět
- Čím více je potravina hořká, tím lépe bojuje proti oxidaci a zánětům.
- Během detoxu je také velmi důležitá hydratace.
„Péče o pacienta s akné by měla vycházet z komplexního uvažování a multidimenzionálního přístupu na několika úrovních.“
Svým pacientům doporučuji konzultaci s příslušnými odborníky, včetně dermatologa a dietologa vyškoleného v oblasti mikro – nebo fyziologické výživy, kteří jim mohou individuálně poradit. Je důležité zaměřit se na propojení kůže, mozku, střev a jater, aby se posílila střevní bariéra a mikrobiota, které jsou pro náš imunitní systém zásadní. Doporučuji také používat produkty péče o pleť, které chrání a respektují kožní bariéru. Nezapomínejte ani na životní styl – zajistěte si dostatek kvalitního spánku a snažte se zvládat stres.