Se smíšeným a mastným typem pleti souvisí tvorba akné. Jak můžeme začínající akné rozpoznat?
Ano, zvýšený mazotok je jeden z předpokladů vzniku akné. U pacientů, kteří mají mastný typ pleti, je proto zvýšené riziko vzniku akné. Jedním z prvních možných příznaků je tvorba komedonů, lidově nazývaných jako “černé tečky”, kdy zrohovatělé kožní buňky ucpou vývod mazových žláz.
V jakém věku se akné nejčastěji objevuje? A proč se vyskytuje především na obličeji, na zádech a na krku?
Akné se v 90 % objevuje u dospívajících, tedy u dívek mezi 16. až 17. rokem a u chlapců mezi 18. až 19. rokem. Není však výjimkou akné, které se objeví až v dospělosti. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, středu zad a hrudníku, někdy i na ramenou a pažích. Postihuje totiž zejména seboroickou predilekční oblast, tedy místa na kůži s největší koncentrací mazových žláz.
Projevuje se akné u všech stejně, nebo existuje více druhů pupínků? Jak je od sebe můžeme rozlišit?
Jedním ze základních projevů akné je acné comedonica, které se projevuje pouze tvorbou černých teček. Druhů akné je však více a můžeme je rozdělit následovně: acné papulosa (tvorba zánětlivých pupínků), acné papulopustulosa (tvorba zánětlivých papulek s hnisavou čepičkou), acné nodulocystica (tvorba výrazně bolestivých zánětlivých hrbolů), acné conglobata (kombinace výše uvedeného s tvorbou zánětlivých pruhů a tvorbou keloidních jizev po akné).
Vyjmenovali jsme si ty nejběžnější typy. Existují i jiné, které se v populaci vyskytují zřídka?
Samozřejmě, existují i málo zmiňované varianty akné jako acné premenstrualis (vyskytuje se u žen několik dní před menstruací), acné postpubertalis (vzniká obvykle u žen po 18. roce života, bez ohledu na předchozí anamnézu výskytu akné), acné excoriata (vzniká škrábáním a vymačkáváním původně nenápadných projevů, což zanechává pigmentové skvrny a jizvy), acné chlorina (vzniká při kontaktu nebo inhalaci chlorovaných uhlovodíků), či Mallorca acné (na rozvoji tohoto typu akné se podílí UV záření, nevhodné opalovací krémy a oleje).
Můžeme si akné způsobit i my sami nedostatečnou hygienou? Nebo lze naopak správnou péčí o mastnou a aknózní pleť tvorbě akné předejít?
Jak jsem již výše zmínil v rozdělení jednotlivých druhů akné, nesprávným přístupem lze výrazně zhoršit průběh onemocnění. Naopak pravidelnou a důslednou péčí ve spolupráci s dermatologem můžeme dosáhnout uspokojivých výsledků.
Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme akné léčit?
Jednou z častých chyb je již zmíněné porušování kůže. Nejčastěji se tak děje nevhodnou kosmetikou z drogerie. Dalším nepříjemným zlozvykem v přístupu k akné je mechanické dráždění, tedy snaha o vymačkávání pupínků, což vede k prodloužení doby hojení a zanechává na pokožce pigmentace a jizvy. V neposlední řadě je při léčbě vhodné z jídelníčku vynechat kakao, čokoládu a slazené sycené nápoje.