Allez au contenu Allez à la navigation

21 Listopad 2019

Mýty o akné

5 nejčastějších mýtůo akné v pubertě

Pupínky, pupínky a zase pupínky. Podle statistik má v pubertě zkušenost s alespoň jednou z forem akné až 80 % dospívajících, některým z nich pak zůstává i v dospělosti. I přes to, že se jedná o nejrozšířenější kožní onemocnění, objevuje se kolem něj mnoho nepřesností a mýtů. Pojďme se podívat na pět těch nejčastějších mýtů o akné v pubertě.

 

1. Akné se časem vyléčí samo

Bohužel tomu tak není a pokud se pupínků chceme zbavit, musíme tomu jít naproti. V případě mírnější formy akné, černých a bílých teček, si vystačíme s kosmetikou, která je speciálně vyvinutá pro péči o problematickou pleť. Pokud se jedná o vážnější formu akné, je potřeba vždy konzultovat průběh léčby s dermatologem.

2. Při akné nemůžu nosit make-up

Je pravda, že některé druhy kosmetiky jsou pro problematickou pleť se sklonem k akné nevhodné a jejich používáním můžete stav pleti výrazně zhoršit. Například těžké make-upy ucpávají póry a nedovolí tak pokožce dýchat. Existuje ale řada produktů dekorativní kosmetiky, která potřeby tohoto typu pokožky respektuje a je k pleti citlivá. Vhodné jsou zejména minerální pudry, ty totiž absorbují přebytečný maz, který by jinak ucpával naše póry. Pokud preferujete tekutý make-up, dbejte na to, aby jeho složení bylo nekomedogenní. Vysokou krycí schopnost má krém Sébium Global Cover, který spolehlivě zakryje všechny nedokonalosti a zároveň účinně působí proti jejich vzniku. A protože zdravá pleť = čistá pleť, nezapomínejte veškerý make-up každý večer důkladně odlíčit a pleť očistit. K odlíčení pleti s akné je vhodný jemný čistící gel Sébium Gel moussant, k dočištění pak použijte micelární vodu Sébium H2O.

3. Čokoláda a sladkosti způsobují akné

Není tomu tak, cukr jako takový akné nezpůsobuje. Jeho nadměrná konzumace však může boj s pupínky prodloužit, proto se doporučuje při léčbě akné omezit sycené nápoje, čokoládu a cukrovinky. Cukr totiž podporuje zánět, živí kvasinky a jeho přijímání v potravinách ve velkém množství může vést k hormonálním výkyvům.

4. Za vznik akné může stres

Stejně jako u bodu výše, ani stres nepatří mezi příčiny vzniku akné, ale může průběh léčby zhoršit. Zkuste proto odbourat stres sportem, relaxací a nezapomínejte si pravidelně dopřát chvilku jen pro sebe. Tu můžete spojit i s péčí o vaši pleť a vytvořit si kosmetický rituál. Večer před spaním aplikujte na očištěnou pokožku Sébium Night Peel, který vyrovnává hladinu kožního mazu a tak předchází nedokonalostem a ucpávání pórů. Jednou za čas sáhněte po jemném peelingovém krému, který stahuje póry a vaši pleť rozzáří. 

5. Sluníčko zlepšuje akné

Sluneční záření sice působí na tělo protizánětlivě, zároveň ale v naší kůži štěpí kolagen — bílkovinu, která je zodpovědná za pevnost a pružnosti pokožky. Slunění také zhoršuje hojení jizviček po akné, dermatologové proto doporučují nosit klobouk a vyhnout se opalování na přímém slunci. Pro pokožku s akné není vhodná ani příliš chlorovaná voda v bazéně. Chlor totiž pokožku vysušuje a ta se proti vysušování brání právě tvorbou dalšího mazu. Po plavání se proto nezapomeňte opláchnout.


Jak na problematickou pleť vám poradí AcneAdvisor. Udělejte si test, objevte produkty přesně na míru vaší pokožky a získejte další tipy, jak s akné zatočit jednou provždy.

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino