Zkřížená alergie
Člověk alergický na slepičí vejce má i vyšší riziko alergie na vejce jiných ptáků(křepelka, husa, kachna nebo pštros), kuřecí maso (někdy i na další druhy drůbeže), a překvapivě i na arašídy. Potravinový alergik může reagovat i při kontaktu s ptačím peřím a existuje také větší riziko, že se u něj rozvine astma.
Potraviny obsahující vejce
Silný alergik na vejce, který netoleruje ani malé množství tepelně upravených vaječných bílkovin v pečivu, musí čelit výraznému omezení ve výběru potravin. Jelikož se vejce často objevují i tam, kde bychom je nečekali, je zcela klíčové vždy číst složení potravin na obalu.
Pozor si dejte především na těstoviny, pečivo, sušenky, sladkosti (včetně želé cukrovinek), masové pokrmy (sekaná, špekáčky, řízky a podobně), omáčky, majonézy, tatarské omáčky, pudinky, salátové zálivky, zmrzliny nebo likéry. Výtažek z bílku (lysozym) se přidává i do dlouhozrajících sýrů, jako je parmazán, kde působí jako přírodní konzervant.
Vejce se dá nahradit
Pokud musíte držet bezvaječnou dietu, neznamená to nevyhnutelně, že už si nikdy nedáte těstoviny nebo vánočku. Pravé italské těstoviny bývají bezvaječné, stačí v supermarketu najít balíček od toho správného výrobce. Najít se dá také bezvaječná majonéza nebo tatarská omáčka s označením „vegan“. Dokonce i kynuté těsto si doma dokážete připravit úplně bez problémů bez vajíčka – z receptu ho jednoduše vynechejte a přidejte do těsta o to víc oleje. V sladkém pečivu se dá vejce nahradit psylliem, drceným lněným semínkem, kypřicím práškem, želatinou, škrobem nebo najemno nastrouhaným banánem, jablkem nebo cuketou.