Slovo odborníka:
Hormonální akné z pohledu gynekologa
Pro dospívající dívky a ženy představují hormony a akné skutečný problém. Gynekoložka Odile Bagot vysvětluje příčiny hormonálního akné a způsoby, jak jej léčit.
Slovo odborníka:
Pro dospívající dívky a ženy představují hormony a akné skutečný problém. Gynekoložka Odile Bagot vysvětluje příčiny hormonálního akné a způsoby, jak jej léčit.
S tímto dotazem se setkáváme velmi často. Je akné způsobeno hormonální nerovnováhou? Proč se akné tvoří během puberty? Lze hormonálnímu akné předcházet? Jaká je souvislost mezi akné a těhotenstvím? A co akné a menopauza? Jak můžeme hormonální akné léčit? V otázkách týkajících se hormonů není vždy snadné se vyznat.
Dr. Odile Bagot, gynekoložka působící ve Štrasburku (Francie) a bloggerka, nám objasňuje, co hormonální akné způsobuje.
Hormonální akné někdy zmizí nebo ustoupí, aby se později znovu objevilo. Vzácněji se pak může spustit až u dospělých, což se převážně stává u žen.
Akné má v závislosti na věku různé podoby:
Pozdní akné se obvykle objevuje po 25. roce života a zpravidla končí po dosažení 40 let, ačkoliv tomu tak není vždy.
„Na akné se vždy podílí hormonální prvky, ale v žádném případě nejsou jediným faktorem.“
Svou roli hraje spousta endogenních vlivů, včetně osobních predispozic, jako je rodinná genetika, odolnost vůči antibiotikům a hladina mužských hormonů (androgenů). Akné mohou ovlivňovat i další vnější faktory, včetně stresu, tabáku, některých kosmetických přípravků, znečištění a zejména endokrinních disruptorů. Všechny tyto vlivy se souhrnně označují jako exposom.
Hormonální akné opravdu souvisí s mužskými hormony, ne však nutně s jejich nadbytkem. Proto jsou hormonální prostředky, které ženy někdy vyžadují, často neúčinné, protože jejich hladina bývá normální.
Mužské hormony (androgeny) jsou produkovány ve varlatech a nadledvinkách, ale také ve vaječnících – i pro ženy je tak testosteron naprosto přirozenou součástí jejich hormonálního prostředí.
Androgeny (mužské hormony) a testosteron obíhající v krvi nejsou příliš aktivní: pouze 2 % cirkulujícího testosteronu jsou v krvi biologicky dostupná.
Zbývajících 98 % je zachyceno proteinovými přenašeči, které je transportují do kožních buněk. Zde se hormony přemění a stanou se aktivními. Například testosteron se přeměňuje na DHT (dihydrotestosteron), který je mnohem silnějším hormonem. Aby se tento proces viditelně projevil na pokožce, musí proběhnout celý. Proto je přidávání androgenů do krve obvykle neúčinné.
Hormonální akné však s mužskými hormony souvisí, nebo ne?
Účinek androgenů na pokožku závisí na 3 faktorech:
Mnoho žen pozoruje souvislost mezi akné a menstruací. Akné se u nich objevuje před menstruací, v premenstruační fázi, což je klasický znak hormonálního akné. Doktorka Odile Bagot objasňuje roli dvou ženských hormonů: estrogenu a progesteronu.
Estrogen má na akné příznivý vliv, protože přímo snižuje množství kožního mazu produkovaného mazovými folikuly. Nepřímo také zvyšuje produkci proteinů, které zachycují androgeny, a tím snižuje hladinu biologicky dostupného testosteronu.
Menstruační cyklus žen se dělí na 2 fáze:
Během ovulace, tedy uprostřed cyklu, má estrogen na akné celkově pozitivní vliv.
Vlastně nevíme, proč se akné objevuje právě v předmenstruačním období, ale je tomu tak. Stejně jako v prvních měsících těhotenství. Jediným společným jmenovatelem je nárůst progesteronu. Existuje tedy hypotéza, že progesteron má na akné vliv, zatím to však nebylo prokázáno.
Dr. Odile Bagot, gynekoložka
Doktorka Odile Bagot navrhuje 3 nástroje, které mohou hormonální akné ovlivnit.
Akné se nejčastěji vyskytuje během prvního trimestru a poté se stabilizuje.
Když se akné v těhotenství objeví, může mít několik příčin:
Akné nemá vliv na dítě, ale většina léčby proti akné se během těhotenství nedoporučuje. Musíte si také dávat pozor na to, co si na pleť nanášíte, a vyhýbat se výrobkům s parabeny, ftaláty a triklosanem, které narušují endokrinní systém.
Po dovršení čtyřicítky by akné teoreticky mělo zmizet.
Menopauza však může vyvolat nárůst akné, protože vaše vnitřní „klima“ je v tomto období vzhledem k nízké hladině estrogenu androgenní. V takovém případě se proti hormonálnímu akné doporučuje využít hormonální substituční léčby, která dodává estrogen navíc. Je však důležité v tomto věku nezaměňovat akné s rosaceou (růžovkou), která není hormonální a vyžaduje pozornost dermatologa.