dehydratovaná pokožka

Dehydratace pokožky se projevuje ztrátou jasu s více či méně intenzivními a přetrvávajícími pocity pnutí.

Pokožka je napnuta především po mytí a objevují se na ní i šupiny. Jedná se o neobvyklý a dočasný stav, který nemusí souviset se „suchým” typem pokožky, proto se také u mastné pokožky mohou projevit krátká období dehydratace.

Woman drinking water
  • Voda, rovněž jako vzduch, je nezbytnou součástí života.
  • Přibližně 65 % celkové hmotnosti dospělého člověka tvoří voda.
  • Objem vody v těle člověka vážícího 70 kilogramů je přibližně 49 litrů, přičemž 15 % se nachází v kůži.
  • Význam vody je tady zásadní. Kůže je skutečným zásobníkem vody, ze kterého čerpají jiné orgány a který umožňuje výměnu s vnějším prostředím. Voda se přemisťuje z dermis na povrch a difuzně se rozptyluje v jednotlivých vrstvách.
  • Tento průtok vody se nazývá transepidermální ztráta vody (TEWL). Zrohovatělá vrstva (vrchní vrstva epidermis), která je přirozeně chráněná hydrolipidovým filmem, brzdí proces odpařování.
  • Při poškození této fyziologické bariéry se TEWL zrychlí, což způsobuje vysoušení pokožky. Voda přítomna v dermis již neproudí až do epidermis  a hydrolipidický film přestává plnit svou funkci. 

  • dermatoložka MUDr. Hajnalka Méryová

    MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatoložka.

    Naše tělo se skládá z 50-70 % z vody, která je nenahraditelná pro všechny životní funkce. Každý den ztratíme dýcháním, pocením a vylučováním asi 2-2,5 litru vody. Přestože neexistuje univerzální vzorec pro výpočet množství tekutin, které jedinec potřebuje, můžeme se řídit doporučením 20-40 ml tekutin na kg tělesné hmotnosti. Jedná se však o hrubý odhad, protože je třeba vzít v úvahu celkovou vodní bilanci, tj. příjem a výdej vody za den u každého jednotlivce. Množství výdeje se zvyšuje při fyzické aktivitě, v teplém prostředí, v případě nemoci, při užívání diuretických potravin atd. V těchto případech bychom měli zvýšit denní příjem tekutin.

    Nejlepší tekutinou na zahnání žízně je obyčejná voda s obsahem minerálů do 500 mg/l, kterou je třeba pít pravidelně během dne. Není správné pít velké množství vody najednou, které naše tělo nedokáže využít a velká část z ní tělem jen protéká. Pokud zanedbáváme pitný režim, hrozí dehydratace organismu, která se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, bušením srdce, zvýšeným krevním tlakem, suchou pokožkou, špatnou pamětí a dlouhodobou nesoustředěností.

    I zde platí pravidlo, že všeho moc škodí. Příjem 4 litrů tekutin během dne může zatížit ledviny, srdce a cévní systém. Pocit žízně není dobrým ukazatelem stavu hydratace organismu, protože i zdravý člověk nemusí nedostatek tekutin pocítit okamžitě kvůli pracovní zátěži. Nejlepším ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je barva moči, která by měla být čirá až lehce nažloutlá.
     

    MUDr. Hajnalka Méryová, Dermatoložka.

Cold

Environmentální faktory

Jako chlad, zima, vítr, znečištění, UV záření atd.,

Smoking

Vnější faktory

Jako tabák nebo alkohol,

Stress

Emocionální faktory

Stres nebo únava

piktogram pilulka

Určité typy léčby

Například léčba akné nebo léčba na snížení cholesterolu

Essential oils

Příliš dráždivé

detergentní, čisticí a vysušující kosmetické přípravky.

The skin is very sensitive to water deficiencies, that’s why it has a hydroregulation mechanism.

 

1. Hydroregulace kůže

Voda tvoří 70 % kůže. Téměř 75 % se nachází hluboko v dermis, kde hraje důležitou roli při odolnosti kůže.

Hydratace epidermis je důsledkem zásahu dvou prvků:

  • statické, vázané vody,
  • a dynamické vody, která proudí.

Hydroregulace umožňuje rovnováhu mezi těmito dvěma vodními složkami, což je jediná záruka fyzické a funkční integrity kůže. Hydroregulace zahrnuje 3 hlavní faktory: přirozené hydratační faktory (NMF), lipidy zrohovatělé vrstvy a akvaporiny.

kapky deště - vnější faktory suchosti pokožky

2. Faktory hydroregulace, přirozené hydratační faktory (NMF)

NMF jsou molekuly se schopností vázat vodu ve zrohovatělé vrstvě. Zvlhčují. Nejznámějšími NMF jsou urea a kyselina mléčná.

Stejné vlastnosti mají i další látky, které se používají v kosmetickém průmyslu, především glycerin a xylitol.

 

Bariérová funkce kůže a vody 

Zrohovatělá vrstva je tvořena bezjadernými buňkami, které jsou k sobě „přilepeny” pomocí lipidů, které se nazývají interkorneocytové lipidy. Množství a kvalita těchto lipidů jsou nezbytnou podmínkou celistvosti zrohovatělé vrstvy a tím i její „bariérové” funkce. Pokud jich není dostatečné množství nebo se zhorší, dochází k narušení soudržnosti buněk. To má za následek zvýšení stavu pocení, který se nazývá také transepidermální ztráta vody (PIE, trvalé, lehké a přirozené odpařování vody přítomné v organismu). Správně hydratovaná pokožka by měla být schopna udržet si vodu, a proto jsou důležité interkorneocytové lipidy.

Na co slouží akvaporiny?

Akvaporiny jsou kanálky, ve kterých proudí voda v epidermis. Jsou to proteiny, které produkují keratinocyty (buňky epidermis). Jsou uloženy v jejich membráně, což umožňuje přechod molekul vody. Toto proudění je pro kůži nezbytné, protože epidermis není vaskularizována, tedy není protkána cévami. Všechny prvky, které jsou nezbytné pro život buněk (minerální soli, vitaminy, vyživující prvky) a které pohání krev až do dermis, pronikají do vrchních vrstev kůže díky akvaporinům. Bez akvaporinů by epidermis nemohla být vyživována.

 

Jak odlišit dehydratovanou pokožku od suché pokožky?

U dehydratované pokožky mluvíme o přechodném stavu. Do původního stavu ji dostane přiměřená péče.

Jedná se o narušení vrchní vrstvy epidermis, které schází voda. Nedostatečná hydratace narušuje bariérovou funkci kůže a způsobuje nepříjemné pocity. Naopak, suchá až velmi suchá pokožka je trvalý stav. Jde o speciální typ pokožky, které schází voda a současně také lipidy.

Pokud se chcete dozvědět více o suché až velmi suché pokožce, navštivte tento odkaz.

 

Koho postihuje?

Za jistých okolností nebo v jistých ročních obdobích může dehydratace zasáhnout jakýkoliv typ pokožky.

 

Kožní lékař prověří váš typ pokožky a pomůže vám určit potenciální faktory dehydratace, kterými mohou být třeba změny v pracovním prostředí, koupání na plovárně, dráždivé mýdlo nebo gel, nedávná nemoc, léčba (např. proti zvýšenému cholesterolu).

Pokud je jasně identifikován odpovědný faktor, je nezbytné ho napravit v co možná největší míře.

.  lékař stanoví přesnou diagnózu pokožky

  • Ačkoliv souvisí dehydratace pokožky se špatným prouděním vody v kůži, je nezbytné myslet také na přísun tekutin a každý den vypít nejméně 1,5 litru vody (kromě závažných příčin, které určí lékař).
  • Snažte se udržet zdravé prostředí uvnitř, vyhýbejte se příliš vytopeným nebo klimatizovaným místnostem, ve kterých se voda odpařuje rychleji.
  • V každém případě si však vybírejte takové hygienické výrobky a přípravky pro péči o pokožku, které ji nedráždí, například toaletní přípravky bez detergentů, a v případě potřeby také s promasťující složkou, rehydratační výrobky (podle oblasti a stupně vysušení ve formě mlék, krémů, balzámů, mastí, olejů).

Tato opatření slouží k snížení odpařování vody a udržení jejího dostatečného množství v epidermis a také pro opravu poškozené kožní bariéry.

Woman doing sport

Na tělo i obličej používejte přípravky s vhodným pH bez agresivních látek, které způsobují pnutí pokožky, jako mýdla ve formě dermatologické čisticí kostky nebo velmi jemné mycí balzámy.

hydratace pokožky je základ

Dvakrát denně po umytí pravidelně a jemně nanášejte hydratační a zvláčňující přípravek pro ošetření kožní bariéry a snížení pocitů pnutí.

Během intenzivní zimy nebo vystavování UV záření se náležitě chraňte. Nezapomeňte pečlivě hydratovat pokožku po plavání na plovárně nebo koupališti. Snížíte tím vysoušející účinky chlóru.

 citlivý nedráždivý krém proti seboree a psoriáze

Sérum

Všechny typy pleti

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Sérum

(18 recenzí)

Okamžitý a dlouhotrvající hydratační koncentrát.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Příležitostná cílená péče o pokožku

Všechny typy pleti

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Maska

(1 recenze)

Intenzivní hydratační krémová maska.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Všechny typy pleti

D.A.F. Patent

Hydrabio Brume

(Napište první recenzi)

Dermální voda se zklidňujícími účinky pro zajištění komfortu citlivé pokožky.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Suchá až velmi suchá pokožka Všechny typy pleti

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Krém

(Napište první recenzi)

Výživný hydratační a rozjasňující krém.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Všechny typy pleti Normální až smíšená pleť

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Gel-krém

(15 recenzí)

Jemná péče o pleť, která hydratuje a rozjasňuje

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Normální až suchá pleť Všechny typy pleti

Patent Aquagenium ™

Hydrabio Perfecteur SPF 30

(1 recenze)

Dermatologická péče o pleť pro perfektní výsledek.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající