Dodržujte zdravou životosprávu a pestrý jídelníček bez zbytečných sladkostí.
Máte-li na kůži oděrky, použijte dezinfekci. Dodržujte zvýšenou hygienu zvlášť v období léta a při návštěvě exotických destinací.
Pokud se vám ložisko ekzému podezřele horší, zamyslete se nad možnou příčinou.
Když si rozškrabete svědivou kůži do krve, pro jistotu si do koupele přidejte jako účinné antiseptikum hypermangan. Jde o volně prodejné krystalky manganistanu draselného, který se dá za pár korun pořídit v každé lékárně. Do vody nasypte jen několik krystalků, aby vznikl světle růžový roztok. Pozor, málo naředěný hypermangan leptá kůži. Je velmi účinný jak proti bakteriím a virům, tak proti kvasinkám a plísním.
Dejte pozor, abyste patogeny z ložisek nezanesli prsty do kelímku s emolienčním krémem. Infekce by se vám pak při dalším promazávání neustále vracela. Jestliže máte mast v nádobě se širokým uzávěrem, nabírejte ji čistou špachtlí. Mnohem lepší jsou krémy s pumpičkou nebo alespoň s úzkým hrdlem, přes které musíte mast vytlačit.
Snažte se kůži udržet vláčnou a hydratovanou pomocí vhodných emoliencií. Dobře ošetřená kůže je vůči infekci odolnější. Pokud chcete co nejvíce snížit riziko opakované bakteriální infekce, volte krém Bioderma Atoderm Intensive Baume, který díky patentu Skin Barrier Therapy® zamezuje přemnožení bakterie Staphylococcus aureus.
Poraďte se s vaším kožním lékařem o možnosti mít preventivně doma v zásobě malé balení krému s antibiotiky, který byste aplikovali v situaci, kdy se na kůži začne tvořit podezřelé hnisající ložisko.
A především – nebojte se říci si lékaři o pomoc co nejdříve. Nečekejte, až se infekce začne šířit po velké ploše kůže.