Co spouští atopický ekzém? Příčiny je třeba hledat delší dobu
Příčiny vzniku atopického ekzému jsou u každého jiné. Jak můžete najít spouštěče, které ho zhoršují u vás?
Příčiny vzniku atopického ekzému jsou u každého jiné. Jak můžete najít spouštěče, které ho zhoršují u vás?
Střídají se při něm období vzplanutí a klidu. Podněty, kterými je vzplanutí vyvolané, jsou u každého jiné. Zjistit příčinu vzniku atopického ekzému nemusí být vůbec jednoduché.
Při atopickém ekzému je pokožka suchá, svrbí, mohou se objevit puchýřky, pupínky a kůže se odlupuje. Atopik totiž reaguje na běžné podněty z okolí nestandardně. Reakce má alergický charakter, zvýšená je také citlivost na dráždivé látky nealergického charakteru.
Léčba i prevence atopického ekzému jsou vzhledem k odlišným spouštěčům u každého člověka individuální. Pro vás i vašeho lékaře je teda důležité vypozorovat, co kůži prospívá a co jí neprospívá. Zjistěte, jaké projevy vznikají po kontaktu s různými látkami a kdy dochází k vzplanutí nemoci. Je nutné vědět, čemu se vyhýbat a jak vaše tělo reaguje na konkrétní léky a další prostředky.
Pokud se nečekaně objeví klasická suchá a svrbivá ložiska, položte si následující otázky:
Byl/a jsem v poslední době v neobvyklém prostředí? Byl/a jsem vystaven/a novým alergenům a dráždivým látkám?
Vzniklo vzplanutí během určité činnosti, například při uklízení nebo cvičení?
Nezměnil/a jsem náhle určitou část oblečení, nepoužil/a jsem nové ponožky, svetr?
Jedl/a jsem dnes něco jiného? (Potraviny konzumované před vzplanutím nebo zhoršením projevů můžeme zapisovat do dietního deníku.)
Pociťoval/a jsem úzkost nebo stres? Naštvalo nebo znepokojilo mě něco?
Důsledné sledování a pokládání si těchto otázek vám umožní zúžit širokou škálu možných spouštěčů vzplanutí atopického ekzému. K těm nejčastějším patří:
stres
potravinové alergeny
alergeny v domácím nebo pracovním prostředí
mýdla a jiné hygienické a kosmetické přípravky
některé druhy oděvů
syntetické materiály
prach
cigaretový dým
Při zjišťování alergenů, které mohou být spouštěčem atopického ekzému, je nesmírně přínosná vaše spolupráce s alergologem. Je důležité oznámit mu pravdivě všechny informace, které jste vypozorovali na sobě i svých rodinných příslušnících. Budou ho zajímat hlavně:
údaje o rodinném výskytu alergických onemocnění
prostředí, ve kterém žijete
kontakt se zvířaty
výskyt alergických reakcí na léky, potraviny, kontaktní alergeny (barviva apod.)
Součástí základního vyšetření je tzv. prick test. Dělá se na kůži a díky němu je možné zjistit přecitlivělost na alergeny vnějšího prostředí, případně potravinové alergeny.
Alergolog má k dispozici i vícero dalších metod. Standardně se testuje sada nejčastějších alergenů. Je možné, že trpíte neobvyklou přecitlivělostí, proto je důležité oznámit lékaři všechny údaje, které jste vypozorovali. Jinak není možné zvolit vhodnou metodu testování.
Průběh atopického ekzému a jeho reakce na léčbu je u každého člověka odlišná. Hledání vhodných medikamentů, kosmetiky a ideálního režimu si vyžaduje čas a trpělivost.
Důležité je vypozorovat spouštěcí a provokační faktory a vyhýbat se jim. Při jejich zjišťování pomůže odborné vyšetření alergologem.
Berou se krátkodobé léky předepsané lékařem.
Je zásadní i mimo vzplanutí. Bariérovou funkci pokožky je potřeba podpořit promastěním a hydratací krémy a mastmi. Vhodné je aplikovat je ihned po umytí.
Měli byste se vyhýbat hlavně nadměrnému teplu a vlhkosti. Nevhodné jsou dlouhé horké koupele a sprchování, dále aktivity provázené intenzivním pocením, nadměrným pobytem na slunci a přehřátím.
Zjistit, co vaší kůži prospívá a čemu byste se naopak měli vyhnout, může nějakou dobu trvat. Pokud objevíte spouštěče vzplanutí kožních projevů a zjistíte, co projevy zhoršuje, umožní vám to velmi kvalitní prevenci. Důležitá je také individuální léčba a pravidelná péče o pokožku.