Atopik a dovolená u moře: 7 otázek, na které byste měli znát odpověď
Dovolená u moře je pro atopiky šancí, jak zlepšit svůj atopický ekzém, astma i celkovou kondici organizmu.
Dovolená u moře je pro atopiky šancí, jak zlepšit svůj atopický ekzém, astma i celkovou kondici organizmu.
Jana Ligurská je autorkou první české publikace, která se komplexně zabývá atopickým ekzémem, ale i často zanedbávanými potravinovými alergiemi.
Čím delší dovolená u moře, tím lépe. Pro zdraví je prospěšné nejen koupání v mořské vodě, ale zejména pobyt v prostředí s vlhkým vzduchem, minerálními látkami a celková relaxace.
Lidé s těžkým atopickým ekzémem často během prvního týdne dovolené zažívají zhoršení stavu – kůže může více zčervenat a svědit. Koupání ve slané vodě může být ze začátku téměř nemožné, protože sůl v živém ekzému velmi štípe. Obvykle se však tento stav postupně uklidní a během druhého a třetího týdne pobytu nastává požadované hojení a celková úleva.
Jet k moři jen na prodloužený víkend nebo na týden proto nemá dostatečný léčebný efekt. Zvolte alespoň dvoutýdenní, ale ideálně ještě delší pobyt.
Nejprospěšnější je pobyt u Mrtvého moře. To ve skutečnosti ani není moře, ale extrémně slané jezero na hranicích mezi Izraelem, Palestinou a Jordánskem. Voda v něm je téměř 10krát slanější než v moři, obsahuje tedy i o mnoho více rozpuštěných minerálů. Pokud vám to finance dovolí, vydejte se k Mrtvému moři na jaře nebo na podzim. Ti otužilejší to mohou zkusit i v zimě. V létě se tu teploty pohybují okolo 40 stupňů, což je pro nás, Evropany, těžko snesitelné.
Pobřeží Jaderského moře je cenově dostupnější a i velmi oblíbenou destinací. V Itálii najdete písečné pláže, pro Chorvatsko jsou typičtější pláže s kamínky. Pokud cestujete s dítětem, které má na rukou a nártech ložiska atopického ekzému, bude lepší vybírat pláže s oblázky. Zrnka písku totiž kůži zbytečně dráždí. V květnu se u Jadranu snadno spálíte a voda bude studená. Naopak, v září bude moře ještě teplé, teplota vzduchu příjemná a už bude po hlavní turistické sezóně .
Vydat se můžete i do vzdálenějších destinací, berte však v potaz klima v dané lokalitě. Vybírejte místa, kde nebude příliš teplo. Váš organismus si na dovolené potřebuje odpočinout a načerpat nové síly, ne se trápit horky.
Na dovolené si chcete odpočinout a ne stát u sporáku. Můžete si proto vybrat pobyt s polopenzí či plnou penzí a ochutnávat místní speciality, čerstvé ryby, sezónní ovoce nebo zeleninu. Dopředu si však ověřte, jak se v daném resortu vaří. Kuchař se vám nemusí „trefit do chuti“.
Pokud musíte kvůli potravinové alergii držet přísnou dietu, v úvahu přichází i pobyt v apartmánech s vybavenou kuchyňkou. Nebo si místo toho můžete pronajmout celý dům, ve kterém bude i myčka nádobí, pračka a vše potřebné vybavení. Z domova si potom stačí přivézt už jen suroviny, které byste měli problém sehnat v místních obchodech.
Abyste si vaření na dovolené usnadnili, můžete si dopředu připravit maso s omáčkami a zavařit ho do sklenic. Jak na to? Poduste maso do měkka, podlejte ho vodou nebo vývarem, okořeňte a ještě horkou směs nalijte do čistých zavařovacích sklenic. Víčka pořádně dotáhněte a sklenice hodinu zavařujte v hrnci s vodou na 80 stupňů. Po vychladnutí je ještě jednou sterilizujte. Při cestě na dovolenou poté uložte sklenice tak, aby o sebe nebouchaly. Jedna sklenice s objemem 0,7 litru vystačí na 4 porce pro dospělé strávníky.
Štěstí přeje připraveným, a proto si s sebou k moři zabalte i léky. Kromě klasických léků proti teplotě či průjmu by atopik měl myslet i na ty, které se týkají alergií a ekzému.
Pokud máte atopický ekzém, přibalte si do lékárničky vše, co byste mohli potřebovat, kdyby se vám dramaticky zhoršil:
Pokud trpíte alergiemi či astmatem, přibalte si antihistaminika, inhalátor pro případ astmatického záchvatu dušnosti, i všechny léky, které pravidelně užíváte. Lidé, kterým hrozí anafylaxe (anafylaktický šok) v důsledku prudké alergické reakce, s sebou musí stále nosit i pohotovostní balíček s adrenalinem a orálními kortikosteroidy. V předstihu si také doma zkontrolujte, jestli léky nejsou prošlé.
Je možné, že speciální léky nebudete nakonec vůbec potřebovat, ale jistota je jistota. V zahraničí se dá v lékárně leccos dokoupit, ale léky na předpis by se vám sháněly těžko. Dohodněte se proto ještě před dovolenou s vaším ošetřujícím lékařem, aby vám potřebné léky předepsal do zásoby.
K moři je nezbytný opalovací krém s vysokým UVA a UVB ochranným faktorem. Atopici by si měli zvolit krém s fyzikálními filtry – chemické filtry totiž netoleruje každý alergik. Vyberte si takový opalovací krém, který už máte vyzkoušený. Nekupujte si k moři novou značku kosmetiky, ať vás potom nezaskočí nepříjemná alergická reakce. Na běžné natření v teple jsou vhodnější spíše hydratační krémy a gely než hutné masti. Sůl v moři kůži vysušuje, a tak se po osprchování nezapomeňte poctivě natřít. Nezapomeňte si s sebou zabalit i dostatečné množství emoliencí.
U moře na vás čeká mnohem větší dávka slunečních paprsků než doma. Riziko spálení pomůže snížit používání opalovacího krému a pobyt ve stínu v době oběda. Potrápit vás však může i solární (sluneční) alergie (alergie na sluneční záření). A to zejména v případě, pokud patříte k lidem s přirozeně světlou pletí a vaše kůže je citlivá na slunce. Alergie na slunce se projevuje kopřivkou a svěděním, výjimečně i puchýřky. Ne každý však ví, že riziko solární alergie stoupá s používáním určitých léků a krémů. Na co si tedy dát opravdu pozor?
Zvýšenou citlivost kůže na světlo způsobují psoraleny (mast Oxsoralen, pakmínová mast, krémy a oleje s třezalkou i bergamotový olej). Nepoužívejte ani masti z uhelného dehtu, které jsou fototoxické. Na slunce příliš nechoďte ani tehdy, pokud užíváte některá antibiotika (tetracykliny, sulfonamidy či chinolony). Zvýšené riziko fotosenzitivity způsobují i diuretika na bázi hydrochlorothiazidu (Actelsar, Exforge HCT, Carzap HCT, Asbima HCT, Sevikar HCT, Tezeo HCT atd.), cytostatikum Metotrexát, někdy i nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID).
Riziko vzniku sluneční alergie na dovolené snížíte i tím, že na ní vyrazíte až během pozdního léta, kdy už máte solidní opálení z domova. Pro kůži potom pobyt na slunci nebude až takový šok.
Určitě není. Pokud se na cestu k moři necítíte nebo vám to rodinný rozpočet nedovolí, nevěšte hlavu. I letní pobyt na chalupě v lese, v lázních nebo na českých či slovenských horách je pro atopika prospěšný. Čistý vzduch, příroda, odpočinek a dostatek času na rozhovory s nejbližšími, je to, co se počítá.