Chránit náš obličej rouškou se stalo nutnou součást boje proti Covid-19. Celodenní nošení roušky však může narušit kožní bariéru a vést k podráždění, svědění, píchání, vysušené pleti nebo akné. To všechno hrozí zvlášť v případě, že i bez roušky máte citlivou pleť náchylnou k podráždění. Rouška v tom případě vše ještě zhorší.

Proto jsme připravili několik rad, které vám pomohou pochopit, proč roušky způsobují problémy, jak se starat o kožní bariéru a jak předcházet vedlejším účinkům nošení roušky.

Nošení roušky se stalo součástí našeho každodenního života a je to naprosto nutné, bohužel také klade velké nároky na naši pleť. Považujeme pleť za živý ekosystém, který je neustále v kontaktu s okolním prostředím. Pleť není zvyklá na zakrytí rouškou. Čínská studie provedená na zdravotnících prokázala, že polovina z nich měla kožní problémy způsobené rouškou, včetně zhoršení akné nebo rosacey (růžovky). Rouška totiž vytváří polouzavřené prostředí, které brání přístupu vzduchu, světla a naopak zadržuje vlhkost. Pokožka je “uvězněná” v horkém a vlhkém prostředí, nasyceném oxidem uhličitým. K vážným problémům s pokožkou už zbývá jen krůček.

Jaké vedlejší účinky nošení roušky se mohou objevit?

Bylo prokázáno, že nošení roušky způsobuje poškození kožní bariéry: může buď dráždit zdravou pokožku, nebo zhoršovat již existující kožní problémy, jako je akné, růžovka, seboroická dermatitida nebo atopie. Každá pokožka je jedinečná a reaguje svým vlastním způsobem.

Nošení roušky vytváří tření, které může způsobit podráždění pokožky. Pokožka na obličeji je totiž tenká a na tření citlivě reaguje. Mluvení, kašlání nebo dokonce upravování roušky vytváří mnoho tření. Studie vedené zdravotnickými pracovníky uvádějí, že se podráždění může objevit na každé kontaktní ploše, zejména na nose, bradě a tvářích, pod očima a za ušima. Nejčastějšími problémy byly dehydratace a loupání pokožky. Rouška navíc ​​zachycuje nečistoty, které mohou pokožku ještě více dráždit.

Možná jste už slyšeli výraz „maskné“, který označuje akné způsobené rouškou. Dýchání v roušce totiž vytváří teplo a vlhkost, což vede ke zvýšení produkce kožního mazu. V tomto horkém a vlhkém polouzavřeném prostředí může snadno dojít k množení bakterií. Na pokožce se proto mohou mohou objevit pupínky, hlavně na bradě, tvářích a někdy i na nose. Zvýšený výskyt akné se projevuje hlavně při delším nošení roušky, podle studií 4 hodiny denně po dobu dvou měsíců.


 

Nezapomeňte, že nošení roušky také způsobuje částečnou filtraci přirozeného světla. Rouška nás sice chrání před UV paprsky, ale zároveň brání tvorbě vitamínu D, který je pro naše tělo nezbytný.

  • Dr. Michèle Sayag, alergoložka

    Dr. Michèle Sayag, alergolog - BIODERMA.

    Nošení roušky způsobuje okluzi a maceraci kůže, což zhoršuje podráždění způsobené třením roušky. Vytváří také horké a vlhké prostředí příznivé pro produkci kožního mazu a výskyt skvrn (akné nebo zánětlivých lézí).

    Dr. Michèle Sayag, alergolog - BIODERMA.

Co dělat, když rouška ​​dráždí vaši pokožku? Jak tomu zabránit?

Víc než kdy předtím je důležité používat jemné a zároveň účinné produkty na čištění pleti.

Skvělým způsobem, jak zabránit podráždění z roušky, je důkladné umytí obličeje dvakrát denně, ráno a večer, nejlépe pomocí vlažné vody a jemného kosmetického produktu, micelární vody respektující přirozenou bariéru pokožky nebo jemným čisticím gelem. To pomůže odstranit pot a přebytečnou mastnotu a kožní maz, nečistoty a odumřelé buňky pokožky, čímž zabráníte možným vzplanutím a ucpání pórů.

Doporučujeme vám očistit si obličej zejména micelární vodou. Tip: Micelární voda Sensibio H2O odstraňuje více než 98 % make-upu, nečistot a pylu a pomáhá chránit pokožku před podrážděním.

Je také velmi důležité dodržovat pravidelnou každodenní rutinu péče o pleť přizpůsobenou vaší pokožce.

K ochraně pokožky před nepříjemnostmi způsobenými dlouhodobým používáním roušky doporučují dermatologové ráno a večer nanést zvlhčující krém přizpůsobený typu pleti, nejlépe 30 minut před nošením roušky, aby měl dostatek času ke vstřebání.

  • Ráno naneste lehký zvlhčující krém, který chrání vaši pokožku a omezuje okluzivní účinek, protože pokožka bude vystavena teplu a vlhkosti roušky.
  • Večer naneste obvyklý krém na obličej.

Pokud máte citlivou pokožku, nezapomeňte ji hydratovat, abyste chránili pokožku před třením roušky a obnovili hydrolipidový film i její ochrannou bariéru.

V případě akné nebo maskné je nutné použít péči o citlivou pleť se sklonem k akné, aby se snížila produkce kožního mazu a odstranily skvrny. Důležité je pokožku také zklidnit a rehydratovat.

 

Tip: V případě zarudnutí způsobeného rouškou můžete použít Sensibio Light. V případě, že rouška zhoršuje už tak zarudlou pleť, použijte Sensibio AR. Pokud máte pleť náchylnou na akné, Sébium Sensitive je vaší nejlepší volbou.


 

Další důkaz důležitosti správné hygieny pokožky (zejména mytí rukou a obličeje), aby se zabránilo šíření viru Covid-19.

Nedávná studie ukázala, že virus Covid-19 může přežít na kůži po dobu 9 hodin. To je další důkazy o důležitosti častého mytí rukou a důkladného čištění obličeje (a dalších částí těla).

Výběr vhodného typu roušky je prvním krokem k prevenci nebo omezení podráždění pokožky. Odborníci nejsou v tomto ohledu jednotní. Neexistují žádná jasná pravidla, vždy záleží na citlivosti pleti. Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme vyzkoušet několik masek, abyste našli tu, která je nejpříjemnější. Nezapomeňte si vyměnit roušku každé 4 hodiny a bezpečně ji vyhodit uzavřenou v obalu, abyste omezili riziko šíření. Pokud máte roušku z bavlny, vyperte ji minimálně 30 minut při 60°.

A co makeup pod rouškou?

Je důležité mít na paměti, že ve spojení s rouškou méně citlivý make-up nejspíš ucpává póry a vytváří nedokonalosti. Proto byste měli upřednostňovat neokluzivní make-up vytvořený pro citlivou intolerantní pleť nebo pleť náchylnou k akné. Ujistěte se, že jste večer jemně a důkladně odstranili oční i obličejový make-up a očistili svůj obličej do hloubky.

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Citlivá pokožka Normální pleť

Micelární technologie

Sensibio H2O

(6 recenzí)

Originální zklidňující micelární voda, která čistí a respektuje kožní bariéru

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklony k začervenání

Patent Rosactiv ™

Sensibio AR Krém

(2 recenze)

Dlouhodobá péče proti zarudnutí. Mimořádný komfort.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Fotografie produktu BIODERMA, Sébium H2O 500 ml, micelární voda pro pleť se sklonem k akné

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Smíšená až mastná pokožka Pokožka se sklonem k akné

Micelární technologie

Sébium H2O

(2 recenze)

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Smíšená až mastná pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(10 recenzí)

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné Citlivá a oslabená pokožka s sklonem k akné

Technologie Inflastop™

Sébium Sensitive

(13 recenzí)

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Sprchový olej

(17 recenzí)

24hodinová hydratace a okamžitý komfort přímo ze sprchy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Denní péče o pokožku

Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Patent Skin barrier therapy ™

Atoderm Intensive baume

(12 recenzí)

Intenzivní péče proti svědění a obnovující péče. Vysoce zklidňující a intenzivně vyživující.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Příležitostná cílená péče o pokožku

Suchá až velmi suchá citlivá pokožka Velmi suchá, podrážděná až atopická citlivá pokožka

Technologie Skin relief

Atoderm SOS Sprej

(2 recenze)

Okamžitý protisvědivý účinek.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)