Jak se lupy ve vlasech objevují?

Lupy jsou skupiny odumřelých buněk, které se slepují dohromady, a proto jsou viditelné i pouhým okem, pokud se odloupnou z pokožky hlavy.

Vlasová pokožka se běžně regeneruje v průměru každých 21 dní. V některých případech však cykly regenerace buněk trvají pouze pět až sedm dní. Tyto zrychlené cykly jsou způsobeny seboroickou dermatitidou na vaší pokožce, která se často zhoršuje množením kvasinky Malassezia furfur. Tomu se také jinak říká pityriasis capitis, běžné onemocnění vlasové pokožky.

Když regenerace pokožky hlavy probíhá příliš rychle, buňky v epidermis nejsou dostatečně zralé, aby mohly být přirozeně odstraněny, takže zůstávají slepené.

Výsledkem jsou nahromaděné lupy na pokožce, které nadměrně opadávají. Proto se lupy objevují ve vlasech, ale i na krku a ramenou, zejména při manipulaci s vlasy.

Pokožka hlavy pak v důsledku toho může být podrážděná a může svědit. Únava, stres, znečištění a zimní období mohou podporovat nebo zvyšovat množení kvasinky Malassezia furfur a následný výskyt lupů. Samotné lupy pak rozlišujeme na dva typy: suché a mastné.

Lupy rozlišujeme na dva typy: suché a mastné lupy.

Pokud na pokožce hlavy pozorujete šupinky nebo strupy, je důležité zjistit, zda se jedná o suché nebo mastné lupy. Jejich vzhled napoví, co je příčinou problému a to pomůže v jejich léčbě.


 

Jedná se o nejčastější typ lupů. Jsou řídké, suché a bělavé. Vypadají jako bílý prášek, nelepí se na pokožku hlavy a padají tak často na oblečení, na ramena.

Suché lupy mají častěji lidé se suchou nebo normální pokožkou hlavy. Tento typ je nezhoubný a nevytváří podráždění ani svědění pokožky. Jediným problémem těchto lupů je tak to, že jsou lupy viditelné.

Pokud na pokožce pozorujete strupy, které jsou suché a místy zarudlé a doprovází je svědění, potýkáte se zřejmě s příznaky, které jsou typické pro lupénku, zánětlivé onemocnění kůže. Tento stav nesouvisí s množením kvasinek Malassezia furfur. Místo toho pochází z genetické predispozice, kterou vyvolají faktory životního prostředí.

Mastné lupy jsou vzácnější a mohou být problematičtější. Označují se za těžké chronické šupinatění pokožky. Mastné lupy jsou často hustší a jejich barva je nažloutlá. 

To, z čeho zjistíme více o hlavní příčině problému, je způsob, jakým z pokožky opadávají a jak vypadají.

Lupénka je charakterizována silnými šupinami se suchými oblastmi, které se projevují jako silné, jasně ohraničené skvrny - zejména na okraji pokožky hlavy - a mají kulatý nebo oválný tvar, jsou zarudlé a objevují se na nich šupiny. Tyto šupiny jsou pak různě velké a mohou připomínat “helmu” pokrývající celou pokožku hlavy.

Jsou bílé, tvoří větší strupy, suché a obzvláště lepkavé. Obvykle jsou doprovázeny intenzivním svěděním.

Na vzniku silných šupin se suchými plochami se mohou podílet genetické predispozice, stres, některé infekce (zejména oční, nosní a krční a zubní) a užívání některých léků (lithium, syntetická antimalarika, beta-blokátory atd.).

Doctor with patient - Talking

krok 1
Hyperproliferace epidermálních buněk, která způsobuje výrazné zhrubnutí kůže na vybraných místech, zarudnutí a šupinatění.
krok 2
Narušená diferenciace, tj. obnova epidermálních buněk. Tento proces, který obvykle trvá přibližně 30 dní, je zkrácen na méně než jeden týden (3 až 6 dní). Keratinocyty mají během stárnutí problémy s diferenciací.
krok 3
Zánětlivá reakce v dermis. Suché šupiny se postupně rozšiřují, s ohledem na střídající se fáze vzplanutí a remisí.

  • Pokožka kštice je vystavena působení zjevních vlivů a vnitřním faktorům. Je ovlivněna slunečním zářením, prachem, působením chemických látek, hormonálním změnám, atp. Pokožka kůže hlavy by neměla svědit a olupovat se. Výpad vlasů by měl být přiměřený. Příčiny tvorby šupin ve kštici mohou být různé. Kůže může být vysušena z důvodu špatné péče o kůži, nadměrným mytím, nesprávným šamponem nebo kožním onemocněním. Odborníka je nutno vyhledat, pokud kůže svědí, je červená, vznikají nánosy šupin, zvýšeným výpadem vlasů nebo kde nefungují dermokosmetické přípravky. U malých dětí převládají šupinky pevně lpící na kůži, jedná se o tvz. seborhoickou dermatitidu, kde pomocí dermokosmetické péče a používáním krému s antimykotiky se může problém brzy vyřešit. U dospělých lidí se seborhoická dermatitida projevuje tvorbou suchých šupinek a začervenáním kůže nejčastěji při vlasové hranici. Kůže může svědit. Nánosy šupin se často vyskytují u pacientů s lupenkou, kde dermokosmetická péče může ovlivnit onemocnění a spolu s lokální terapií vede ke zlepšení nálezu na kůži. Volba správného produktu je základem léčby.

piktogram - imunita

Šupiny mohou totiž souviset se dvěma nemocemi: seboroickou dermatitidou a lupénkou.

1. U seboroické dermatitidy jsou šupiny způsobeny stejnou příčinou jako lupy (rozmnožení kvasinek Malassezia) a mají výraznější klinické příznaky.

Cold

2. Lupénka (psoriáza) není způsobena proliferací plísní, ale jedná se spíše o odlišný stav, související s genetickou predispozicí, která se projevuje vlivem prostředí.

 

Vlasy a pokožku hlavy myjte 2 až 3 krát týdně jemným šamponem s obsahem: 

  • antimykotické účinné látky proti množení Malassezia furfur,
  • účinných látek, které odstraňují lupy a regulují proliferaci buněk, 
  • a složky, která zklidňují případné svědění.

Několikrát týdně si myjte vlasy a pokožku hlavy doporučeným šamponem s extra vysokou tolerancí, který obsahuje:

  • keratolytické účinné látky pro odstranění lepkavých skvrn,
  • účinné látky, které snižují intenzivní svědění, 
  • a intenzivní zvláčňující látky, které působí na suchá místa.

Myjte si vlasy a pokožku hlavy doporučeným šamponem s extra vysokou tolerancí, který obsahuje:

  • antimykotické účinné látky, které intenzivně bojují proti šíření Malassezia furfur,
  • složky, které odstraňují lupy a regulují proliferaci buněk, 
  • a aktivní složky schopné zmírnit intenzivní svědění a protizánětlivé látky pro zklidnění pokožky hlavy

Tento šampon by se měl používat 2 až 3 krát týdně k léčbě intenzivních potíží s lupy (po dobu 15 až 21 dní), poté jednou až dvakrát týdně jako prevence, střídavě s jemným šamponem.

  • šampon vždy jemně vmasírujte krouživými pohyby
  • následně vlasy důkladně opláchněte
  • vlasy také pečlivě vysušte; pokud používáte fén, ujistěte se, že je nastaven na chladnější teplotu, abyste zbytečně nedráždili pokožku hlavy
     

Snažte se pokožku hlavy neškrábat, abyste její stav nezhoršovali. Vhodný léčivý šampon obvykle pokožku hlavy zklidní.