žena s pigmentovaným obličejem

Nebereme-li v úvahu opálení, je barva pokožky přirozená – je to její pigmentace.

Tato barva je závislá na kožních buňkách, které se nazývají melanocyty. Jejich vlastností je vytváření pigmentu známého pod názvem melanin. Melanin v pokožce zajišťuje přirozenou ochranu před ultrafialovými paprsky (UV), které jsou vyzařovány sluncem.

žena, která se prohlíží v zrcadle

Existují 2 typy melaninu:

  1. Eumelanin 
    Je známý jako "pravý melanin", má černou nebo tmavě hnědou barvu a mají ho lidé s tmavší pletí (chrání před UV zářením).
  2. Fomelanin
    Nazývá se také "červený nebo červenohnědý melanin". Vyskytuje se u lidí se světlou pletí nebo zrzavými vlasy (nechrání před UV zářením, naopak při jeho syntéze vznikají volné radikály, které jsou pro pokožku nebezpečné).

Poměr těchto dvou melaninů je u každého člověka jiný. Předurčuje přirozenou barvu pokožky a opálení, které vzniká během pobytu na slunci.

Jak funguje pigmentace?

Pigmentace je výsledkem komplexního procesu, který se skládá ze 4 etap:

krok 1

Ultrafialové paprsky a „biologické mediátory” (látky přítomné v kožních buňkách) stimulují proces pigmentace a tím také funkci vytváření melaninu v buňkách, které se nazývají melanocyty.

krok 2

 Melanocyty vytvářejí melanin.

 

krok 3

Tímto způsobem vytvořený melanin je rozptylován do vrstev epidermis.

Step 4

Pak směřuje k povrchu pokožky, protože buňky epidermis jsou pořád obnovovány.

žena, chránící se proti slunci

Pobyt na slunci

začnou plynule vylučovat velké množství melaninu. Skvrny se objeví, když vytváření melaninu nepřiměřeně vzroste a když se toto nadbytečné množství melaninu nerozloží na povrchu pokožky rovnoměrně. Melanin je pak na jistých místech nahromaděn a vytváří nevzhledné fleky na kůži.

Nadměrné vystavování slunci (příliš dlouhý nebo intenzivní pobyt na slunci) postupně způsobuje nadměrné vytváření melaninu, což se projevuje vznikem skvrn, které se také nazývají „jaterní skvrny” (oválné a ploské malé skvrny s různými rozměry). Některé rostliny (rostlinné druhy), vůně nebo léky mohou ve spojení se slunečním zářením vyvolat výskyt hnědých skvrn, které jsou důsledkem fotosenzitivní reakce (fototoxicita).

Tyto hnědé skvrny na kůži se častěji objevují u lidí, kteří pracují venku (námořníci, stavební dělníci...).

žena, která užívá léky

Hormonální změny a užívání antikoncepce

Také hormonální změny, ke kterým dochází v těhotenství nebo při užívání antikoncepce, mohou způsobit hyperpigmentaci.

U žen s hnědými vlasy a tmavší pletí mohou hormonální změny způsobit "hnědou masku" na obličeji zvanou "melasma" nebo "těhotenská maska". Jedná se o skvrny, které se kromě pokožky hlavy vyskytují i v horní části obličeje a v létě jsou výraznější. Jejich barva se mění a tmavne pod vlivem ultrafialového záření. Někdy se "těhotenská maska" objevuje i mimo období těhotenství nebo užívání antikoncepce.

Tato nezávažná pigmentace se objevuje náhle, ale uklidní se nebo zcela zmizí, když se hladina hormonů vrátí do normálu (například po narození dítěte). Zbytková pigmentace však může přetrvávat několik měsíců, dokonce i let. Na pokožku s melasmou doporučujeme aplikovat krycí a zesvětlující krém Photoderm M, který navíc chrání proti modrému světlu

žena s jizvou na kůži

Stárnutí a poškození pokožky

Riziko hyperpigmentace navíc stoupá se stárnutím buněk a hyperpigmentace se postupně většinou vytváří v oblastech, které jsou nejvíc vystavovány slunci (obličej, krk, ruce...). Slunce a věk tedy představují dva hlavní faktory vzniku pigmentových skvrn, kterým se říká „jaterní” nebo „stařecké” skvrny. Jaterní skvrny se vyskytují u 90 % lidí s bílou pletí, kteří mají víc než 50 let. Postižen může být jakýkoliv typ pokožky.


Na pokožce s poraněními nebo jizvami (následky popálení, spálení sluncem, hojení zánětlivých lézí, především akné) se snadněji vytváří pigmentové skvrny, pokud je tato pokožka vystavována UV záření.

  • dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová

    MUDr. Lucie Jarešová , dermatoložka.

    Skvrny na pokožce vznikají nejčastěji vlivem hormonálních změn a působením slunečního záření. Riziková skupina žen je v období těhotenství a kojení, dále u žen užívajících hormonální antikoncepci. Nejčastěji vzniká tzv. melasma. Pigmentace v oblasti čela, někdy na tvářích a horním rtu. Také některé parfémy mohou zanechat stopy - pigmentace v důsledku působení UV záření.

    Nejlepší ochrana je používat krémy s UV faktorem i v období, kdy slunce je pod mrakem. Pokud je riziko pigmentací, tak doporučuji používat krémy s UV faktorem 50+. Ideální je kombinace denního krému s UV faktorem. Kdo má sklony k pigmentacím, neměl by používat parfémy přímo na kůži. 

    MUDr. Lucie Jarešová , dermatoložka.

Nejlepší ochranou je systematická fotoprotekce během nejslunnějších měsíců ve spojení s odpovědným přístupem k pobytu na slunci.

  • Pokud se chcete vyhnout pigmentovým skvrnám nebo jejich zhoršení, chraňte se před sluncem. Vyhýbejte se slunci v době, kdy jsou jeho paprsky nejnebezpečnější, tedy mezi 10. a 15. hodinou.
  • Pečlivě si vybírejte opalovací krém. Jeho ochranný sluneční faktor (SPF) musí být alespoň 30
  • Nikdy nevystavujte kojence slunečnímu záření. U dětí používejte jako ochranu oděv a speciální opalovací krém - 80 % kožních problémů je u dětí způsobeno sluněním. 

V každém případě buďte trpěliví. Pokud máte s hyperpigmentací  dlouhotrvající problém, může se zlepšení stavu pokožky projevit až po několik  letech důkladného používání UV ochrany.

U dětí používejte jako ochranu oděv a speciální opalovací krém - 80 % kožních problémů je u postižených jedinců před 18. rokem věku způsobeno sluněním.

V případě stávajícího problému s pigmentací lze pozorovat zlepšení stavu pokožky, pokud se ochrana před sluncem používá pravidelně po dobu 2 až 5 let, od dubna do října. Pigmentaci aktivuje slunce, takže problém lze řešit důkladnou UV ochranou.

Používejte speciální produkty proti skvrnám na kůži.

hydratace pokožky je základ

Opalovací krémy mají preventivní účinek, ale mohou být účinné i na stávající skvrny, pokud budete při jejich používání důslední a trpěliví.

Zároveň můžete používat depigmentační produkty přizpůsobené vaší citlivé pleti, které vám pomohou redukovat nevzhledné pigmentové skvrny a sjednotit barvu pleti.

žena aplikující krém

Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio H2O 250 ml, micelární voda pro pleť s pigmentovými skvrnami

Produkt pro každodenní hygienu bez oplachování

Hyperpigmentovaná pokožka

Patentovaná kombinace aktivních složek

Pigmentbio H2O

(Napište první recenzi)

Důkladně čistí a zároveň působí proti
skvrnám a zabezpečuje zesvětlení pleti. Velmi dobrá snášenlivost.

Pro koho?

Dospělí

Denní péče o pokožku

Hyperpigmentovaná pokožka

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio Denní krém SPF 50+

(1 recenze)

Zesvětlující denní krém redukující pigmentové skvrny a dlouhodobě sjednocující pleť.

Pro koho?

Dospělí

Sérum

Hyperpigmentovaná pokožka Hnědé skvrny a nepravidelné pigmenty Pigmentové skvrny, fotostárnutí

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio C-koncentrát

(1 recenze)

Čistý vitamín C pro intenzivní korekci pigmentových skvrn.

Pro koho?

Dospělí

Fotografie produktu BIODERMA, Pigmentbio Noční Sérum 50 ml, noční krém na obnovu pokožky s pigmentovými skvrnami

Noční péče o pokožku

Hyperpigmentovaná pokožka

Technologie LumiReveal™

Pigmentbio Noční gel-krém

(Napište první recenzi)

Zesvětlující noční gel-krém, regeneruje a obnovuje původní zářivost pokožky.

Pro koho?

Dospělí

Specifická ochrana

Po dermatologickém ošetření Pigmentové skvrny, fotostárnutí

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

(Napište první recenzi)

Antioxidační sluneční péče. Redukuje skvrny a vrásky.

Pro koho?

Dospělí

Specifická ochrana

Alergie na chemické filtry Citlivá až intolerantní pokožka

Buněčná ochrana

Photoderm MINERAL Fluid SPF 50+

(Napište první recenzi)

100% minerální. Přizpůsoben intolerantní pleti.

Pro koho?

Pro celou rodinu (děti starší než 6 měsíců)

Specifická ochrana

Hyperpigmentovaná pokožka Hyperpigmentace způsobená modrým světlem

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M světlý SPF 50+

(1 recenze)

Účinný proti melasmě. Vysoké krytí a matující účinek.

Pro koho?

Dospělí, Těhotné a kojící ženy