Lékař nejdříve posoudí rozsah psoriázy, její dosah, případně přítomnost metabolického syndromu a nadměrné konzumace alkoholu nebo kouření. Prozkoumá, jestli se vyskytuje artritida, která by mohla souviset s psoriázou, jestli je možné najít nějaký speciální faktor, který psoriázu spustil nebo mohl vyvolat.
Základem je přestat se škrábat, protože škrábání podporuje vznik ložisek. Velmi žádoucí je také přestat používat škodlivé látky (alkohol, tabák).
Případy, kdy je psoriáza rezistentní vůči léčbě, jsou velmi vzácné. Existuje totiž mnoho způsobů léčby, které jsou přizpůsobeny různým formám psoriázy. Většina typů psoriázy je naštěstí malého nebo středního rozsahu a nevyžaduje „těžkou” léčbu. Nejčastěji tedy postačuje lokální léčba, ale na postižené místo se musí aplikovat pravidelně. Pokud je léčba pozastavena, léze se objeví znova.
K lokálním typům léčby patří kortikoidy a deriváty vitaminu D. Pro zabránění vzniku recidivy je nezbytná každodenní hydratace pokožky pomocí krémů, protože suchá pokožka napomáhá k návratu onemocnění. Ve vlasové pokožce se na lupy používá keratolytická léčba (kyselina salicylová, urea).
K obvyklým typům léčby patří fototerapie u kožního lékaře, retinoidy, metotrexát, cyklosporin, léky vyrobené biotechnologiemi.