Určitě jste si všimli, že málokteré děti mají černé tečky na obličeji. U většiny pacientů se totiž černé tečky začínají vyskytovat v období, kdy se aktivuje produkce pohlavních hormonů. Výskyt mužských pohlavních hormonů (androgenů) stimuluje rozvoj mazové žlázy a zároveň se objevuje nadměrné olupování tkáně. To vše dává předpoklady ke vzniku komedonů, ať už otevřených nebo uzavřených.
Černé tečky jsou ucpané vlasové folikuly, ve kterých najdete přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. Toto vše tvoří ideální prostředí pro růst mikroorganismů a možné záněty.
Otevřené komedony reagují s povrchem kůže a právě oxidace po kontaktu se vzduchem podmiňuje jejich typicky černé zbarvení.
Rizikovým faktorem vzniku černých teček jsou hormonální změny:
- puberta
- u žen období ovulace
- užívání hormonální antikoncepce
- léčba kortikosteroidy nebo preparáty s obsahem lithia.
Faktorem, které nejčastěji podporuje vznik černých teček na nose, je nadměrná aktivita mužského pohlavního hormonu v kožních buňkách. Kromě toho jsou problémem i molekuly bílkovin, tzv. cytokiny. Ty jsou zodpovědné za přenášení informací mezi buňkami a mají vliv na jejich dělení, růst nebo zánět. Častěji se také černé tečky na nose objevují u kuřáků.
Tvorbu černých teček významně ovlivňuje i nesprávná péče o pleť, jako používání pleťové kosmetiky se zatěžující olejovou texturou, která póry ucpává.