Mazové žlázy jsou umístěny ve vysoké hustotě nejen na obličeji, ale také na hrudi a zádech. Tyto žlázy pomáhají regulovat tělesnou teplotu, předcházet infekcím a udržují vlhkost pokožky. Protože jsou tyto žlázy přítomny ve velkém množství v horní části těla, odumřelé kožní buňky a přebytečný maz ucpávají vlasové folikuly a blokují pilosebaceózní jednotku, čímž poskytují anaerobní prostředí pro růst mikrobů. Kolonizace pilosebaceózní jednotky bakterií Cutibacterium acnes a zánět jsou hlavní patogenní faktory způsobující tento typ akné.
Údaje z nejnovější vědecké studie ukázaly rozdíly mezi kůží obličeje a trupu v případech, kdy jde o pH, tloušťku a distribuci mazových žláz, a potvrdily, že kůže trupu je náchylnější k akné než kůže obličeje v důsledku různých přispívajících faktorů, jako je pot, mastnota, tření a tlak. Akné na pokožce trupu a zad se také obtížněji léčí.
S dospíváním přichází vzestup určitých hormonů, zejména androgenu, hormonu, u kterého bylo prokázáno, že má přímý vliv na pilosebaceózní jednotku, způsobující zrání mazové žlázy a zvýšení kolonizace C. acnes v pilosebaceózní jednotce a rozvoj zánětu. To vše jsou pravděpodobné faktory ve vývoji akné, včetně akné na zádech.
V souvislosti s akné na zádech je spojen fenomén „Body-building acne (doping acne)“, který vzniká v důsledku užívání androgenně působících steroidů v rámci fitness k získání svaloviny a na zvýšení fyzického výkonu. Tyto látky bývají příčinou vzniku těžší formy akné již během prvních týdnů užívání, zvláště pokud jsou podávány s vysokými dávkami vitamínů. Vysoké dávky samotných hormonů totiž zvyšují sekreci kožního mazu. Nadměrné množství séba je patrno nejen na obličeji, ale i na zádech, hrudníku i ve vlasech.