Když je kůže vystavena slunci, UV paprsky stimulují enzym zvaný tyrozináza. Ta putuje do buněk, které se nazývají melanocyty a které jsou zodpovědné za produkci melaninu. Díky melaninu, který produkují, se opalujeme. U melasmy se melanin hromadí ve větším množství a vytváří tzv. hyperpigmentované oblasti, které postihují různé části obličeje.
Nedávno bylo zjištěno, že pigmentaci může způsobovat i viditelné světlo, a to zejména modré světlo. Viditelné světlo má kratší vlnové délky (400-500 nm) než červené nebo infračervené světlo. Obchází enzym tyrozinázu a stimuluje aktivitu melanocytů přímo. Výsledkem je výraznější hyperpigmentace, která obvykle trvá déle - až tři měsíce.
Pokud se při výběru opalovacího krému díváte pouze na SPF, znáte pouze ochranu proti UVB záření. Měli byste si však vybírat opalovací krém, který nabízí také ochranu proti UVA záření, které je zodpovědné za stárnutí pokožky. A to i proto, že bylo prokázáno, že vysokoenergetické viditelné světlo, modré a fialové světlo, je částečně zodpovědné za hyperpigmentaci. Proto je potřeba pleti poskytnout produkt, který ji ochrání před UVA, UVB zářením a zejména viditelným světlem.