Allez au contenu Allez à la navigation

Suchá až velmi suchá pokožka

Úryvky z diskuzí

Share

Suchá pokožka je často jemná, drsná, šupinatá a poznačena vráskami. Tyto znaky zhoršuje zima a vítr. Citlivá pokožka se může týkat suché pokožky a některých typů mastné pokožky. Vyvolává pocity pnutí, mravenčení a objevuje se časté zarudnutí. Jedná se o typy pokožky, které moc nesnesou a rychle se zanítí.

Některé neutrální výrobky obohaceny o hydratační složky, které se prodávají v supermarketech, jsou velmi dobré. Nechte se vést pocitem vaší pokožky po sprchování. Pokud po mytí není napnutá, je výrobek pro vás vhodný.

Dotaz uživatele internetu

Dráždí mýdlo suchý typ pokožky?

Mýdlo skutečně dráždí suchou pokožku. Je to agresivní detergent, protože má zasadité pH, zatímco pH pokožky je kyselé. Ničí hydrolipidický film na povrchu pokožky a způsobuje její suchost. Čisticí přípravky musí respektovat pH pokožky, kterého průměrná hodnota je 5,5. Dejte tedy spíš přednost mýdlům bez dráždivých složek, které existují v pevné formě (dermatologická kostka) nebo tekuté formě (gely), dále ve formě čisticích olejů, čisticích mlék, micelárních roztoků. Dermokosmetické laboratoře vyrábějí různé druhy čisticích přípravků, které jsou přizpůsobené všem potřebám. Pokud chcete zjistit, jestli je konkrétní přípravek vhodný právě pro vás, stačí ho vyzkoušet. Pokud pokožka po čištění není napjatá, je to pro vás vhodný přípravek.

Je to každodenní boj, protože se jedná o genetickou predispozici. 1-krát až 2-krát týdně chodidla obrušujte a 1-krát až 2-krát denně je promašťujte přípravky speciálně určenými pro pokožku chodidel na bázi urey, které je hydratují a hloubkově čistí. Účinnost krému se zvýší, pokud si ihned po jejím nanesení dáte na chodidla ponožky. Vyhýbejte se chůzi naboso, zvyšuje suchost pokožky. Pokud se chcete vyvarovat nahromaděné zhrublé kůže, která způsobuje bolestivé trhliny na patách, obrušujte a promašťujte je.

Existuje více typů hydratačních složek. V současné době je však ideálním složením spojení lipidů jako ceramid, cholesterol a polynenasycené mastné kyseliny. Hydratační přípravky na suchou pokožku velkých dermokosmetických laboratoří toto silné trio obsahují a kromě něho se ještě přidávají jiné nepovinné hydratační složky a složky proti podráždění.

Pokud vás krém pálí, nepoužívejte jej. Zkuste změnu a v lékárně si kupte neutrální hydratační krém bez vůně. Čím víc aktivních látek obsahuje, tím větší je riziko, že vás bude pálit. Dejte tedy přednost „jednoduchým” krémům. Nemusí se jednat pouze o organické krémy, protože ty někdy obsahují éterické oleje, rostlinné výtěžky atd. Mohly by proto pálit ještě víc.

Voda k hydrataci nepostačuje. Organizmus potřebuje také přísun lipidů rostlinného nebo živočišného původu (nejlépe ryb), které obsahují polynenasycené mastné kyseliny. Dejte přednost produktům rostlinného původu, jako jsou vlašské ořechy, lískové oříšky, mandle, řepkový olej, olivový olej a rybí olej. Voda je pro život nezbytná a doporučuji vám vypít alespoň 1 litr denně.

Samozřejmě, póry jsou více stažené tehdy, když je zima a a potní žlázy vylučují méně, než když je teplo. Na úrovni kůže se nacházejí „snímače” tepla, které umožňují přizpůsobit vylučování mazu a potu teplotě.

Myslím si, že strava je pro pokožku, ale i pro celý organizmus velmi důležitá. Je nezbytné dát jí všechno, co potřebuje – vodu, vitamíny, stopové prvky, minerály, proteiny, esenciální mastné kyseliny... Zdravá a vyvážená strava obsahuje všechny zmíněné prvky. Zdravou stravu není třeba doplňovat. Příliš mnoho vitaminů by mohlo být pro člověka se správným stravováním dokonce nebezpečné. Na druhou stranu je v zimním období pokožka suchá a příjem polynenasycených mastných kyselin, jako jsou omega-3 a omega-6, zlepšuje kvalitu pokožky.

Všechno závisí na typu pokožky. Z obecného hlediska se dá říct, že o suchou pokožku je potřeba se starat s pomocí jemného přípravku ráno a večer (čisticím krémem, mlékem nebo micelárním roztokem). Ráno a večer se natírejte hydratačním krémem a pokud se vystavujete slunci, použijte také ochranu proti slunci. Hydratace a sluneční ochrana tvoří základ péče o pokožku.

Při používání profesionálních výrobků na barvení pracujte v rukavicích pokud možno vždy. Pokud jste alergická na latex, používejte spíš vinylové rukavice (chirurgické rukavice). Pokud nejste v práci, používejte na hydrataci rukou každé dvě hodiny velmi mastný krém.

Proč mám vždy sušší a citlivější pokožku v zimě než v létě?

Zhoršuje zima suchý stav pokožky?

Na jednou stranu proto, že zima způsobuje podráždění. Na druhou stranu se však u vás může projevovat nadměrná citlivost na zimu, která způsobuje v chladném období svědění. Nezapomínejte si proto promašťovat pokožku 1-krát až 2-krát denně. V létě všechno závisí na stupni hydratace ovzduší. Čím vlhčí a teplejší je počasí, tím víc hydratována je pokožka. V teplém a suchém počasí se však voda značně vypařuje a pokožka je suchá.

Na suchou pokožku se používají rostinné oleje, například mandlový a arganový, ne minerální oleje. Rostlinné oleje nepronikají moc dobře přes epidermis a častěji je doporučují pediatři než dermatologové.

Pokud používáte pouze vodu, pokožka se spíš vysušuje než hydratuje. Na obličej si můžete nastříkat vodu, ale pak musíte ihned použít hydrolipidický krém, aby se voda udržela ve zrohovatělé vrstvě. Pokud to neuděláte, zvýší použití rozprašovače odpařování vody v pokožce a docílíte opačného účinku, než jste chtěli.

Neexistuje mnoho řešení, spíš vám mohu poskytnout několik rad. Neumývejte si ruce příliš často, promašťujte je vhodnými krémy vždy, když je to možné, a večer, když už nic neuchopujete, například před televizí nebo v posteli, naneste na ně v tlusté vrstvě hojivý, velmi mastný krém. V průběhu dne noste jemné ochranné rukavice a když myjete nádobí, dejte si ochranné rukavice. Zkrátka, řiďte se zdravým rozumem.

Mytí nepostačuje. Pokožku je nezbytné hydratovat jedenkrát až dvakrát denně. V lékárnách a prodejnách s parafarmaceutickými výrobky jsou hydratační krémy, které jsou vyživující a vhodné právě pro váš typ pokožky. Takováhle péče o pleť je jistě lepší než používání parafínového oleje. Pokud preferujete hutné přípravky, používejte emulze typu „voda v oleji”, které jsou mastnější a budou vám připomínat parafín.

Na mytí používejte tekuté nebo tuhé náhrady mýdla nebo čisticí oleje. 1-krát až 2-krát denně promašťujte pokožku vysoce hydratačními a mastnými mléky nebo balzámy. Klidně můžete používat přípravky pro atopickou pokožku. Tyto přípravky se mohou bez problémů používat i u dětí. Výjimku tvoří přípravky s vysokým obsahem urey, ale to je na jejich obalu uvedeno. Na pocity svědění jsou vhodná některá mléka s obsahem vitaminu PP nebo nikotinamidu, který má na pokožku zklidňující vliv (například Atoderm PP Baume).

Dotaz uživatele internetu

Vysušuje peeling pokožku?

Ano. Peeling je vhodné používat mnohem méně v zimě než v létě.

Dotaz uživatele internetu

Zhoršuje zima suchý stav pokožky?

Suché a chladné prostředí způsobuje vysoušení pokožky se ztrátou lipidů na povrchu. Proto se epidermis nesmí hloubkově čistit příliš častým mytím nebo používáním agresivního přípravku a je třeba používat zvláčňující přípravky.