Naše Anežka měla od druhého měsíce atopický ekzém. Protože byla plně kojená, vysadila jsem jako kojící matka ze svého jídelníčku nejrizikovější alergeny – kravské mléko a vajíčka. Ekzém se zlepšil jen málo. V pěti měsících dostala Anežka do pusy malý drobek rohlíku, který neobsahoval mléko ani vejce. Začala plakat, působila velice nervózně, během pár minut jí zrudly tváře a do večera se výrazně zhoršil ekzém po celém těle. Tato brzká expozice pšenici jí sice přivodila nepříjemný zážitek, ale ukázala, že Anežka má silnou alergii na pšenici. Díky tomuto zjištění jsem okamžitě vysadila pšenici i ze své stravy. Během pár dní se kojené Anežce kůže zklidnila, ustoupilo svědění a ekzém pak postupně začal blednout a mizet. Brzká expozice pomohla odhalit alergii, o které jsme neměli tušení.
U zavádění vejce je bezpečné začít pouze žloutkem. I na něj může být alergie, ale není tak častá jako na bílek. Vejce dobře uvaříme ve skořápce, oloupeme a vydloubneme z něj žloutek. Kousek vařeného žloutku pak rozdrobíme do zeleninového příkrmu nebo do vývaru. Každý den zvyšujeme množství žloutku v jídle. Po čase pak můžeme vyzkoušet celé vejce. Nejpraktičtější je dát dítěti ochutnat kousek vaječné těstoviny. Až poté zkusíme rozkvedlat celé vejce do zeleninové polévky.
Při zavádění kravského mléka začneme mléčnými výrobky, které obsahují co nejméně bílkovin. To proto, že alergickou reakci způsobují právě ony (syrovátka, kasein ad.). Máslo je tvořeno minimálně z 80 % tukem, bílkoviny tvoří jen cca 1 %. Jako první proto můžeme zkusit přidat k už zavedeným potravinám kousíček másla. Pokud máslo projde bez alergické reakce, připravíme dítěti pokrm s tzv. pečeným mlékem. Syrovátkové bílkoviny jsou totiž termolabilní a při dostatečném tepelném zpracování degradují takovým způsobem, že už alergikovi nevadí. Dostatečné tepelné zpracování probíhá při alespoň 180 °C po dobu minimálně 20 minut. To docílíme přidáním mléka do těsta na muffiny či jiné pochutiny. Dítěti dáme ochutnat napoprvé jen drobek pečiva s mlékem, každý další den pak navyšujeme množství. Až poté zkusíme plnotučný bílý jogurt. Pokud zjistíme, že dítě toleruje pečené mléko, ale jogurt už ne, je pravděpodobné, že má alergii pouze na syrovátkové bílkoviny. Děti, které netolerují ani pečené mléko, bývají alergické i na termostabilní kasein.
U pšenice nehraje tepelné zpracování roli. Možností, jak seznámit dítě s pšenicí, je spoustu – pšeničná krupice jako zavářka do polévky, kuskus do zeleninového příkrmu, bezvaječné nudle či jiné těstoviny. Pokud zavádíte pšenici ještě před vajíčkem, ujistěte se, že používáte těstoviny opravdu bezvaječné. Když byste totiž začali běžnými vaječnými nudlemi a objevila by se alergická reakce, nebylo by z toho jasné, zda je to reakce na pšenici, nebo na vajíčko.
Potenciální alergen jsou i ořechy. Malému dítěti nedáváme ořechy vcelku, hrozí riziko udušení. Mleté ořechy se ale dají bez problémů přidat do obilných kaší nebo pečiva. Každý druh ořechu vyzkoušejte zvlášť. Může se stát, že alergická reakce se objeví jen na některý druh ořechu.
Arašídy lze zavést do jídelníčku prostřednictvím arašídového másla. Pamatujte, že pražené arašídy mají silnější alergenní potenciál než syrové.