Co přesně je akné? Vše, co potřebujete vědět

Akné je běžná kožní patologie postihující pilosebaceózní folikuly (póry) na obličeji, hrudníku a zádech, což vede ke vzniku lézí. Je důvodem až 20 % dermatologických konzultací a setkává se s ním naprostá většina dospívajících a také mnoho dospělých. Ve Francii jeden ze čtyř lidí ve věku 20 až 40 let uvádí, že má akné*.

*ZDROJ: Arcane Research Study France – únor 2017

Podívejme se nyní blíže na mechanismy, které pokožku náchylnou k akné ovlivňují.

 

Mazové žlázy produkují větší množství kožního mazu, jehož složení je příliš husté.

To odborníci označují jako hyperseboreu (nadměrná tvorba kožního mazu) a dysseboreu (špatná kvalita kožního mazu). Na rozdíl od zdravého kožního mazu postrádá hladinu vitamínu E, která je snížená a snadno oxiduje.

Kůže se méně odlupuje a zhrubne, což ucpe póry, které obvykle zvládají odvádět kožní maz.

V tomto okamžiku vzniká otevřené komedo, známější jako černá tečka. Černá barva je způsobena tím, že kožní maz je oxidován vzduchem.

Tento nahromaděný maz a anaerobní prostředí je ideálním místem pro rozvoj bakterií Cutibacterium acnes, které jsou zodpovědné za tvorbu akné. Je dosaženo zánětlivého stadia a vzniká uzavřené komedo - bolestivá bílá tečka.

Černé tečky

Otevřené komedony jsou výsledkem nahromaděného mazu, odumřelých buněk, melaninu a keratinu. Póry se otevírají, což umožňuje oxidaci kožního mazu a jeho zčernání.

Bílé tečky

Uzavřené komedony vznikají v důsledku nahromaděného kožního mazu, který byl kolonizován bakterií Cutibacterium acnes. Pór zůstává uzavřený a udržuje zánět uvnitř kůže.

Papuly

Papula je zanícená léze. Tyto pupínky jsou často červené a mohou být citlivé i bolestivé na dotek.

Pustuly

Tyto zanícené léze s bílou čepičkou se od papul liší tím, že jsou obvykle vyplněny hnisem.

Uzliny (noduly)

Jedná se o závažný typ lézí akné. Noduly vznikají pod kůží (podkožní akné) a nejsou obvykle vyplněny hnisem. V důsledku toho mohou být na dotek tvrdé.

Cysty

Jedná se o další druh závažné léze akné, která se hluboce zanítila a naplnila hnisem. Cysty jsou na dotek měkčí než noduly, ale obvykle jsou velmi bolestivé.

Jaké jsou různé stupně akné?

Evropská akademie dermatologie a venerologie definovala konkrétní stupně akné podle příznaků a závažnosti. Tato stupnice je známá pod názvem Global Evaluation Acne (GEA).

Stupeň 1 : velmi lehké akné

Na pleti je pár bílých nebo/a černých teček, s několika papulkami a pustulkami.

Stupeň 2 : lehké akné

Méně než polovina obličeje má otevřené nebo uzavřené komedony a občasné papulo-pustuly.

Stupeň 3 : středně těžké akné

Více než polovina obličeje má četné papulo-pustuly a komedony a příležitostně cysty a noduly.

Stupeň 4 : těžké akné

Celý obličej je pokryt četnými papulo-pustulkami, komedony a několika cystami a nodulami.

Stupeň 5 : velmi těžké akné

Celý obličej je pokrytý četnými cystami a nodulami.

Umístění akné označuje místo, kde se léze nejčastěji vyskytují. Pupínky se objevují především na obličeji.

Kvůli většímu množství mazových žláz je oblast ve tvaru písmene T přes čelo a dolů k nosu hlavním místem výskytu černých a bílých teček. Pupínky podél linie vlasů mohou být způsobeny výběrem produktů péče o vlasy.

Na tvářích se může objevit acne mechanica, které vzniká třením nebo třením kůže.

Předpokládá se, že linie čelisti a brada jsou citlivé na produkci hormonů. V porovnání s pupínky v T-zóně jsou léze akné pravděpodobně hlubší, větší a více zanícené.

Akné mohou vyvolat nebo zhoršit různé faktory, včetně věku, hormonálních změn, typu pleti a genetiky.

  • Pohlaví. U mnoha žen akné přetrvává po celá desetiletí, přičemž vzplanutí akné je běžné ještě před menstruací.
  • Hormonální změny. Androgenní hormony se u chlapců a dívek během puberty zvyšují a způsobují, že se mazové žlázy zvětšují a produkují více kožního mazu. Hormonální změny ve středním věku mohou také vést k výskytu pupínků.
  • Vybrané léky. Patří sem léčba obsahující kortikosteroidy, testosteron a lithium.
  • Stres akné nezpůsobuje, ale pokud už se u nás akné objevilo, stres ho může ještě zhoršit.
  • Genetika. Pokud vaši rodiče trpěli akné, existuje větší riziko, že se akné objeví i u vás.
  • Zvýšená citlivost na mužské hormony. Hormony ovlivňují produkci kožního mazu i hyperkeratinizaci, a to i u dívek.
  • Životní prostředí. Byly zjištěny souvislosti mezi akné a stresem, kouřením, stravou a znečištěním - nezapomínejme na vystavení endokrinním disruptorům a špatně zvoleným kosmetickým přípravkům.

Akné & jídelníček

I když to často slýcháváme, nebylo prokázáno, že by konzumace čokolády a mastných jídel měla na akné nějaký významný vliv. Je ale asi samozřejmé, že pouze vyvážená strava s velkým množstvím ovoce, zeleniny a nízkoglykemických komplexních sacharidů může naší pokožce přinést řadu výhod. Neblaze působí také nadměrná konzumace mléčných výrobků. Za obzvláště prospěšné pro vaši pleť se považují potraviny obsahující vitaminy A a E, antioxidanty a zinek.

Akné & péče o pleť

Přílišné drhnutí pleti nebo čištění drsnými nebo nevhodnými přípravky na péči o pleť ve skutečnosti pleť dráždí, což stav akné zhoršuje.

Akné & make-up

Kosmetika nemusí akné zhoršovat, zejména pokud si vybereme make-up bez obsahu oleje, který neucpává póry (nekomedogenní).

Pokud se akné nedaří zbavit samoléčbou a pomocí volně prodejných přípravků, je dobré navštívit svého ošetřujícího lékaře. Ten může předepsat silnější léky a přizpůsobit léčbu konkrétním potřebám pokožky. Pokud akné i nadále přetrvává, je závažnějšího stupně nebo se kvůli němu necítíte komfrotně, může lékař doporučit ještě návštěvu (dětského) dermatologa.

Vzhledem k tomu, že akné má různé příčiny a stupně závažnosti, volba léčby se liší a přizpůsobuje právě jim. Zde jsou uvedeny různé typy léčby doporučené Evropskou akademií dermatologie a venerologie.

Akademie doporučuje lokální léčbu, obvykle retinoidy nebo benzoylperoxid.

Lékaři často předepisují kombinaci retinoidů a benzoylperoxidu k místní aplikaci. Pokud po třech měsících akné přetrvává, lze přidat lokální antibiotickou léčbu a teprve poté přejít na perorální antibiotickou léčbu ze skupiny cyklinů.

Pokud tyto léčebné strategie nezabírají, lze zvážit perorální léčbu izotretinoinem, zejména pokud existuje vysoké riziko jizvení pokožky.

Předepisuje se perorální izotretinoin, zejména pokud je přítomen zánět. Před zahájením léčby se doporučuje odstranit komedonové léze mikrochirurgickým zákrokem.

Akné je často výsledkem kombinací složitých genetických a fyziologických příčin, kterým nelze vždy zabránit. Existují ale jednoduché způsoby, jak snížit pravděpodobnost výskytu pupínků a nebo omezit výskyt aknózních lézí.

1. Pravidelně si umývejte obličej, když se zpotíte, zejména po cvičení, aby na vaší pokožce neulpívaly nečistoty, pot a olej.

2. Vyhýbejte se všemu, co by mohlo vaši pokožku podráždit, od abrazivních čisticích prostředků po houbičky a nadměrné drhnutí pleti.

3. Používejte přípravky bez alkoholu, ideálně určené pro mastnou pleť, jako jsou produkty z řady Bioderma Sébium.

4. Odolejte pokušení pupínky vymačkávat nebo se obličeje často dotýkat, abyste předešli dalšímu zánětu a s tím i delší době hojení.

Denní péče o pokožku

Pokožka se sklonem k akné

Patent Fluidactiv ™

Sébium Kerato+

(6 recenzí)

Viditelný účinek na pupínky, černé tečky a jizvy již po 2 dnech. Vysoce tolerantní.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Mastná až aknózní pokožka

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(27 recenzí)

Hloubkové čištění, hluboký respekt, dokonalá rovnováha.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající