Pravdy o atopii
Bojíte se kortikoidů? Co je o nich potřeba vědět
Často se setkáváme se snahou vyhnout se léčbě ekzému kortikoidní mastí za každou cenu. Jak je to s jejich nežádoucími účinky a co na to odborníci?
Pravdy o atopii
Často se setkáváme se snahou vyhnout se léčbě ekzému kortikoidní mastí za každou cenu. Jak je to s jejich nežádoucími účinky a co na to odborníci?
Dermokortikoidy neboli kortikoidy jsou určené k místní terapii různých zánětlivých kožních nemocí. Jde o přípravky na bázi steroidního hormonu kortizonu, který se používá pro svou protizánětlivou funkci. Zmírňuje zarudnutí, otok a zhrubnutí kůže, čímž podstatně snižuje dobu léčby pokožky.
Přípravky s kortikoidy se vyrábějí ve formě krémů, mastí, mlék, gelů, roztoků nebo pěn. Na rozdíl od jiných protizánětlivých „mastiček“ vynikají rychlým nástupem léčebného účinku, a proto pacienti lépe přijímají terapii. Kortikoidy se navíc snadno aplikují, , jsou stabilní, bez barvy, nezapáchají a nešpiní oblečení.
Díky moderní medicíně víme, že příčinou atopického ekzému je nedostatečná funkce pokožky a kožní bariéry. Problém nastává ve chvíli, kdy má atopická pokožka má slabou „izolaci“, která propouští vodu z pokožky ven, což vede k jejímu vysušování.
Na popraskané pokožce se snadno vytvoří zánět, který se projeví jako zarudnutí, často provázené odlupováním šupinek a někdy též mokváním
Základním krokem léčby je promašťování pokožky. To je sice přirozené a určitě nejlepší řešení, ale účinkuje spíš preventivně a je účinnější při méně vážných projevech atopického ekzému.
Na horší ložiska aplikujeme protizánětlivé masti. Když jde u atopické pokožky do tuhého, přichází na řadu kortikoidní mast na atopický ekzém. Bez ní to bohuželnejde.
Pokud je to možné, lékař předepíše nejslabší kortikoidy, ale na druhé straně účinek tak nemusí být dostatečný a úleva nastane až po aplikaci silnějšího léku.
Výběr vhodného přípravku pro určitého pacienta si vyžaduje znalost klasifikace kortikosteroidních extern podle intenzity účinku, jejich farmakologických vlastností i rizik nežádoucích účinků s ohledem na léčenou dermatózu, aktuální stav kůže, lokalizaci choroby i věk pacienta.
Kortikoidními mast na atopický ekzém se nesmí používat při infekci a nesmí přijít do kontaktu s očima. Bez dohody s lékařem kortikoidy nepoužívejte vůbec.
Dermokortikoidy, stejně jako jiné léčebné přípravky, mohou mít i své nežádoucí účinky.
Pronikání dermokortikoidů kůži je velmi slabé a při krátkodobém užívání předepsaného množství nemá žádný účinek na celý organismus. Často se mylně zaměňují lokálně podávané kortikoidy s těmi, které se užívají v tabletách. U silnějších kortikoidů se však mohou vyskytnout tyto nežádoucí účinky:
Jsou vzácné, lehké a přechodné, většinou ustoupí už během léčby:
Několik měsíců až roků trvající opakovaná aplikace:
častým mýtem o kortikoidech je,že se pokožka po léčbě kortikoidy ztenčí. To však není nežádoucí účinek, ale naopak přirozená reakce pokožky.
Pokud se chcete kortikoidům do budoucna vyhnout, vraťte se k prvnímu kroku a pokožku důkladně promašťujte. Když své pokožce poskytnete to, co potřebuje, začne fungovat i její bariéra a ekzém se zlepší.
Nemusí to být vždy obtížné. Mnoho lékáren má k dispozici malá testovací balení krémů. Nebojte se poprosit o ně. Vyzkoušejte je, a pokud vaše projevy zmizí, pečujte tak o pokožku i nadále. Jedině tak si zabezpečíte dlouhodobé zdraví.