Combination to Oily Blemished Skin

Mastná pokožka je obvykle charakterizována hrubší texturou, rozšířenými póry,mastným a lesklým vzhledem. Nadměrná tvorba mazu způsobuje  vznik více či méně pravidelných nedokonalostí pokožky, jako jsou „černé tečky” nebo „červené pupínky”.

U smíšené pokožky jsou nedokonalosti lokalizované zejména ve střední části obličeje, jako je čelo, nos, brada, které se říká T-zóna. Další části obličeje a tělo mohou mít normální, někdy dokonce suchou pokožku. Smíšená pokožka je nevyrovnaná a lehce podléhá nepříznivým vlivům prostředí.


 

Jaké jsou příčiny akné?

Akné je zánětlivé onemocnění pilosebaceózního folikulu, za které jsou odpovědné tři faktory:

Too much sebum pore

Pór s přílišným množstvím mazu

Hyperseborea hyperkeratinizace a bakteriální proliferace.
Představuje nadměrnou produkci kožního mazu v důsledku hormonální aktivity, která se spouští v období puberty. Pokožka se stává mastnou a lesklou. Kromě toho existuje riziko, že dojde ke kvalitativnímu zhoršení kožního mazu.. Nekvalitní kožní maz je hustější a jeho vytékání z folikulu je těžší, což navíc zvyšuje riziko vzniku komedonů (černých teček).

Clogged pore

Ucpaný pór

Hyperkeratinizace
nadměrné množení buněk stěn folikulárních kanálků, které vede k vytvoření zátky bránící odtékání kožního mazu. Důsledkem je vznik komedonů, malých kožních výrůstků, které jsou buď v barvě pokožky (uzavřený komedon nebo mikrocysta), což dává pokožce zrnitý vzhled, nebo mají ve středu černou tečku (otevřený komedon), což je znakem přítomnosti melaninů (kožních pigmentů na povrchu komedonu).

Inflamed pore

Zanícený pór

Bakteriální proliferace
kožní maz je ideálním vyživovacím prostředím pro některé bakterie, které jsou přítomné u všech lidí, ale v případě akné se rozmnožují a způsobují zánět. Komedon se tak promění v bolestivou červenou vyrážku, které se říká papula (zánětlivá léze).

Jaké typy kožních nedokonalostí existují?

U akné rozlišujeme několik typů lézí, které často vznikají na pozadí zvýšené seborey (nebo hyperseborey).

Zánětlivé akné může trvat několik let, je provázené náhlým výskytem zánětu a trvá až do vymizení komedonů.


 

Microcyst

Mikrocysta

Retenční léze
- uzavřené komedony nebo mikrocysty,
- otevřené komedony nebo „černé tečky",
- někdy cysty větších rozměrů (víc než 5 milimetrů), makrocysty.

Papule

Papula

Zánětové léze
Zanícené části: papuly, pustuly, uzlíky, které jsou způsobené zánětem retenčních lézí zmíněných výše.

Relief scar

Jizva po akné

Případné jizvy lézí
Sekundární hyperpigmentové skvrny při zánětu na snědé nebo černé pokožce.

Akné je kožní onemocnění dospívajících. Jeho podoba je mnohotvárná, do jednoho celku spojuje různé typy pupínků a zánětů.
Aknózní pleť se začíná objevovat ve věku přibližně 12 – 14 let a nachází se na nejmastnějších částech pokožky, tedy na obličeji a v různé míře také na hrudníku a zádech. Akné je způsobeno nerovnováhou vylučování hormonů v období puberty.
 
U žen, především u těch, které mají víc než 30 let, se akné objevuje více v dolní části obličeje (čelisti) a na krku. V tomto případě se ke klasickým příčinám akné často přidružuje také hormonální faktor.

Velmi zřídka se akné může objevit u novorozenců (způsobené mateřskými androgenními hormony) nebo malých dětí.


 

Mother and daughter sitting and together

Jaké specifické znaky má akné u dospělých žen?

Faktory, které napomáhají vzniku akné v dospělosti, jsou tyto:

piktogram pilulka

Některé medicínské ošetření

Vznik vyrážek a jiných nedokonalostí mohou způsobit i některé léky, jako je antikoncepce, hormony a antidepresiva.
Pokožka dospělé ženy je narozdíl od pokožky adolescenta méně seboroická, tedy produkuje méně kožního mazu.
Nedokonalosti se nacházejí převážně v spodní části obličeje (brada, krk, dolní čelist). Jedná se o chronické a opakující se zánětlivé (červené vyrážky) a retenční léze (černé tečky). Vyřešení těchto problémů vyžaduje přiměřenou péči, která se odlišuje od péče u adolescentů.

Sun

Vnější faktory

Používání nevhodných kosmetických přípravků, slunce, strava atd.

Smoking

Tabák

Tabák se také nepříznivě podílí na vzniku akné – víc jak 41 % postižených pacientů jsou kuřáci v porovnání s 9 % nekuřáků.

piktogram mikroskop

Genetický faktor

protože při nahlédnutí do rodinné anamnézy můžeme často vidět, že se tyto kožní problémy často objevují v dospělém věku.

Vědeli jste?

Problémy nedokonalostí pokožky:

  • 50 % žen, které mají víc než 25 let, má problémy s nedokonalostmi pokožky.
  • 40 % těchto žen nemělo akné v období dospívání.

  • Striktně dodržujte léčbu

Buďte trpěliví, protože produkty proti akné neúčinkují ihned po první aplikaci. Výsledky se však objeví velmi rychle, pokud budete každý den dodržovat pravidla, jako jsou hygiena přizpůsobena aknózní pokožce a používání přípravku ráno i večer. V závislosti na lidech a typu akné dochází k výraznému zlepšení zpravidla po 4 až 6 týdnech.

  • Vyhýbejte se slunci

Ano, slunce vysouší vyrážky (má protizánětlivý účinek), při opalování se ztrácejí nedokonalosti a pokožka se zdá být čistější a vyhlazenější. Později však sluneční paprsky zhoršují nedokonalosti (nebo komedony) tím, že způsobují zhrubnutí zrohovatělé vrstvy, čímž dochází k zadržování buněk a kožního mazu  v pilosebaceózním folikulu. Zvýšení počtu komedonů způsobí propuknutí výrazného výskytu vyrážek, jakmile opálení vymizí. Pokud se chcete vyhnout tomuto zpětnému účinku i nepříjemným překvapením po návratu z dovolené, pravidelně pokožku natírejte krémem na ochranu před slunečním zářením s faktorem SPF 30 nebo SPF 50. Vybírejte si nemastné spreje nebo tekuté textury určené na mastnou nebo aknózní pokožku.

  • Nevytlačujte si vyrážky

Čím více se zasahuje do vyrážek, tím více se zhoršuje zánět (zvýšení počtu a objemu červených vyrážek), vyrážky mohou být víc hnisavé (pustulózní) a zvyšuje se riziko vzniku jizev.

Woman taking medication

Používejte pouze produkty, které nedráždí, nebrousí pokožku a nenarušují lipidy hydrolipidického filmu a zrohovatělé vrstvy. Peelingy můžete používat jen tehdy, pokud jste předtím nepodstoupili lékářskou léčbu, která způsobuje odlupování pokožky. Na čištění mastné pokožky se výborně hodí micelární voda Sébium H2O.

Čištění pleti je nezbytné i tehdy, pokud se nelíčíte. Odstraníte tím špínu, nečistoty a jiné zbytky, které se v průběhu dne na pokožce usadí.


 

Woman with acne-prone skin cleaning her face

1-krát až 2-krát denně používejte krém, který je určen pro váš typ nedokonalostí. Vyberte si z naší produktové řady  Sébium, která je určena na mastnou a problematickou pokožku.

  • Pokud jste byli u lékaře, pravidelně a podle pokynů používejte předepsané přípravky.
  • Pokud užíváte lokální nebo perorální vysušující dermatologickou léčbu, je nezbytné každý den nanášet doplňující krém na smíšenou nebo mastnou pokožku, protože vaše tělo a rty potřebují hydrataci. Současně můžete používat korektory, BB krémy a podkladové make-upy, které nejsou komedogenní. Zakryjete jimi nedokonalosti.
Woman with acne-prone skin looking in a mirror

Sébium Gel moussant

Jemný mycí a čisticí gel. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Smíšená až mastná pleť

Sébium H2O

Dermatologická čisticí micelární voda. Čistí a respektuje rovnováhu pleti

Pleť se sklonem k akné Smíšená až mastná pleť

Sébium Lotion

Sébium Lotion - Booster zlepšující vzhled pleti. Navrací rovnováhu smíšené a mastné pleti.

Smíšená až mastná pleť

Sébium Global

Péče, která eliminuje pupínky a brání jejich opakovanému výskytu.

Pleť se sklonem k akné

Sébium Sensitive

Sébium Sensitive – Zklidňuje, hydratuje a eliminuje projevy
podrážděné aknózní pleti.

Pleť se sklonem k akné v procesu léčby Pleť se sklonem k akné

Sébium Hydra

Hydratační krém na aknózní pleť. Intenzivně hydratuje a vyživuje.

Pleť se sklonem k akné Pleť se sklonem k akné v procesu léčby