Allez au contenu Allez à la navigation

Slunce pro všechny

Úryvky z diskuzí

Share

Pokud se chcete o ochraně před sluncem pro všechny dozvědět více, prohlédněte si odpovědi kožních lékařů a alergologů na dotazy uživatelů internetu v diskusích organizovaných společností BIODERMA.

Zkratka SPF (Sun Protection Factor) znamená ochranný sluneční faktor. Vyjadřuje schopnost opalovacího přípravku chránit před slunečním zářením. UVA ochrana vyjadřuje schopnost opalovacího přípravku zastavit určitou měrou ultrafialové záření typu A. Není mezi nimi žádný skutečný vztah. Proč je nezbytné znát výšku UVA ochrany? Jednoduše proto, že UVA záření je zodpovědné za významnou část následků pobytů na slunci z dlouhodobého hlediska (zhoubné melanomy, stárnutí atd.). Dobrý vnější fotoprotektor musí mít vysoký faktor SPF (30 a víc) a vysokou UVA ochranu (minimálně v hodnotě jedné třetiny SPF).

Všechno závisí na několika faktorech:
1) fototyp, 
2) aktivita (co člověk dělá), 
3) věk. 
Z praktického hlediska bude stačit člověku s „normálním” fototypem nebo pokožkou (často se spálí, ale lehce se opálí) ochranný faktor 30, a to pod podmínkou, že bude přípravek často opakovaně nanášet. Člověk s velmi světlým fototypem (pravidelně se spálí a nikdy se neopálí) musí povinně používat faktory vyšší nebo rovné 50 a měl by se vyhýbat pobytu na slunci v polovině dne. U dětí je nezbytná především fotoprotekce ve formě oblečení, fotoprotekční opalovací přípravky představují pouze doplněk. Je vhodné upřednostnit minerální opalovací přípravky s ochranným faktorem vyšším nebo rovným 30. Za extrémních podmínek (hory, ledovce, tropy atd.) se vyžaduje maximální ochranný faktor a velmi časté opakované nanášení.

Teorie říká, že ochranný faktor nižší nebo rovný 20 znamená dobrou schopnost opalovacího přípravku chránit před sluncem. V praxi je však faktor skutečné ochrany těchto přípravků mnohem nižší, protože tyto přípravky nikdy nejsou aplikované v dostatečném množství, proto je jejich ochranná schopnost velmi slabá. Proto je nezbytné dávat přednost vyšším faktorům (u normální pokožky je vhodný SPF 30).

Neexistují krémy, které by skutečně byly „vodotěsné". Musejí se pravidelně nanášet, především u dětí, a to zejména proto, že ultrafialové paprsky odráží voda v bazéně.

Myslím si, že ve vašem případě musí  být používání opalovacích krémů zahájeno na začátku dovolené. Vyhněte se tak spálení na začátku, ale přesto se opálíte. Když už budete opálená, externí fotoprotekce již nebude tak důležitá, ale nezapomeňte, přestože se vaše pokožka opálí lehce, nebrání to před nepříznivými účinky slunce z dlouhodobého hlediska (stárnutí a rakovina kůže).

Lidé s bílou pokožkou a se zrzavými vlasy se nemohou opálit. Pigmentace kůže je vyvolána činností melanocytů. Tyto buňky produkují melanin, barvící pigment. Existují dva typy melaninu: feomelanin (melanin červené, oranžové barvy, který může být fotoagresivní, tedy může produkovat volné radikály) a eumelanin (melanin hnědé, černé barvy s fotoprotekční schopností). U zrzavých lidí dochází pouze k produkci feomelaninu, proto se nemohou opálit a musejí se chránit opalovacími přípravky s faktorem SPF 50+.

Nejdřív by bylo dobré připravit vaší pokožku pomocí výživového doplňku na bázi betakarotenu, a to 15 dní před odchodem na dovolenou. Pokud jste na slunci, nanášejte opalovací krém s maximálním ochranným faktorem (SPF 50+) v tlusté vrstvě a opakovaně se natírejte každé dvě hodiny. Zrzaví lidé se na slunci mohou pouze spálit, ne opálit.

Dotaz uživatele internetu

Můžeme se spálit ve vodě?

Samozřejmě, spálení se může objevit i tehdy, když jsme ve vodě, protože voda odráží část UV záření.

Jistě jste již vyčerpala velkou část možností vaší pokožky na ochranu před slunečním zářením, které již, bohužel, přineslo negativní dopady. Jedná se o přirozený proces „aktinického” stárnutí (v důsledku slunce). Doporučuji vám, abyste se čím dál víc vyhýbala slunci a chránila před ním.

Dotaz uživatele internetu

Vysušuje opalovací krém pokožku?

Pokožku nevysušuje opalovací krém, nýbrž pobyt na slunci. Po vystavení pokožky slunci se doporučuje použít hydratační krém.