Allez au contenu Allez à la navigation

08 Květen 2017

Černé tečky na nose a obličeji: jak se jich účinně zbavit

Jak se zbavit černých teček na nose a obličeji?

Černé tečky na obličeji a nose představují velmi častý kosmetický problém postihující kožní póry, respektive mazovou žlázu s chloupkem. Typickou lokalitou černých teček jsou místa s nejvyšší koncentrací mazových žláz. Takovým místem je právě nos. To však neznamená, že černé tečky nenajdete i jinde na obličeji. Typické jsou i pro čelo, bradu nebo části tváře, které jsou blíže k nosu.

Pokud se chcete zbavit černých teček na nose a tváři, je vhodné vědět několik základních informací o dané problematice. Černé tečky se v odborné terminologii nazývají otevřené komedony, které jsou jedním z projevů akné.

Proč jsou černé tečky černé a jak vznikají?

Určitě jste si všimli, že málokteré děti mají černé tečky na obličeji. Je to z toho důvodu, že u většiny pacientů se černé tečky začínají vyskytovat v období, kdy se aktivuje produkce pohlavních hormonů. Výskyt mužských pohlavních hormonů (androgenů) stimuluje rozvoj mazové žlázy a zároveň se objevuje nadměrné olupování tkáně. To vše dává předpoklady ke vzniku komedonů, ať už otevřených nebo uzavřených.

Černé tečky jsou ucpané vlasové folikuly, ve kterých najdete přebytečný maz, odumřelé buňky či nečistoty z povrchu pleti. Toto vše tvoří ideální prostředí pro růst mikroorganismů a možné záněty.

Otevřené komedony reagují s povrchem kůže a právě oxidace po kontaktu se vzduchem podmiňuje jejich typicky černé zbarvení.

Rizikovým faktorem vzniku černých teček jsou hormonální změny – samotná puberta, u žen období ovulace, užívání hormonální antikoncepce, dále léčba kortikosteroidy, ale i preparáty s obsahem lithia. Faktory, které nejčastěji podporují vznik černých teček na nose, jsou například nadměrná aktivita mužského pohlavního hormonu 5-testosteron (DHT) v kožních buňkách. Tento hormon, nazývaný také alfa hormon, je 5 až 10krát silnější než testosteron. Kromě toho jsou problémem i molekuly bílkovin, tzv. cytokiny. Ty jsou zodpovědné za přenášení informací mezi buňkami a mají vliv na jejich dělení, růst nebo zánět. Navíc, pokud jste kuřák, vznik akné z černých teček je více pravděpodobný než u nekuřáků.

Tvorbu černých teček významně ovlivňuje i nesprávná péče o pleť, jako používání pleťové kosmetiky se zatěžující olejovou texturou, která póry ucpává.

Jak černé tečky odstranit

Je jasné, že zbavit se černých teček na nose nebo obličeji není jednoduché, ale důkladná péče o pleť se správným výběrem dermatokosmetiky představuje správnou cestu, jak se pokusit černé tečky navždy odstranit. V péči platí několik zásad. Většina populace, ve snaze zbavit se černých teček na nose, sáhne po zdánlivě nejúčinnějším řešení, mechanickém odstraňování nebo vytlačování. Tímto způsobem se však mnohdy ucpané póry nevyčistí dokonale a zkomplikují se infekcí, což celý průběh jenom zhoršuje. Vhodnějším způsobem je sáhnout po speciálních náplastech na nos, které obsah ucpaných pórů uvolní a při jejich odlepení současně i odstraní. Základem péče je důkladné vyčištění pleti použitím čisticích vod, gelů, pěny a peelingu se stahujícím účinkem na rozšířené póry. Vhodným výběrem jsou produkty s obsahem benzoyl peroxidu, kyseliny glykolové a salicylové či tretinoinu. Jejich účinky redukují a pomáhají léčit černé tečky. Další z možností, jak se zbavit černých teček na nose, je mikrodermabraze, která představuje neinvazivní a šetrný způsob odstranění odumřelých buněk kůže a povrchových nečistot

Ideálním produktem, který vám pomůže zbavit se černých teček na nose, ale i jiných lokalitách obličeje, je Bioderma Sébium Peelingový gel. Pleť dokonale vyčistí díky mikroperličkám obohaceným o zmiňované látky, jako jsou kyselina salicylová a glykolová, spojuje v sobě tedy mechanický a současně chemický účinek. Stáhne rozšířené póry a díky komplexu Fluidactiv® dokonce biologicky upraví kvalitu mazu. Touto kombinací tak zabraňuje tvorbě nedokonalostí pleti a odstraňuje černé tečky. Optimální je doplnit takovou péči o další produkty řady dermatokosmetiky určené pro aknózní pleť. Komplexní řešení pro takový typ pleti nabízí produktová řada Bioderma Sébium.