Mezi nejuznávanější a nejčastěji doporučované dermatologické léčby při hyperpigmentaci patří tzv. Kligmanovo trio, pojmenované po lékaři, který jej vyvinul - jedná se o spojení tří typů látek, které mají společně největší efekt. Hydrochinon, hydrokortison a kyselina retinová léčí hyperpigmentaci tak, že působí v různých fázích melaninového cyklu.
Depigmentace se projeví po třech až pěti týdnech léčby, maximální účinek je pak patrný po pěti až sedmi týdnech. Dermatologové omezují léčbu na ne více než dva měsíce maximálně dvakrát do roka, protože účinné látky, které při ní na kůži působí, pleť zatěžují. Po léčbě se může objevit podráždění a citlivost, a hrozí i navrácení samotné hyperpigmentace.
Chemický peeling
Peelingy spočívají v aplikaci chemických látek na kůži, které vyvolají proces postupné obnovy poškozených povrchových buněk.
Dermatologický peeling kyselinou glykolovou je nejoblíbenějším povrchovým peelingem, protože přináší velmi dobré výsledky u léčby hyperpigmentace (s výjimkou jedinců s tmavou pletí, u nichž je riziko vzniku post-zánětlivé hyperpigmentace). Dalším typem je peeling s AHA kyselinami, které se vyznačují tím, že jsou rozpustné ve vodě. Funguje na povrchu pokožky, kde snižuje přilnavost kožních buněk. Po aplikaci se během jednoho nebo dvou dnů objeví odlupování kůže a zarudnutí, které v práci můžete vysvětlit jako „vyrážku“, než se objeví nová, rovnoměrně tónovaná pleť. Peelingy nabízejí velkou flexibilitu, protože lze individuálně upravit koncentraci, pH i dobu aplikace. Pro kompletní ošetření jsou vyžadovány čtyři až šest sezení, každé dva týdny.