Řešení a ošetření
Co vás čeká u dermatologa: Kdy a proč řešit akné s odborníkem
V jakém věku akné mizí? Jak poznáte, kdy je čas vyhledat dermatologa? K čemu to bude dobré? Jaké různé typy léčby jsou vzhledem k závažnosti akné k dispozici?
Řešení a ošetření
V jakém věku akné mizí? Jak poznáte, kdy je čas vyhledat dermatologa? K čemu to bude dobré? Jaké různé typy léčby jsou vzhledem k závažnosti akné k dispozici?
Akné postihuje spoustu lidí všech věkových kategorií po celém světě. Dopady tohoto onemocnění se liší od člověka k člověku. Kdy přesně se tedy máte obrátit na dermatologa?
Některé formy akné se zlepšují spontánně. Jiné se mohou zhoršovat. Je velmi obtížné až téměř nemožné předpovědět, jak se bude akné u pacienta vyvíjet, a určit, zda se zlepší, zmizí, nebo se zhorší.
Dr. Sandra Ly, dermatoložka, Hôpital Saint-André, univerzitní nemocnice v Bordeaux a dermatologická klinika v Gradignanu (Francie).
Někomu k vyřešení akné postačí volně prodejné přípravky k lokálnímu ošetření pleti a každodenní režim péče. Jiní potřebují najít účinnější a dlouhodobější řešení. Zejména ženy, které trpí pozdním nebo přetrvávajícím akné, tzv. ženským akné, mají často pocit, že už vyzkoušely všechno a že nic nezabírá.
Dnes však již existují řešení přizpůsobená všem typům akné. Lékárníci, lékaři a dermatologové jsou tu od toho, aby vám pomohli najít to správné.
Kdy je tedy ta správná chvíle poradit se s odborníkem? Vyplatí se to i v případě, že akné není příliš závažné? Co se bude dít během konzultace? Jak se léčba akné pozoruje?
Klasické léčebné postupy pomáhají při lehkém až středně těžkém akné, zatímco se čeká na spontánní zlepšení. Pomáhají pacientům prožít klidnější dospívání a připouští možnost několika dalších měsíců či let kontrolovaného akné s menším počtem znamének a jizev.
Dr. Sandra Ly, dermatoložka
Pokud je vám 25 let a stále trpíte akné, měli byste se obrátit na odborníka? Samozřejmě ano.
Lidé trpící akné v období dospívání i v dospělosti vyhledávají lékaře a dermatology dříve a častěji než v minulosti. A to nejen v případě těžkého akné s výrazným rizikem vzniku jizev. Návštěva lékaře je často prospěšná také v případě lehkého až středně těžkého akné, protože léčba onemocnění v počáteční fázi může pomoci zabránit jeho prohloubení. Neváhejte tedy a obraťte se na něj, jakmile se začnou objevovat první pupínky.
Pokud kvůli akné či jen mírným nedokonalostem ztratíte sebevědomí a začnete se potýkat s negativním sebeobrazem či potížemi ve vztazích s ostatními, rozhodně se bez ohledu na jejich závažnost obraťte na svého lékaře a svěřte se mu se svými pocity.
Akné je někdy zodpovědné za deprese a opět platí, že léčba tohoto stavu může zabránit tomu, aby se situace zvrtla. Toto doporučení platí nejen v období dospívání, kdy se mladí lidé cítí obzvláště zranitelní, ale i v dospělosti, kdy může k problémům přispívat stres a pocity viny.
Jakmile začne akné negativně ovlivňovat kvalitu vašeho života, je na čase se o svou pleť postarat s odbornou pomocí.
1. Vše začíná rozhovorem s lékařem nebo dermatologem: je to vaše příležitost vysvětlit historii vašeho akné, kdy začalo, jaké léčebné postupy jste již vyzkoušeli, jaký vliv má akné na kvalitu vašeho života a co od léčby očekáváte. Lékař se vás zeptá na co nejvíce informací o případných nesnášenlivostech, alergiích, jiných lécích, které užíváte, a na to, zda chcete otěhotnět.
2. Dermatolog poté vyšetří vaši pokožku (obličej, krk a záda), aby určil povahu lézí (černé tečky, mikrocysty nebo puchýřky).
3. Lékař určí závažnost vašeho akné podle oficiálního hodnocení založeného na 5 stupních.
4. Podle závažnosti akné vám předepíše lokální a/nebo perorální léčbu a určí dávku, frekvenci (ráno/večer) a délku léčby, která obvykle začíná na 3 měsících.
5. Lékař vám poté poskytne individuální rady ohledně dodržování léčby, každodenní péče o pleť a informace o dalších kosmetických přípravcích, které mohou pomoci optimalizovat stav vaší pleti.
Na konci první schůzky budete vědět, jakým druhem akné trpíte, jakou léčbu dodržovat a jakých běžných chyb se vyvarovat v každodenním životě. Nyní už stačí jen důsledně a trpělivě dokončit léčbu, protože výsledky se mohou projevit až za několik týdnů nebo měsíců.
Na začátku zcela vysvětlím léčbu a poté se s pacientem znovu setkám po třech měsících, abych zhodnotila počáteční výsledky. Na této druhé schůzce je důležité upřímně říci, jaká je vaše zkušenost a zda bylo ošetření metodicky dodržováno, či nikoliv - nemá smysl pravdu zkreslovat či tajit. Nejsem zde proto, abych pacienta soudila, ale abych mu pomohla přizpůsobit léčbu jeho osobním potřebám.
Dr. Sandra Ly, dermatoložka
Přineste si s sebou fotografie své pleti, na kterých jsou vidět různé typy pupínků, kterými trpíte – pro případ, že se vaše pleť bude při návštěvě lékaře zdát bez poskvrn! Tím také docílíte toho, aby odborník problém nepodcenil a předepsal vám léčbu na míru.
Ohledně dodržování předepsané léčby buďte upřímní. Je to ve vašem vlastním zájmu. Dermatolog je zde proto, aby vám pomohl, ne aby vás soudil. Pokud jste se doporučení nedrželi, řekněte mu o tom a vysvětlete proč – zapomnětlivost, přílišná omezení nebo vedlejší účinky? Jestli nejste spokojeni s výsledky nebo trpíte nežádoucími vedlejšími účinky, dejte to najevo. Lékař všechny tyto informace potřebuje, aby mohl v případě potřeby léčbu upravit.
Nezapomeňte uvést všechny změny ve vašem režimu péče o pleť, jako například nový make-up, čisticí nebo hydratační přípravky.
Vysvětlete, co vás k této změně vedlo, a uveďte také všechny další léky, které užíváte, zejména antikoncepční pilulky.
Další prohlídku si domluvte ihned po skončení návštěvy, protože čekací doby mohou být dlouhé. Je důležité nepřerušovat léčbu jen proto, že nemáte potřebný recept.