A jako akné, B jako bakterie 

Kožní maz, póry, černé tečky, hormonální akné, zánětlivé akné. Tyto pojmy často slyšíme, aniž bychom přesně věděli, co za tvorbou pupínků a černých teček vlastně stojí. Tentokrát se tedy zaměříme na to, jak akné vzniká. 

  • Dr Eglė Aukštuolienė, Dermatologist

    Dr Eglė Aukštuolienė, Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum dermatologie a venerologie - Klinika Santara Univerzitní nemocnice ve Vilniusu (Litva). .

    „95 % dospívajících trpí pubertálním akné. Puberta dnes přichází v nižším věku, a proto se i akné u mladých lidí projevuje dříve. Nejčastěji se objevuje na obličeji, a tak bývá obtížné všechny pupínky skrýt. Tento stav může ovlivnit psychiku a způsobit ztrátu sebedůvěry.“ 

    Dr Eglė Aukštuolienė, Dr. Eglė Aukštuolienė, Centrum dermatologie a venerologie - Klinika Santara Univerzitní nemocnice ve Vilniusu (Litva). .

teenager with acne

Pokud chceme pochopit, jak pupínky vznikají, musíme se nejprve seznámit s kožním mazem a pilosebaceózními folikuly. To je název pro malé žlázky, umístěné pod pokožkou, které produkují kožní maz. Jsou přítomné na větší části těla, ve velkém množství se nacházejí zejména na obličeji, pokožce hlavy a v horní části hrudníku a zad. Jde tedy v principu o oblasti s nejvyšším množstvím kožního mazu. Každá mazová žláza je připojena k vlasovému folikulu, proto se označuje jako „pilosebaceózní“, jelikož „pilo-“ vychází z latinského slova „pilus“, což znamená „vlas“. 

Když je vše v pořádku, pilosebaceózní žlázy produkují tekutý maz běžné kvality a množství. Vylučují ho póry, které tak hydratují a chrání pokožku. Alespoň tedy v ideálním případě. 

 

Hyperseborrhea & dysseborrhea

1.  Mazové žlázy začnou produkovat nadměrné množství kožního mazu, který je příliš hustý. 

Odborníci tento jev nazývají hyperseborea (příliš mnoho kožního mazu) a dysseborea (nekvalitní kožní maz). Kožní maz, který produkuje akné, má jiné složení než zdravý kožní maz. Chybí mu vitamin E a snadno oxiduje. 

hyperkeratinisation

2.  Kůže zhrubne. Dermatologové to označují jako hyperkeratinizaci. 

Kůže se méně odlupuje a houstne, což končí ucpáním pórů, které se obvykle starají o odvádění kožního mazu. Keratolytické ošetření pleť zjemní, pomůže zmenšit epidermis (svrchní vrstvu kůže) a pleť opět ztenčí. 

blackhead appearing

3.  Póry nemohou správně vylučovat kožní maz. Ten tak zůstane zablokovaný pod kůží. 

Tímto okamžikem vzniká otevřené komedo, známější pod pojmem černá tečka. Černá barva je způsobena tím, že kožní maz je zoxidovaný vzduchem. 

Cutibacterium acnes

4.  V pilosebaceózním folikulu se vyvinou bakterie. 

Nahromaděný maz je ideálním místem pro rozvoj bakterií Cutibacteriumacnes, které způsobují akné.. V této fázi vzniká zánět a uzavřené komedo - bolestivý červený pupínek. 

 

3 důvody vzniku akné 

Ve Francii má akné* každý čtvrtý člověk ve věku 20 až 40 let. Nejčastěji se s akné setkáváme v období dospívání, kdy se aktivuje hormonální systém a začíná tvorba kožního mazu. 

Přesto ne všichni dospívající jsou postiženi stejným způsobem a mnoho z nich už ve věku 25 let akné nemá. Jindy však pupínky zůstávají na svém místě ještě dlouho po skončení puberty. Akné může začít i v dospělosti, vrátit se po několika letech klidnějšího období či během těhotenství. Je proto těžké říci, v jakém věku akné mizí. 

 

Pro akné existují tři důvody: 

 

  • Dědičné: Pokud měli akné rodiče, je větší riziko, že jím budou trpět i jejich děti. 
  • Zvýšená citlivost na mužské hormony (dokonce i u dívek), spíše než skutečná hormonální nerovnováha, která je stále velmi vzácná. Hormony ovlivňují jak tvorbu kožního mazu neboli hyperseboreu, tak hyperkeratinizaci, kdy dochází ke zhrubnutí kůže. 
  • Životní prostředí v nejširším slova smyslu. Mezi stresem a akné, kouřením a akné, stravou a akné i akné a znečištěním již byla prokázána souvislost. Dále je třeba zmínit působení endokrinních disruptorů a špatně zvolené kosmetické přípravky. 

 

*ZDROJ: Arcane Research Study France – únor 2017 

 

Pět fází akné a doporučená léčba 

Podle příznaků a intenzity akné definovala Evropská akademie dermatovenerologie specifický plán boje pod názvem Global Evaluation Acne (GEA). Jaká jsou jednotlivá stádia a způsoby léčby? 

very light acne

Velmi lehké akné - 1. stadium 1 GEA 

Několik komedonů, černých a bílých teček a vzácné červené pupínky, které jsou rozptýlené. Akademie doporučuje lokální léčbu, obvykle retinoidy nebo benzoylperoxid. Pokud jsou výsledky po třech měsících špatné, obě ošetření můžete zkombinovat. 

  

light acne

Lehké akné - 2. stadium GEA 

Komedony (černé a bílé tečky) se vyskytují na méně než polovině obličeje a objevují se červené skvrny. Lékaři často předepisují kombinaci retinoidů a benzoylperoxidu k lokální aplikaci. Pokud po třech měsících akné přetrvává, lze přidat lokální antibiotickou léčbu, po níž se přechází na perorální antibiotickou léčbu ze skupiny cyklinů. Erytromicin není příliš účinný a bakterie jsou vůči tomuto typu molekul vysoce rezistentní, proto se k jeho aplikaci přistupuje jen ve velmi specifických případech. 

moderate to severe acne

Středně těžké až těžké akné - 3. a 4. stadium GEA 

Ve třetím stadiu je již pokryta více než polovina obličeje, ve čtvrtém stadiu dokonce celá tvář. Pupínky najdeme na nose, čele, bradě, někdy i na zádech. Kromě komedonů (černé a bílé tečky) se objevují četné červené skvrnky, některé cysty a uzlíky. Pokud dříve zmíněné léčebné strategie nezabraly, je možné zvážit perorální užívání izotretinoinu, zejména pokud hrozí vysoké riziko jizvení. 

very severe acne

Velmi těžké akné - 5. stadium GEA 

Celý obličej je pokrytý mnoha cystami a uzlíky. K léčbě se předepisuje perorálně podávaný izotretinoin, a to hlavně pokud je přítomen zánět. Před zahájením léčení se doporučuje odstranit komedonové léze mikrochirurgickým zákrokem, aby se předešlo obdobím zánětu, která se mohou během prvních týdnů dostavit. 

Ujasněte si slovní zásobu k problematice akné a pochopte díky ní, jak se o aknózní pleť starat. 

Akné, které se objeví během puberty (na rozdíl od přetrvávajícího akné u dospělých). 

Tento termín se nevztahuje pouze na akné třicátníků nebo těžké akné dospělých, jak se často předpokládá. Akné je z definice ovlivněno hormony, nezávisí ale na věku ani pohlaví člověka. S hormonálním akné se častěji potýkají ženy, které vlivem menstruačního cyklu, těhotenství a menopauzy procházejí četnými hormonálními změnami. 

  

Poznáte ho díky lesklé pokožce z nadbytku kožního mazu, velmi viditelným pórům, které jsou široce rozšířené, a vystouplým černým a bílým tečkám pod kůží. Často se jedná o první stádium akné (velmi lehké akné), které vyžaduje hyperseboreační léčbu. 

Druhé stadium akné (lehké akné) nastává, když se bakterie rozmnoží a vytvoří velké červené skvrny, které jsou vystouplé a často bolestivé. Podle vývoje pak jde o papuly, pustuly či uzlíky. 

Odpovídá třetímu stadiu akné (středně těžké akné), kdy se červené skvrny změnily v hluboké, bolestivé cysty, které jsou často tvrdé, protože jsou uzavřeny v jakési skořápce. To znemožňuje jejich odstranění bez pomoci dermatologa. Těžkého akné v obličeji se nedotýkejte. Riziko vzniku jizev je vysoké! 

Dvě závažné a vzácné formy akné, které postihují především muže ve věku od 18 do 30 let. Jejich léčba si žádá konzultaci s dermatologem. 

Vědecký název pro některé typy aknózních pupínků. Otevřené komedony jsou černé tečky a uzavřené komedony jsou bílé tečky nebo červené skvrny. 

Jiný typ uzavřených komedonů. Mikrocysty jsou vyvýšené pupínky pod kůží, zakončené bílou čepičkou. Mohou zčervenat a odtékat, jindy se resorbují. 

Cysty, v dermatologii také nazývané uzlíky, se nachází hluboko pod kůží. Jsou tvrdé a bolestivé, mohou přetrvávat měsíce a během vzplanutí se vyvíjet. 

Vyvýšený, červený flíček, který ukazuje na počátek zánětu. Ten je způsoben zvýšeným výskytem bakterií Cutibacterium acnes. Je to začátek životního cyklu pupínku. 

Vyvýšený, červený flek s bílou čepičkou, kdy se papula zhoršila. 

Hygiena a péče o pleť

Smíšená pleť a pleť se sklonem k akné

Produktová řada Sébium

Pokožka se během dospívání mění: je silnější, lesklejší, objevují se nedokonalosti, které mohou přetrvávat až do dospělosti.

Řešení BIODERMY: Sébium, produktová řada jako stvořená pro mastnou pleť a pleť se sklony k akné. 
Produktová řada Sébium obsahuje  přípravky na čištění pleti a přípravky péče, které doporučují dermatologové: čisticí přípravky na mastnou pleť (pěnicí gel, micelární voda, kostky mýdla atd.), krémy proti vadám pleti, hydratační přípravky na pleť se sklony k akné a další. Zvolte si svou rutinu!   

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro občasné použití

Pokožka se sklonem k akné Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Peelingový gel

(Napište první recenzi)

Peelingový gel na smíšenou a mastnou pleť.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Technologie Seborestore

Sébium Global Cover

(1 recenze)

Intenzivní tónovací krém na aknózní pleť. Intenzivně eliminuje a překrývá pupínky a černé tečky.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající