Zaměřeno na ekzém: každý typ ekzému vyžaduje jinou péči

“Červené skvrny, které svědí - to vypadá na ekzém!” Mnoho lidí mluví o ekzému, aniž by vlastně věděli, co ekzém je. Obecným slovem “ekzém” totiž často označujeme různé typy ekzému, které přitom nemají stejné příčiny a vyžadují často odlišnou péči.

Nepříjemně svědění lze spojit skutečně se všemi druhy ekzému. Dermatologové rozeznávají tři druhy ekzémů - a odborně je nazývají "dermatitida" - atopickou dermatitidu (běžně nazývaná atopický ekzém), iritační kontaktní dermatitidu (dráždivý kontaktní ekzém) a alergická kontaktní dermatitidu (alergický kontaktní ekzém). Ačkoli se všechny tři ekzémy při svém propuknutí navzájem velmi podobají, jedná se o zcela odlišné patologie.
Pro jejich lepší pochopení jsme pro vás připravili tohoto průvodce.

Eczema itching the back

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém: 

Koho může postihnout?

Atopická dermatitida postihuje především kojence a děti. V průmyslově vyspělých zemích se počet případů navíc za posledních 30 let ztrojnásobil: týká se tak zhruba 10 až 30 % dětí (v závislosti na zemi). U většiny z nich atopický ekzém vymizí kolem sedmého nebo osmého roku života. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si náš článek o dětském ekzému.,.

Atopický ekzém však může pokračovat i v průběhu dospívání. Odhaduje se, že atopickou dermatitidou trpí 10 až 20 % dospívajících po celém světě.

Další informace o atopii u dospívajících naleznete zde.

Mezi dospělými je v průmyslově vyspělých zemích postiženo asi 10 %. U některých z nich se atopie vyskytuje již od dětství. Jiní zažili různě dlouhé období ústupu, než se problém opět vrátil, a to někdy i po letech. A někteří se s ním setkávají poprvé právě až v dospělosti. O atopii u dospělých se dozvíte více zde.

Atopický ekzém je chronické a cyklické onemocnění velmi suché kůže. Není závažné ani nakažlivé, přesto ale dokáže vážně ovlivnit kvalitu života. Atopie má tři fáze, které mohou trvat několika týdnů až měsíců.

Na obličeji a těle se objevují hrubé, červené skvrny, s kterými přichází podráždění a svědění. Na každé skvrně se objevují malé puchýřky naplněné tekutinou. Pocity svědění jsou často velmi intenzivní, což vede k těžko ovladatelnému škrábání. Tekutina pak po rozškrábání puchýřků vytéká a rány krvácejí, a mohou se i zanítit. Nakonec rány zaschnou, a typicky zmizí až pomocí léčby předepsané lékařem, která nejčastěji obsahuje lokální steroidy.

Svědění, které s sebou přináší vzplanutí ekzému, může mít někdy velký dopad na kvalitu života: podrážděnost, problémy se spánkem, únava, obavy z toho, jak nás vidí ostatní, někdy dokonce psychické a vztahové potíže...

Eczema in child

Pokožka se vrací do "normálního" stavu, což znamená, že je suchá, napjatá a pacienti tak stále mohou pociťovat diskomfort. Kůže může na některých místech šupinatět, objevují se na ní bílé linky a je hrubá na dotek.

Eczema in child

O několik týdnů nebo měsíců později se objeví nové vzplanutí, aniž by nutně souviselo s jasnou příčinou. Celý cyklus tak začíná odznovu.

Eczema in child

Co způsobuje atopický ekzém?

Atopická dermatitida může mít dvě příčiny: může se jednat o genetickou predispozici nebo o epigenetické faktory, které jsou vázané na životní prostředí a náš životní styl.

Výskyt v rodině

Toto kožní onemocnění se často dědí. Na jejím počátku je kůže, která je propustná, velmi suchá a pórovitá. Protože jí chybí lipidy, neplní správně svou bariérovou funkci vůči okolnímu prostředí. Je propustnější, podobně jako houba nasává vše do sebe a alergeny a dráždivé látky přítomné v prostředí se tak snáze dostávají do těla.

 

Spouštěče a zhoršující faktory

Pokud má pokožka sklon k atopii, může u ní ekzém vyvolat řada faktorů: chlad, vítr, horko, pocení, znečištění, pyl, nevhodná kosmetika, mycí prostředky, léky... Každý člověk je citlivý na něco jiného - a každý z faktorů může být dál umocněn nevhodnou stravou. Právě trávicí systém a střevní mikrobiom totiž hraje rozhodující roli. V neposlední řadě může ekzém vyvolat také stres a silné emoce. Každé vzplanutí je důsledkem narušeného imunitního systému, který navíc s postupem času reaguje stále více přehnaně.

Eczema cream for adults

Jak léčit atopický ekzém?

Atopický ekzém je důležité léčit co nejdříve, ať už postihne dítě nebo dospělého. Dermatologové mají k dispozici účinné léčebné postupy, které mohou zlepšit každodenní komfort pacientů. Krátkodobě se zaměřujeme na zklidnění svědění, zatímco v dlouhodobém horizontu je cílem oddálit vzplanutí ekzému jako takového.

 

Zklidňující péče pro hydrataci pokožky

Správná hydratace pokožky je jednoduchá a přitom zcela nezbytná, abychom předcházeli vzplanutí ekzému. Pokud máte atopickou pokožku, je důležité dvakrát denně nanášet na celé tělo zvláčňující přípravek, který je speciálně určený pro vaši pokožku. Denní aplikace krému zklidňuje svědění. Z dlouhodobého hlediska pokožku hydratuje a dodává jí chybějící lipidy, obnovuje její bariérovou funkci a oddaluje recidivy, tedy znovu vzplanutí ekzému. Nezapomeňte také používat jemný čisticí prostředek, jakým je například sprchový olej, který nedráždí pokožku. Dbejte i zvýšené opatrnosti na další kosmetické přípravky, které používáte, protože mohou vyvolat nežádoucí reakci vaší pokožky.

 

Přípravky na předpis

Když se objeví vzplanutí ekzému, pokračujte v používání hydratačního krému na celé tělo, ale doplňte k péči také krém na bázi kortizonu, který aplikujete na zarudlá a svědivá místa ihned, co se objeví první příznaky. S každou další aplikací se skvrny budou zlepšovat a jejich velikost zmenšovat - stejně tak je potřeba postupně snižovat množství lokálního steroidu, který aplikujete na kůži. Právě postupným přizpůsobením použitého množství se vyhnete případnému zpětnému efektu - tedy že by se ekzém opět vrátil, pokud bychom léčbu ukončili příliš rychle. Obecně lze říci, že sekundární účinky vyvolané používáním lokálních kortikosteroidů jsou při atopické dermatitidě velmi vzácné, pokud jsou používány podle lékařského předpisu.

 

Správné návyky

  • Během vzplanutí ekzému se každý druhý den krátce sprchujte teplou nebo i studenou vodou. Vyhýbejte se koupelím.
  • Po tréninku nebo jiné náročné fyzické aktivitě dbejte na to, abyste smyli veškerý pot.
  • Ruce si myjte ve studené nebo teplé vodě, nikdy ale horké, a používejte stejný jemný přípravek, jaký používáte ve sprše.
  • Vyberte si prací prostředek, který vaše pokožka snáší, a oblékejte se do měkkých textilií, v kterých je vaší pokožce příjemně.
  • Pokud není pylová sezóna, naučte se každý den pořádně větrat.
  • Do své každodenní rutiny přidejte relaxační činnosti, které vás baví, a které snižují stres a zlepšují náladu. Obraťte se na specializovaná sdružení pacientů s atopií. Právě díky nim získáte relevantní pomoc a pomohou vám zachovat si pozitivní přístup - nejlepší způsob, jak udržet ekzém pod kontrolou!

 

Dalším typem ekzému je kontaktní dermatitida, která se dále dělí na dva typy: dráždivou kontaktní dermatitidu nebo vzácnější alergickou kontaktní dermatitidu.

 

Dráždivá kontaktní dermatitida: 

Koho se týká?

Iritační kontaktní dermatitida představuje 80 % všech kontaktních ekzémů. Je obtížné zjistit, kolik lidí jí trpí, protože mnoho z nich se nikdy neobrátí na lékaře. I když se tak nejčastěji její případy neodhalí, odhaduje se, že je jí postiženo 2 až 10 % populace, a týká se mužů i žen. Iritační kontaktní dermatitida je zodpovědná za 95 % kožních onemocnění. Někteří lidé mají jak atopický, tak kontaktní ekzém.

Jak vypadá dráždivá kontaktní dermatitida?

Při dráždivé kontaktní dermatitidě kůže začne reagovat po tom, co přišla do kontaktu s určitým dráždivým činitelem: kosmetikou, chemikálií, kovem, lékem, přírodní látkou... Přehnaná reakce pokožky může být spojena s dotykem nebo třením dráždivé látky, a to po určitou dobu. Nejedná se však o alergii a není nakažlivá.


Tento typ ekzému velmi často postihuje obličej a ruce. Klasické příznaky se liší v závislosti na tom, na co je každý člověk citlivý. Příznaků je celá škála, od suché kůže až po zarudnutí, otoky, malé hrbolky, červené skvrny, puchýře naplněné tekutinou, pálení, štípání a svědění, které může být velmi intenzivní...  Pokud se problém stane chronickým, kůže může také postupně hrubnout, šupinatět a mohou se na ní objevovat malé trhlinky a praskliny. A pokud jsou postižená místa viditelná, přitahují nechtěnou pozornost ostatních lidí - to vyvolává rozpaky, které se později mohou rozvinout v komplexy.

Eczema on hands

Co způsobuje dráždivou kontaktní dermatitidu?

Neobvyklá reakce pokožky organismu na dráždivou látku souvisí s nesprávně fungující kožní bariérou. Reakce se objevuje několik hodin po expozici dráždivému činiteli a je omezena na přesné místo, kde došlo ke kontaktu.

Uvádíme několik příkladů dráždivých látek, které mohou vyvolat iritační kontaktní ekzém. Je potřeba si uvědomit, že reakce bude tím větší, pokud se k ní přidají i další zhoršující fyzikální faktory, jako je např. tření, chlad nebo teplo...

 

  • Chemické výrobky: čisticí prostředky, dezinfekční prostředky, antiseptické přípravky, kyseliny, zásady, organická rozpouštědla…
  • Přípravky na ochranu plodin v zemědělství
  • Vybrané typy rostlin
  • Soli kovů

 

Jedním z nejznámějších typů dráždivé kontaktní dermatitidy je "dermatitida hospodyněk", způsobená častým vystavením pokožky čistícím prostředkům a saponátům. Vyskytuje se tak jak u pacientů, kteří uklízí v domácnosti, tak v profesním kontextu, např. na pečovatelských a zdravotnických pozicích.

 

Některá zaměstnání také představují vyšší riziko vzniku iritační kontaktní dermatitidy:

  • Profesionální pečovatelé (chemické výrobky, čisticí prostředky, dezinfekční prostředky)
  • Profesionálové ve stavebnictví
  • Zdravotničtí pracovníci (časté mytí rukou, chemické přípravky, dezinfekční prostředky, antiseptické přípravky)
  • Pracovníci ve výrobě, např. výroba automobilů
  • Odborníci v zemědělství a zahradnictví (přípravky na ochranu rostlin)

Jak léčit dráždivou kontaktní dermatitidu?

Po přímém kontaktu s dráždivou látkou co nejdříve očistěte postižené místo jemným čisticím prostředkem na pleť. V případě silné reakce se poraďte s lékařem.

 

Správné návyky

  • Aplikujte zvláčňující krém, který může zastoupit bariérovou funkci pokožky.
  • Používejte rukavice (ale ty, které nejsou vyrobeny z latexu nebo gumy).
  • Kontrolujte složení výrobků, které používáte.
  • Vyhýbejte se kontaktu s látkou, pokud jste ji identifikovali jako dráždivou pro Vaší pokožku.
Irritative contact dermatitis treatment

Alergická kontaktní dermatitida: 

Koho se týká?

Alergická kontaktní dermatitida je mnohem vzácnější než dráždivá kontaktní dermatitida. Tvoří asi 20 % případů kontaktního ekzému.

 

Jak poznáte, že se jedná o alergickou kontaktní dermatitidu?

Příznaky jsou velmi podobné jako u iritační kontaktní dermatitidy: zarudnutí, otok, hrbolky, červené skvrny, pocity pálení, intenzivní svědění a také zhrubnutí kůže a vznik mikrotrhlin a prasklin. Ty se objevují po opakovaném vystavení stejnému alergenu.

Jinými slovy je možné, že jste mnoho let vystavení určitému alergenu, a reakce se u vás neobjeví, a pak se najednou ze dne na den objeví ekzém. V období, kdy nepociťujete žádné zvláštní varovné příznaky, dochází k senzibilizaci, která předchází jakémukoli záchvatu dermatitidy.

K reakci dochází na místě, kde došlo ke kontaktu, a to zpravidla po 24 až 96 hodinách po kontaktu. Příznaky se mohou objevit i mnohem později a rozšířit se na širší oblast než jen na místo, kde došlo k vystavení alergenu, někdy i na zcela jiné části těla. Kvalita života tak může být silně ovlivněna svěděním a nepříjemnými pocity. I při tomto onemocnění mohou být projevy viditelné pro ostatní, což je typicky pro pacienty velmi nepříjemné.

Eczema on the neck

Co způsobuje alergickou kontaktní dermatitidu?

Dermatologové často říkají, že dráždivý ekzém je vstupní branou k alergickému ekzému, protože obě formy jsou si velmi podobné. V zásadě spolu také souvisejí.

Opakovaným působením alergenu se z iritačního ekzému stává alergický ekzém. Tělo je na podnět citlivější a automaticky vyvolává imunitní reakci, a to i při velmi nízkém množství alergenu.

 

Místo, kde se ekzém objeví, vám tak může pomoci určit jeho příčinu:

  • Vlasová pokožka: šampon, přípravky na barvení vlasů, přípravky na úpravu vlasů…
  • Obličej: pleťová kosmetika, toaletní potřeby, přípravky na lokální ošetření, opalovací krémy, parfémy…
  • Oční víčka: make-up, oční kapky, lak na nehty (očí se totiž dotýkáme více než stokrát denně, aniž bychom si to uvědomovali)...
  • Rty: rtěnka nebo balzám na rty, zubní pasta, materiál hudebního nástroje…
  • Uši, krk: šperky, lak na nehty, parfém…
  • Tělo: spodní prádlo, toaletní potřeby…
  • Nohy a chodidla: náplasti, lepidlo na boty, ponožky…
  • Ruce: Seznam všeho, čeho se během dne dotkneme, je příliš dlouhý!

 

U některých povolání je riziko vzniku alergické kontaktní dermatitidy opět vyšší:

  • Kadeřníci a pracovníci v kosmetických salonech (chemické výrobky, barvy na vlasy, laky na nehty, parfémy).
  • Profesionálové ve stavebnictví (beton, cement, lepidlo, barvy, laky).
  • Zdravotníci (časté mytí rukou, chemické výrobky, léky, latexové rukavice, sádrové lepidlo, protézy).
  • Pekaři (mouka, koření, aromata).
  • Výrobci automobilů (barvy, maziva, guma, průmyslové oleje, rozpouštědla).
  • Zemědělství a zahradnictví (pesticidy, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin).

 

 

Jak léčit alergickou kontaktní dermatitidu?

Pokud se domníváte, že máte alergickou kontaktní dermatitidu, obraťte se na svého lékaře, který vám může předepsat přizpůsobenou lokální léčbu (často kortikosteroidy). V pozdější fázi můžete navštívit také alergologa nebo dermatologa specializovaného na alergie, který může provést alergologické vyšetření. Cílem je samozřejmě zjistit, na co pokožka reaguje, abyste se mohli kontaktu s tím v budoucnu vyhnout.

 

Allergic contact dermatitis treatment

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel moussant

(2 recenze)

Jemný čisticí a mycí gel, proti dráždění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive Mycí kostka

(2 recenze)

Jemná čisticí mycí kostka, proti svědění.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická oční víčka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive eye

(3 recenze)

Každodenní péče 3v1 pro podrážděná oční víčka: zklidňuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive gel-crème

(18 recenzí)

Atoderm Intensive gel-crème – mimořádně zklidňující a chladivý

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)