šupiny na pokožce

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění, které se projevuje zánětem a šupinami a postihuje především obličej a vlasovou pokožku. 

Seboroická dermatitida  na obličeji zasahuje zejména mastné oblasti (bohaté na mazové žlázy) a také nos, záhyby bočních stran spodní části nosu (nasolabiální rýhy), oblast mezi obočím a obočí, vnější zvukovody. Velmi často je postižena pokožka ve vlasech a seborea tam způsobuje zánětlivý stav s lupy. Kromě těchto oblastí mohou být zasaženy i další ochlupené oblasti těla, například okraj pohyblivého víčka (zapříčiňuje blefaritidu), intimní partie  a u mužů i brada nebo hrudník.

Chronický, opakující se charakter seboroické dermatitidy, která najednou spouští začervenání obličeje a někdy i šupiny a lupy, vyvolává u postižených lidí velmi nepříjemný pocit. Nejde jen o pálení, ale také o sociální dopad a snížení sebevědomí. 

seborea ve vlasech

Ve vlasech jsou šupiny zažloutlé, mastné a nejsou téměř vůbec přilnuté k pokožce. Někdy se seborea šíří také na čelo.  . Více informací o řešení problémů s lupy naleznete v sekci Lupy a šupiny ve vlasech a vlasové pokožce.


Seboroická dermatitida zasahuje pokožku krátkodobě a tato období se střídají s obdobími absolutního nebo relativního klidu. Roční období a stres mohou mít vliv na zhoršení zánětlivých procesů. Ke zvýšenému výskytu klinických projevů často dochází v zimě.
Příznaky seboroické dermatitidy jsou různé, ale velmi frekventované je svědění a pocity pálení.

Koho postihuje seboroická dermatitida?

Jedná se o poměrně časté onemocnění u dospělých (postihuje 3 % populace), zejména mladých lidí, nejčastěji však postihuje kojence, kdy se se seboreou potýká až 71 % miminek. Jedním z projevů seboroické dermatitidy u kojenců je tzv. „mléčná krusta”. Na mléčnou krustu použijte jemný krém pro miminka z řady ABCDerm, v případě výskytu ve vlasech také šampon.

piktogram - kožní maz

množství kožního mazu

piktogram - imunita

kvasinky (houby) rodu Malassezia, přítomny na pokožce některých lidí (saprofytická flóra)

reakce imunitního systému postiženého člověka na kvasinky, které dráždí a mohou zanítit pokožku.

Jak rozeznat psoriázu?

Psoriáza je nepřenosné chronické onemocnění kůže, které postihuje 2 % až 3 % populace. Vyskytnout se může v každém věku. Spouštěcí faktory souvisí s genetickou predispozicí a podporují výskyt lézí.

Psoriatická ložiska jsou červená, dobře ohraničená a pokrytá tlustými bělavými šupinami.

Nejčastěji postiženými oblastmi jsou lokty a kolena (oblasti náchylné k malým poraněním). Zasažena však může být jakákoliv oblast kůže a ve velké míře se vyskytuje i ve vlasech. (především v oblasti zátylku). Pokud jsou psoriázou zasaženy záhyby (třísla nebo podpaží), mluvíme o inverzní psoriáze, u které je šupinatění mnohem menší. Různými způsoby mohou být někdy postiženy také nehty (zhrubnutí, prohlubeniny, deformace). Psoriáza se někdy projevuje na pokožce ve formě malých ložisek „v kapkách” nebo puchýřků na zarudlém podkladu.

 

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje muže i ženy a může se objevit v jakémkoliv věku. Ve třetině případů se vyskytuje před završením dvaceti let a velmi často k ní dochází u lidí, kteří mají mezi 20 a 40 lety. Ve 30 % až 40 % případů byla zjištěna genetická predispozice. Onemocnění přenáší vícero genů (jedná se o multigenetický proces), proto není systematické.

vyhněte se škrábání citlivé pokožky

Léze mohou být spojeny s intenzivním svěděním, dokonce s pocity pálení v oblasti záhybů. Psoriáza může mít značný vliv na kvalitu života, a to především tehdy, pokud je rozšířena nebo přítomna na mimořádně nepříjemných nebo viditelných místech. Kromě kožní formy psoriázy existuje také psoriatická artritida. Ta se vyskytuje přibližně u 25 % lidí, kteří jsou postiženy kožní formou psoriázy. Psoriatická artritida může být axiální (postihuje záda) nebo periferní (postiženy jsou klouby článků prstů).

Sun

klimatické změny

především období chladu

piktogram mikroskop

infekční faktory

především záněty nosohltanu

Stress

psychologický stres

kůže je pod vlivem neurotransmiterů, a proto je „nadměrně reaktivní”

ikona - oblast na těle

lokální poranění

popáleniny, tření a z pragmatického hlediska škrábání

Pills

některé léky

syntetická antimalarika, některé léky na vysoký krevní tlak, lithiové soli, některé typy očních kapek

Obecné rizikové faktory

Častější je psoriáza také u pacientů s obecnými rizikovými faktory, jako je nadváha a obezita, cukrovka nebo kouření.

  • dermatoložka MUDr. Hajnalka Méryová

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

    V obou případech se jedná o chronické onemocnění, což znamená, že je nelze zcela vyléčit, ale vhodnou léčbou a pečlivou péčí je lze uvést do stavu bez příznaků (tzv. remise). Protože každý pacient je jiný, může toto období trvat různě dlouho. Doba, za kterou se tohoto stavu dosáhne, se také liší, ale obvykle to trvá týdny až měsíce.

    Nemělo by se však zapomínat, že i v asymptomatickém období probíhají v kůži zánětlivé procesy, takže je vhodná udržovací léčba, aby se zabránilo opětovnému propuknutí onemocnění. Velkou pomocí jsou v tomto ohledu dermokosmetické externí přípravky určené speciálně pro danou nemoc, které obsahují co nejméně přísad.

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatoložka.

Pokud je zarudnutí spojeno se šupinami, poraďte se se svým kožním lékařem, který stanoví diagnózu a řekne vám, jestli trpíte seboroickou dermatitidou, psoriázou nebo jiným onemocněním.

konzultace s dermatologem je klíčová

V některých případech bude lékař hledat příčinu, která je zodpovědná za vznik seboroické dermatitidy. Ve většině případů spočívá lékařská péče v předepsání vhodné léčby, nejčastěji antimykotiky. Pokud trpíte seboroickou dermatitidou, používejte produkty pro vysoce citlivou seboroitickou pleť, ale zároveň počítejte s tím, že léčba vyžaduje trpělivost a seborea se může pravidelně vracet.    

Antimykotika se používají ve formě šamponů a krémů na obličej. V některých případech se používá i lithium ve formě gelu. Na obličej by se neměly aplikovat přípravky, které obsahují kortizon. Tyto přípravky sice poskytují rychlou úlevu, ale zvyšují citlivost pokožky a ve střednědobém horizontu mají velmi negativní vliv.

seborea za uchem

Lékař nejdříve posoudí rozsah psoriázy, její dosah, případně přítomnost metabolického syndromu a nadměrné konzumace alkoholu nebo kouření. Prozkoumá, jestli se vyskytuje artritida, která by mohla souviset s psoriázou, jestli je možné najít nějaký speciální faktor, který psoriázu spustil nebo mohl vyvolat.

Základem je přestat se škrábat, protože škrábání podporuje vznik ložisek. Velmi žádoucí je také přestat používat škodlivé látky (alkohol, tabák).
Případy, kdy je psoriáza rezistentní vůči léčbě, jsou velmi vzácné. Existuje totiž mnoho způsobů léčby, které jsou přizpůsobeny různým formám psoriázy. Většina typů psoriázy je naštěstí malého nebo středního rozsahu a nevyžaduje „těžkou” léčbu. Nejčastěji tedy postačuje lokální léčba, ale na postižené místo se musí aplikovat pravidelně. Pokud je léčba pozastavena, léze se objeví znova.

K lokálním typům léčby patří kortikoidy a deriváty vitaminu D. Pro zabránění vzniku recidivy je nezbytná každodenní hydratace pokožky pomocí krémů, protože suchá pokožka napomáhá k návratu onemocnění. Ve vlasové pokožce se na lupy používá keratolytická léčba (kyselina salicylová, urea).
K obvyklým typům léčby patří fototerapie u kožního lékaře, retinoidy, metotrexát, cyklosporin, léky vyrobené biotechnologiemi.

lupénka na čele a vlasové pokožce

Je potřeba připomenout, že seboroická dermatitida anipsoriáza nejsou nakažlivá onemocnění. Prevence v první řadě spočívá v omezení spouštěcích faktorů nebo faktorů, které podporují vznik tohoto onemocnění, jako je škrábání, které napomáhá tvoření ložisek, a dráždivé nebo špatně přizpůsobené přípravky.

U psoriázy je nezbytné vyvarovat se i změn teploty a chladu.

U obou onemocnění obecně pomáhá slunce a koupání v moři. I když je těžké vyléčit je natrvalo, není důvod se vzdát. Důležité je pochopit, že pravidelná péče přináší prodloužené stavy bez přítomnosti onemocnění a výrazně zlepšuje kvalitu života pacientů.

K čištění pleti si vybírejte jemné, zklidňující čisticí produkty s velmi vysokou tolerancí, nejlépe bez vůně, konzervačních látek a povrchově aktivních látek. Obličej otírejte velmi opatrně, nemněte jej. Víc informací o péči o vlasovou pokožku a vlasy v případě seboroické dermatitidy  nebo psoriázy naleznete na tomto odkazu.

hydratace pokožky je základ

V případě šupin je nutná hydratace. 1-krát až 2-krát denně lehce nanášejte citlivý hydratační krém  (bez vůně, konzervačních látek, povrchově aktivních látek), který bojuje proti zánětlivé reakci.

1krát- až 2-krát týdně můžete použít intenzivní hydratační masku. Pokud se stav zlepší, je důležité v léčbě pokračovat ještě několik měsíců, protože zánět trvá dlouho, ačkoliv už není viditelný.

U psoriázy je nezbytné bojovat se suchou pokožkou, která je spojena s chladem v zimním období, a dát si záležet na tom, aby byla zachována účinná hydratace pokožky, a to od hlavy až k patě.

 citlivý nedráždivý krém proti seboree a psoriáze

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Citlivá pokožka se sklonem k začervenání a šupinatění

D.A.F. Patent

Sensibio DS+ Gel moussant

(1 recenze)

Zklidňující gel na seboroickou pokožku se šupinami.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Denní péče o pokožku

Citlivá pokožka se sklonem k začervenání a šupinatění

D.A.F. Patent

Sensibio DS+ Krém

(3 recenze)

Zklidňující péče proti zarudnutí a šupinatění.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Lupy a šupiny na vlasové pokožce

Patent DSactiv ™

Nodé DS+ Šampon

(Napište první recenzi)

Šampon, který působí na všechny příčiny tvorby lupů a proti jejich návratu.

Pro koho?

Dospělí, Dospívající