Proč je mytí rukou tak důležité?

Víme, že naše ruce jsou jedním z hlavních zdrojů nákazy. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pravidelné mytí rukou a používání dezinfekcí na bázi alkoholu tam, kde si umýt ruce nelze. Příchod nového koronaviru změnil naše návyky a my všichni jsme si tyto základní hygienické osvojili, abychom tak bojovali proti jeho šíření.

Hygienický návyk pro všechny

Hygiena rukou dosáhla pozoruhodného pokroku. Díky veřejným kampaním pro mytí rukou se z tohoto hygienického návyku stal standardní návyk s pozitivními přínosy pro zdraví všech. Údaje ze studií provedených od začátku epidemie COVID-19 mluví samy za sebe.

účastníků studie si myje ruce po každém příchodu zvenku vs. 67% před epidemií1

lidí si myje ruce tak často, jak je to jen možné vs. 38%1

zdravotníků si myje ruce ještě pravidelněji než dříve2

1DOĞAN, Mehmet, a Muhammet Bayraktar. „COVID-19 z pohledu veřejného zdraví: Opatření přijatá v Turecku a dodržování opatření ze strany veřejnosti.“ Iranian Journal of Public Health 49 (2020): 67-75.
2Kiely, L. F., et al. „Dráždivá kontaktní dermatitida u pracovníků ve zdravotnictví v důsledku pandemie COVID‐19: průřezová studie.“ Klinická a experimentální dermatologie (2020)

Mytí rukou pomocí dezinfekčních gelů je nyní k ochraně našich blízkých a nás samotných důležitější než kdy jindy. Tyto produkty mají silný „biocidní“ účinek, který ničí viry, bakterie a kvasinky. Dezinfekce se navíc osvědčily jako efektivní způsob, jak si mýt ruce bez mýdla a zároveň bránit šíření nemoci COVID-19. Každý máme nyní malý kapesní dezinfekční prostředek vždy po ruce. Jak ale měsíce ubíhají, je jasné, že opakované mytí rukou má na pokožku vedlejší účinky – od suchosti po podráždění, svědění, pálení, praskání nebo i kontaktní ekzém. Příznaky jsou různorodé a v extrémních případech vedou k popraskání kůže a riziku zanesení infekce. Postiženi jsou jak dospělí, tak děti, přičemž u pacientů s přirozeně suchou nebo atopickou pokožkou je riziko ještě větší.

Damaged sensitive skin hands
Due to COVID19, majority of the population experienced dry skin

Široká veřejnost

84 % dotazovaných lidí zažilo suchou pokožku včetně svědění, popraskání a podráždění.

Due to COVID19, the healthcare workers experienced dermatological problems

Pracovníci ve zdravotnictví

97 % zdravotníků zažilo dermatologické problémy spojené s pravidelným používáním dezinfekčních prostředků na ruce na bázi alkoholu, 86 % mělo dermatitidu.

Proč opakované mytí rukou poškozuje pokožku?

Proč máme někdy pocit, že nám dezinfekce pálí pokožku? 

Proč nám připadá naše pokožka po každém použití trochu napnutější?

Proč klesá její tolerance k této základní hygieně?

Nežádoucí účinky mýdla a dezinfekčních gelů na pokožku souvisí s jejich dezinfekčními vlastnostmi. 

Proč jsou dezinfekce na ruce účinné pro ničení virů? Virucidní síla antibakteriálních krémů na ruce spočívá v jejich schopnosti ničit lipidové membrány, které viry obalují.  

Problém však spočívá v tom, že naše pokožka rovněž obsahuje velké množství žádoucích lipidů. Intenzivní používání hydroalkoholických gelů a dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu tak poškozuje lipidy, které tvoří ochrannou bariéru na povrchu pokožku. Kvůli tomu je pokožka křehčí. Bez lipidů (tuků) pokožka výrazně vysychá a je náchylnější k poškození.

 

Narušování funkce kožní bariéry

Naše pokožka slouží k tomu, aby nás chránila před podrážděním. Pokud ale nějaký vnější vliv poruší její přirozenou rovnováhu, pokožka nedokáže plnit svou ochrannou funkci naplno. Přesně to dělají dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu. Chrání nás před viry, a přitom poškozují integritu pokožky a ničí křehké lipidy.

  • Působí jako mezibuněčné pojivo, které pomáhá zachovávat soudržnost mezi kožními buňkami – stejně jako malta mezi cihlami (žlutá)
  • Tvoří hydrolipidový film obsahující tuky a pot, který chrání povrch pokožky (zelená)

Mezibuněčné pojivo a hydrolipidový film společně umožňují pokožce plnit její ochrannou funkci:

  1. Bránit vstupu alergenů, znečištění a dalších vnějších toxických prvků do pokožky 
  2. Bránit nadměrné ztrátě vody snížením odpařování a zachovávat tak správnou ochrannou funkci pokožky 

Pravidelné používání hydroalkoholických gelů nebo mytí rukou rozpouští lipidy pokožky. Ochranná funkce pak není dostatečně silná, dochází ke zvýšení ztráty vody a pokožka vykazuje znaky suché, velmi vysušené a křehké pokožky – od podráždění po svědění, pálení, praskání a štěpení. 

Hydrolipidic film and hand skin

Jak lze hygienu a péči o ruce napravit?

Zdravotnické organizace zveřejnily kroky, které je třeba při mytí rukou dodržovat. Ze všeho nejprve je třeba zvolit jemné, citlivé mýdlo, vyhnout se horké vodě a ruce si jemně umýt. U tekutých dezinfekčních prostředků na ruce volte produkty s minimálním obsahem alkoholu 60 %. Po každém mytí nebo dezinfekci rukou pomocí hydroalkoholického gelu byste měli pokožku hydratovat. Hydratační produkt může doplnit ztracené lipidy. 

V reálném světě však na hydrataci nezbývá moc času, zvláště v případě zdravotníků a dalších profesí, které si ruce myjí opakovaně.  Po ruce není žádný hydratační prostředek. Zdraví a bezpečnost jsou důležitější než suchá kůže.

Tváří v tvář tomuto naléhavému globálnímu problému se společnost NAOS rozhodla jednat. Ve spolupráci s dermatologickou laboratoří BIODERMA jsme vyvinuli novou generaci dezinfekčního produktu na ruce: první prostředek na péči o ruce s dvojím účinkem, který dezinfikuje jako prostředky na bázi alkoholu a zároveň regeneruje lipidy. Biphase Lipo alcoolique je univerzální produkt, který v sobě kombinuje zdraví a péči o ruce.

NAOS Care first

Nebezpečí. Dodržujte bezpečnostní pokyny pro použití. Používejte biocidy bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte štítek a informace o produktu.