Normal hair and scalp

V pokožce hlavy, tedy v její vlasové části, máme 100 000 až 150 000 vlasů a v případě zrzavých vlasů až 200 000.

Každý vlas se skládá z vlasového kořínku nebo cibulky a vlasového stvolu, což je vlas samotný.

Vlasy se skládají především z keratinu a melaninu, tedy z pigmentu, který jim dává přirozenou barvu. Růst vlasů souvisí s množením buněk v cibulce, které jsou pak vytlačovány nahoru a vytvářejí stvol.

Proto je velmi důležité, aby byla pokožka hlavy, tedy místo, do kterého je vsazena cibulka, zdravá a aby vlasu dodávala živiny nezbytné pro život.

Život vlasu postupně prochází 3 fázemi:

 

krok 1
1/ Anagenní fáze období růstu vlasu, které trvá 3 až 7 let, přičemž vlas roste rychlostí přibližně 2 milimetry týdně. Kořínek vytváří vlasový stvol z keratinu, tedy viditelný vlas.
krok 2
2/ Katagenní fáze krátké období od 1 do 2 týdnů, ve kterém vlas přestává růst a odumírá.
krok 3
3/ Telogenní fáze období trvající přibližně 3 měsíce, kdy odumřelý vlas zůstává přichycen na pokožce hlavy a teprve později vypadne. Je to čas, kdy buňky sestoupí ke kořínku a začne nový cyklus. Každá cibulka v průběhu svého života vyprodukuje přibližně 20 až 25 vlasů.

Ačkoliv jsou problémy nejčastěji viditelné na vlasech, všechno se děje na úrovni pokožky hlavy.

Mnoho lidí si stěžuje na štípání, svědění, nepříjemné pocity, pálení a popřípadě i zarudnutí. Spouštěcími faktory mohou být teplo, zima, znečištěné prostředí, emoce, suchý nebo vlhký vzduch, voda a šampony.

Podráždění pokožky hlavy představuje nerovnováhu na úrovni kůže, která je spojena s fyziologickými poruchami.

Častým původcem poruch je jistá zátěž organizmu, jako například používání obyčejného šamponu, který obsahuje dráždivé látky (detergentní povrchově aktivní látky nebo jiné přísady, které pokožka špatně snáší).

Tento nepříznivý vliv na pokožku hlavy poškozuje hydrolipidický film a narušuje stabilitu kožní bariéry. Výsledkem je, že se voda lehčeji odpařuje, pokožka se vysouší a může propouštět dráždivé látky, které vyvolají klinické příznaky podráždění, svědění, nepříjemných pocitů, pnutí a podobně.

jsou těžké, schází jim objem a celkově mají lesklý vzhled, zejména u kořínků.  Za těmito příznaky se skrývá hyperseborea, jejíž příčiny mohou být různé.

Přebytečný kožní maz se hromadí u kořínků, které mají mastný vzhled. Vlasy jsou těžké a zplihlé, shlukují se do pramínků a často se zdají špinavé, protože kožní maz zachycuje prach ze vzduchu, který se na ně lehce přichytí.

Jedná se o opačnou situaci.

Vlasy jsou suché, lámou se, jsou jemné s roztřepenými konečky, těžce se rozčesávají i upravují.

Za suché vlasy může suchá pokožka hlavy. Příčinou je nedostatek kožního mazu, který může být přirozený, a to i u lidí, jejichž pokožka přirozeně vylučuje málo kožního mazu, nebo získán, když suchost souvisí s vnějšími nepříznivými vlivy, jako je slunce, vítr, znečištění, mořská voda nebo bazénová voda, intenzivní foukání nebo žehlení, odbarvování nebo trvalá ondulace. Ať už je příčinou cokoliv, kožní bariéra přestává plnit svou funkci, dochází ke zrychlení ztráty vody a vlasy jsou suché, lámavé a tvrdé. Protože jim schází hydratace, jsou citlivé na statickou elektřinu a těžko se upravují.

  • Mudr. Lucia Drahovská, Dermatoložka.

    Velmi často se setkávám s tím, že pacient přijde nejen s problémem vypadávání vlasů, ale také s problémem nebo změnou na pokožce hlavy. Velmi důležité je však sledovat nejen vlasy, změnu jejich struktury, růst nebo vypadávání, ale určitě také pokožku hlavy - subjektivní pocity pacienta, viditelné projevy pokožky hlavy a její napětí. Vlasy vyrůstají z vlasových folikulů v kůži a prostřednictvím kůže získávají výživu a podmínky pro zdravý růst a vývoj. Pokožka hlavy si zaslouží maximální péči nejen zvenčí, ale i zevnitř. Důležitý je také dostatečný pitný režim, pobyt na čerstvém vzduchu a přikrývání hlavy při extrémních výkyvech teplot. V úvahu je třeba brát také dostatečný příjem čerstvé zeleniny a ovoce a vitaminů skupiny B. Zdrojem výživy pro zdravou pokožku a následně i zdravý růst vlasů jsou zinek a selen. K celkové péči samozřejmě patří také výběr správných mycích prostředků na vlasy.

    Mudr. Lucia Drahovská, Dermatoložka.

Jak zajistit správnou vlasovou hygienu?

Vlasy je potřeba vždy umývat bez podráždění nebo poškození hydrolipidického filmu, aby se zachovala fyziologie vlasové cibulky.

Biologickou rovnováhu vlasů může udržet pouze šampon, který neobsahuje detergentní látky, tedy šampon bez obsahu povrchově aktivních látek, které poškozují vlasové vlákno. Výrazné znečištění životního prostředí, nošení helmy, intenzivní sportování si často vyžadují každodenní umývání vlasů. Proto je velmi důležité zvolit si správný šampon bez obsahu detergentních látek. Je dobré vědět, že i některé léčivé šampony se řadí k šamponům bez obsahu detergentů.

 

 

Jak rozpoznat chorobné vypadání vlasů?

Pokud denně ztratíte méně než 100 vlasů, jde o naprosto normální jev, protože toto množství odpovídá vývoji vlasového cyklu. V případě ztráty většího množství byste se měli začít obávat o jejich stav.

Pokud není nadměrné vypadávání vlasů genetické (plešatost), často souvisí s následujícími faktory:

 

vnější faktory klimatické a enviromentální faktory
Vnější nepříznivé vlivy fyzického původu (profese, které vyžadují nošení helmy), chemického původu (znečištění životního prostředí, časté barvení vlasů a trvalá ondulace, horký vzduch při fénovaní, agresivní kosmetické přípravky především pro mastné vlasy...), infekčního původu (mykózy) nebo parazitálního původu (vši).
ikona - oblast na těle
Přechodná situace jako je stres, únava, těhotenství (po porodu), změna ročních období (zejména na podzim), nedostatek živin v potravě (především železa, křemíku, vitamínů skupiny B, zinku, esenciálních mastných kyselin, sirných aminokyselin, stopových prvků), rekonvalescence, hormonální poruchy.

Všechny zmíněné faktory mají značný vliv na pokožku hlavy. Kromě vypadávání vlasů dochází ke změně jejich struktury.

 

Jsou slabší, matné a jakoby bez života, případně mohou být mastné a jemné. Příznivý vliv na pokožku hlavy může mít používání výživových doplňků. Na to, aby výživové doplňky stimulovaly, posílily a zahustily vlasy, musí obsahovat výživové látky, které stimulují produkci kvalitního keratinu, omezí hyperseboreu a podpoří růst vlasů. Výživové doplňky s obsahem hořčíku pomáhají také v boji proti stresu, který je zodpovědný za vypadávání vlasů.

 

Pokud se u vás projevuje nadměrné vypadávání vlasů, které trvá delší dobu, měli byste se poradit se svým kožním lékařem.

žena, která užívá léky

Too much sebum pore

Maštění vlasů způsobuje v první řade zvýšené vylučování kožního mazu kožními žlázami na pokožce hlavy. Tento jev nazývaný také hyperseborea, však není jedinou příčinou mastných vlasů.

Mohou za ně i tyto faktory:

  • Kvalitativní změna kožního mazu, který je tekutější, a proto směřuje k vlasu rychleji a jednodušeji.
  • Tvorba solí vápníku, ke které dochází v průběhu mytí při kontaktu kožního mazu s vápníkem nacházejícím se ve vodě z  vodovodu. Tyto soli vlasy zatěžují a dávají jim lesklý vzhled.

Je důležité zmínit

že velmi časté mytí vlasů šampony s obsahem detergentních látek může vyvolat reakční hyperseboreu. Při agresivním mytí vlasů se nevytváří dostatek kožního mazu. Kožní žláza se pak může „obalit” a může začít vylučovat nadměrné množství  kožního mazu, čímž dochází k ještě většímu maštění vlasů a pokožky hlavy. 

  • Jezte vyváženou, různorodou, zdravou a lehkou stravu, ve které je velké množství zeleniny, ovoce, obilovin, a nezapomínejte na potravu bohatou na esenciální mastné kyseliny (EMK), sirné aminokyseliny, zinek a vitaminy skupiny B (ryby, kůrovci, játra, vejce, ořechy, jogurty...).
  • Osvojte si životní styl beze stresu. Najděte si čas na odpočinek, abyste omezili napětí.
  • Odstraňte případné nedostatky živin tak, že svému organizmu dodáte doplňkové výživové prvky.
Woman eating healthy food

1/ Před nanesením šamponu si pokožku hlavy masírujte jemnými krouživými pohyby od zátylku směrem k temeni. Tato technika pomůže nejenom stimulovat růst vlasů, protože se zlepší mikrocirkulace krve, ale také optimalizovat účinek speciálních šamponů.

2/ Používejte šampon, popřípadě jiný přípravek, přizpůsoben vaší pokožce hlavy a vašim vlasům. Pokud si musíte vlasy umývat každý den, zvolte si šampon pro každodenní péči bez obsahu detergentních látek.

V případě léčivého šamponu dodržujte pokyny svého kožního lékaře nebo lékárníka.

3/ Vlasy důkladně opláchněte teplou vodou. Doba oplachování musí být vždy delší než doba mytí.

Bioderma - woman cleansing her back

  • Vlasy si sušte velmi opatrně. Nejšetrnější je sušení na vzduchu a pokud chcete použít fén na vlasy, nastavte jej na teplý vzduch, protože příliš vysoká teplota dráždí vlasy, stimuluje vylučování potu a kožního mazu a nabíjí vlasy elektřinou. Češte si vlasy jemně. Česání musí být jemné, aby nedošlo k poškození pokožky hlavy a vlasu. Česání je důležité, protože pomáhá s odstraňováním nečistot, které vlasy zmatňují.
  • Upřednostněte používání hřebenů a kartáčů z přírodních materiálů a nezapomínejte je pravidelně čistit šamponem nebo antiseptickým mýdlem.
obličej - citlivá pokožka ve větru

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Všechny typy vlasů

Patent Non-detergence

Nodé Fluid Šampon

(Napište první recenzi)

Šampon bez detergentů, který čistí, chrání a respektuje pokožku hlavy.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)

Produkt pro každodenní hygienu s oplachováním

Normální až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový gel

(1 recenze)

Jemný sprchový gel bez mýdla, který je šetrný k pokožce.

Pro koho?

Pro celou rodiny (s výjimkou předčasně narozených dětí)