Kromě toho, že lupénka na hlavě způsobuje intenzivní svědění, je často viditelná a může se stát nepříjemnou součástí vašeho života. Důsledkem toho může být ztráta sebevědomí. Lupénka je pro některé lidi skutečnou každodenní výzvou. Dokonce i obyčejná schůzka u kadeřníka se může zdát jako konec světa. 

Pokud s tím souhlasíte, dobrou zprávou je, že nejste rozhodně sami. Četnost vzplanutí je možné výrazně snížit. Existuje několik dermatology schválených doporučení, kterými byste se měli řídit. Pojďme se na tyto metody společně podívat. 

 

seborea za uchem

Lupénka je systémové a chronické kožní onemocnění, které vzniká při kombinaci několika rizikových faktorů. Těmito faktory jsou genetická predispozice, funkce imunitního systému a faktory životního prostředí. 

Vědci zjistili, že porucha diferenciace imunitního systému způsobuje zrychlení regeneračního cyklu kůže. V důsledku toho se kožní buňky regenerují pouze za 3 až 7 dní místo běžných 28 až 30 dní. 

Tato genetická anomálie je doprovázena zánětem kvůli kterému se odumřelé buňky hromadí na povrchu epidermis a vytvářejí tlusté červené plaky pokryté šupinami. Tyto plaky způsobují intenzivní svědění. 

Lupénka může postihnout celé tělo (často v třecích plochách), běžně se vyskytuje na loktech, kolenou, nohou, v dolní části zad a na pokožce hlavy. 

Někteří lidé mají lupénku pouze na pokožce hlavy. Toto onemocnění se může spustit kdykoli a často zmizí stejně nevysvětlitelně, jako se objevilo. 

lupénka na čele a vlasové pokožce

Psychologický dopad šupinatění a svědění pokožky hlavy 

Plaky lupénky na hlavě jsou velmi viditelné a nepříliš atraktivní. Často tak u ostatních vyvolávají odpor, i když nemají nic společného s hygienou člověka.  

Neustálé šupinatění, které zanechává viditelné shluky a někdy strašné svědění, narušuje kvalitu života, sociální vztahy, spánek a podobně. Vzhledem k tomu, že stres někdy vzplanutí vyvolává, stává se z toho rychle začarovaný kruh. 

Je nesmírně obtížné odolat škrábání. Přitom se stačí škrábat pět minut a zmizení povlaku se zpomalí o dva týdny. 

Proto lékaři zdůrazňují, jak je důležité najít způsob, jak zůstat v klidu a vyhnout se škrábání. Před mytím vlasů šamponem si můžete pokožku hlavy postříkat čistou vodou, speciálním sprejem proti svědění nebo ji jemně namasírovat zklidňujícím krémem. 

 

Pokud se chcete o lupénce hlavy dozvědět více, přečtěte si náš článek na toto téma zde

vyšetření pokožky hlavy

Toto onemocnění nelze vyléčit, ale lze ho léčit. Dobrá léčba lupénky na hlavě pomůže snížit četnost vzplanutí, někdy i o několik měsíců nebo let. 

Umístění plaků se může lišit. Někdy lupénka z pokožky hlavy zcela zmizí. Vždy však existuje riziko recidivy, proto byste měli věnovat pečlivou pozornost kvalitě přípravků, které na pokožku (nejen) hlavy používáte. 

Lékař vám předepíše účinné přípravky a šampony, které můžete používat během vzplanutí. Pak je na vás, abyste pokračovali v používání cílených přípravků dostupných v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou a kosmetikou. 

Pokud máte ložiska i na jiných místech než na pokožce hlavy, musí vám léčbu přizpůsobit lékař nebo dermatolog na základě příznaků. Vypořádat se s tímto onemocněním a svěděním, které je s ním spojeno, pomohou i relexační techniky. Mezi ně patří meditace, sofrologie a jóga. 

Řekněte svému kadeřníkovi o své lupénce na hlavě. 

 

Jak lupénka ovlivňuje vaše vlasy? 

Psoriáza vlasové pokožky v zásadě nebrání růstu vlasů, i když jsou zachyceny v placích. 

Pokud si však pokožku hlavy škrábete, oslabujete vlasy, což způsobuje jejich snadnější lámání a potenciální vypadávání. Navíc škrábání může způsobit ranky, které se mohou zanítit. Snažte se v každodenním životě vyhýbat všem potenciálním zdrojům tření nebo podráždění. 

Používejte jemný šampon (často nazývaný keratoredukční). Některé jsou navrženy tak, aby omezovaly svědění, a jsou speciálně vyvinuty pro lidi se suchou a citlivou pokožkou hlavy.  Pokud používáte správný šampon, můžete si vlasy mýt často. 

Nechte vlasy vyschnout na vzduchu nebo nastavte fén na studený, abyste si pokožku hlavy nedráždili. Používejte měkké kartáče. 

Vyhněte se pevným účesům, které tahají pokožku hlavy, jako jsou copánky nebo culíky. Měli byste se také vyhýbat čepicím, kloboukům a kšiltovkám.

Pokud si vlasy barvíte, odložte barvení nebo balayage, pokud procházíte obdobím vzplanutí. Vždy si předem vyzkoušejte chemické přípravky a barvy, abyste se ujistili, že nevyvolávají reakci (pozor na amoniak), zejména pokud je vaše pokožka hlavy citlivá.

Nebojte se vzít si ke kadeřníkovi svůj obvyklý šampon, protože pouhá aplikace dráždivého přípravku může vyvolat vzplanutí lupénky. Promluvte si s ním o svém stavu, protože o této problematice často ví. Doporučte mu, aby snížil teplotu fénu a vyhnul se delšímu fénování. 

Tři věci, které je třeba si zapamatovat v souvislosti s lupénkou vlasové pokožky 

 

  • Lupénka funguje ve střídavých vzplanutích a remisích, někdy s delšími přestávkami. 

  • Onemocnění má genetický původ, ale vzplanutí jsou vyvolána epigenetickými faktory. To znamená, že může souviset s životním prostředím, stresem, alkoholem, infekcí, některými léky atd. 

  • Lupénka kůže hlavy není vůbec nakažlivá, ale přesto je lepší na ni upozornit kadeřníka ještě před návštěvou.