Allez au contenu Allez à la navigation

20 Listopad 2019

Jak se zbavit akné?

Akné?Problém, který se dá řešit!

Akné samo o sobě není vážným onemocněním, ačkoli se nám boj s ním může zdát někdy nekonečný. Má však výrazný vliv na kvalitu života a zároveň může zanechat dlouhodobější následky v podobě jizviček, především při neodborné léčbě a mechanickém vymačkávání pupínků. Jak akné vzniká? Jak se projevuje? A jak jej správně léčit? Přečtěte si následující tipy, abyste měli v pupíncích jasno.

 

Příčiny vzniku akné

Akné je nejrozšířenější kožní onemocnění, zkušenost s některou z jeho forem má až 85 % z nás. Nejčastěji se vyskytuje na tváři, dekoltu a také na zádech. Má jej na svědomí zvýšená tvorba mazu — problematickou pleť se sklonem k akné poznáte tak, že je mastnější a leskne se. Každý chloupek v naší pokožce totiž vyrůstá z mazového váčku, který je připojen k mazové žláze. Ta je pro naše tělo velmi důležitá, protože tvoří ochrannou antibakterální vrstvu na naší kůži, čímž chrání tělo před pronikáním cizích částic. U problematické pleti však dochází k nadměrné tvorbě kožního mazu a změně jeho struktury. Stává se tak méně tekutým, mazovou žlázu ucpe a tím vzniknou komedony (černé či bílé tečky). V takto ucpané žláze se pak jednoduše množí bakterie, které vytváří zánět, což se projevuje právě pupínkem s hnisavou čepičkou či bolestivými zánětlivými hrboly. 

Jak probíhá léčba akné?

Neexistuje jeden univerzální způsob léčby akné, protože toto kožní onemocnění můžeme rozdělit na několik druhů, které se liší jak příznaky, tak právě i způsobem léčby. Mezi nejrozšířenější formu patří acné comedonica, které se projevuje vznikem komedonů, tedy černých či bílých teček tvořících se v oblasti nosu a T zóny. Tuto mírnou formu akné lze řešit výběrem vhodné kosmetiky, pravidelnou hydratací a peelingem. Pokud se pupínky mění na zánětlivé, nebo tvoří bolestivé shluky a cysty, je potřeba léčbu vždy konzultovat s dermatologem, který vám doporučí konkrétní medikaci přesně pro vás. Nejčastěji je léčba za pomocí takových účinných látek, které zmírní projevy akné, zamezí vzniku dalších pupínků a sníží riziko případných jizviček.

 

Vliv kosmetiky na léčbu akné

Při péči o problematickou pleť se sklonem k jakékoliv formě akné je dobré sáhnout po takovém druhu kosmetiky, který je vyvinut přesně pro její potřeby. Produkty z řady Sébium omezují tvorbu kožního mazu, aniž by pokožku vysušovaly a jsou tak vhodným doplňkem k medikaci stanovené dermatologem. Kosmetika určená pro aknózní pleť totiž spustí regenerační proces, ve kterém se pleť začne sama čistit. Otevírají se ucpané komedony, zánětlivé ložiska se uvolňují a ačkoliv se nám může zdát, že se stav pleti zhoršuje, je toto přechodné období správný signál toho, že se naše pokožka uzdravuje. Než se pleť kompletně vyčistí a obnoví, trvá to zhruba tři až čtyři týdny.

Co při akné rozhodně nedělat?

Nesprávným přístupem k léčbě akné lze jeho průběh výrazně zhoršit. Čeho se tedy rozhodně vyvarovat? Určitě nepoužívejte kosmetiku s obsahem alkoholu. Ten pokožku příliš vysušuje, což má za následek vyšší tvorbu kožného mazu, tedy přesně opak toho, čeho chceme při péči o aknózní pleť docílit. Pupínky také rozhodně nevymačkávejte. A to platí jak u černých teček, tak i u těch hnisavých. Mechanickým vymačkáváním totiž poškozujete citlivou kůži v okolí pupínku, což vede k prodloužení doby hojení a vzniku jizviček a pigmentových skvrn. Při léčbě akné hraje důležitou roli také kvalita stravy, stres a znečištěné ovzduší. Omezit byste proto měli slazené sycené nápoje či kakao, pomáhá se méně stresovat a pokud je to možné, vyvarovat byste se měli také delšímu pobytu ve zhoršeném ovzduší, ať už to jsou výfukové plyny či kouř z cigaret.

Jak na problematickou pleť vám poradí Acné Advisor. Udělejte si test, objevte produkty přesně na míru vaší pokožky a získejte další tipy, jak s akné zatočit jednou provždy.

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino