DENNÍ RADY
Jak nejlépe podpořit přirozené hojení pokožky?
„Poraněná pokožka“ je pokožka poškozená povrchovým zraněním, podrážděním nebo pokožka po chirurgickém či jakémkoli estetickém zákroku. Jak lze pokožce co nejefektivněji pomoci v hojení?
DENNÍ RADY
„Poraněná pokožka“ je pokožka poškozená povrchovým zraněním, podrážděním nebo pokožka po chirurgickém či jakémkoli estetickém zákroku. Jak lze pokožce co nejefektivněji pomoci v hojení?
Jak rychle se pokožka dokáže hojit, to závisí na závažnosti poranění, věku, obecném zdravotním stavu a životním stylu. Během procesu hojení můžete zažívat nepříjemné až bolestivé pocity. Ty mohou mít estetický dopad. Tyto příznaky jsou přirozenou součástí hojení a liší se v jeho různých fázích. Aby se však minimalizovala tvorba jizev, je nutné ránu ošetřit správně.
Zatímco se vaše rána hojí, můžete zažívat některé z následujících pocitů:
Klíčem ke zhojení pokožky je dosažení co nejjemnější, nejméně citlivé a nejméně viditelné jizvy. Zjizvení závisí na různých faktorech, včetně typu pleti, na zdraví a na tom, zda kouříte. To, jak se o poškozenou pokožku staráte v procesu hojení, také hraje roli. Zde je několik rad pro optimální hojení.
1. Očistěte poraněné místo vodou a mýdlem nebo solným roztokem, v případě potřeby dezinfikujte.
2. Nanášejte hojivý krém každý den, jakmile rána oschne a pokožka se spojí.
3. Neškrábejte si strup, jinak bude proces regenerace pokožky muset začít znovu. Kromě rizika infekce tím také zvyšujete pravděpodobnost vzniku jizvy. Pokud je svědění příliš intenzivní, aplikujte na pokožku led nebo ji zklidněte navlhčeným ručníkem. Dbejte však, aby nedošlo k jakémukoli tření.
4. Nevystavujte poraněné místo slunci alespoň 12 až 18 měsíců, dle doporučení svého lékaře. Na místa přirozeně vystavená slunci se doporučuje aplikovat krém na hojení jizev s ochranou proti slunci, aby se zabránilo hyperpigmentaci. Případně lze použít náplast či obvaz. U malých dětí lze také použít například tričko proti UV záření. Pokaždé když vylezete z vody, si nezapomeňte ochranu proti slunci znovu nanést.
Pijte dostatek vody a hydratujte pokožku zklidňujícím reparačním krémem.
Kouření zpomaluje proces hojení – zkuste s ním přestat nebo jej alespoň omezit.
Jezte vyváženou stravu a vyvarujte se pití alkoholu. O tom, jaké doplňky stravy je dobré užívat před a po zákroku, se můžete poradit s dietologem. Nezačínejte s dietou, aniž byste se předem poradili s lékařem, zejména po porodu, neboť pro optimální hojení je důležité mít dostatek určitých látek – bílkoviny, vitamin B5, C, A, omega 3 a 6.
Upravte svůj způsob oblékání a volte spíše pohodlné oblečení a spodní prádlo beze švů. Po porodu se doporučuje nosit kompresní punčochy.
Cvičení a sportování není vyloučeno, avšak mělo by být šetrné a mělo by představovat jen mírnou zátěž. Neohrožujte proces hojení a neriskujte znovuotevření rány. Dbejte na dostatek odpočinku a pamatujte, že hojení pokožky může trvat 15 až 21 dní. Během této doby toho od své pokožky nevyžadujte příliš.
Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte se obrátit na odborníka, a to tak často, jak to je nutné. Pokud se za svou jizvu stydíte nebo je toho na vás po porodu moc (poporodní deprese se vyskytují u 10 % porodů), vyhledejte psychologickou pomoc. Jedná se o běžné problémy, a proto by nikdo neměl váhat vyhledat patřičnou pomoc.
Po operaci musíte nějakou dobu nosit náplast nebo obvaz. Zdravotničtí pracovníci pro vás vyberou tu nejvhodnější variantu na základě potřeb vaší pokožky a rány.* U méně závažných poranění vedoucích jen k povrchové lézi je však lepší nechat je větrat a podpořit tak tvorbu strupu. Neexistuje žádné pravidlo tesané do kamene a je důležité vzít v úvahu závažnost poranění pokožky a místo, kde se rána nachází. Vždy požádejte o radu svého lékaře, zdravotní sestru nebo lékárníka.
Pro minimalizaci jizev se doporučuje masáž. O jizvy po zákroku se obvykle starají fyzioterapeuti, stejně tak o traumatologické jizvy (například po zlomenině) nebo jizvy revmatologické (zejména u protéz). S jizvou po císařském řezu a hojení břišní stěny vám mohou pomoci porodní asistentky.
Proč jizvu masírovat?
Masáž pomáhá absorpci jizvové tkáně, brání adhezi a pomáhá obnovit pohyblivost, pokud se jizva nachází v oblasti kloubu. Když se pokožka hojí, vytváří při tom náhradní kožní buňky. Tyto nové kožní buňky se ale mohou usazovat na svalech, kostech, šlachách a sousedních tkáních. Tomuto jevu se říká adheze. K adhezi dochází hluboko v pokožce a má dopad na pružnost zhojené pokožky.
Jak jizvu masírovat? Zde je několik rad od fyzioterapeutky Marie-Laure Benicourt-Lemoine a porodní asistentky Camille Tallet:
Nejprve si pečlivě umyjte a osušte ruce.
Naneste na jizvu hojivý krém, který usnadní masáž.
Na pokožku jemně zatlačte, aby byla pružnější.
Pokožku prohmatávejte a masírujte:
Jizvu si masírujte 5 minut dvakrát denně, ale jen po úplném uzavření léze – to je obvykle 2 až 3 týdny po operaci. Masírujte jizvu po dobu stanovenou vaším lékařem.