Dermatologie
Atopický ekzém: Co to je a jak ho léčit?
Atopický ekzém je dnes nejčastější chronické a zánětlivé kožní onemocnění u dětí z vyspělých zemí. Jak ho poznáte a jaké jsou možnosti jeho léčby?
Dermatologie
Atopický ekzém je dnes nejčastější chronické a zánětlivé kožní onemocnění u dětí z vyspělých zemí. Jak ho poznáte a jaké jsou možnosti jeho léčby?
Atopický ekzém je dlouhodobé anebo opakující se kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Méně často příznaky přecházejí do dospělosti anebo se až v dospělosti poprvé objeví.
Už název onemocnění dobře ukazuje jeho průběh. Slovo ekzém je odvozeno z řeckého slova ekzeo, což označuje něco, co vyvěrá nebo vybublá na povrch. Je tak dobře vystižený zápalový charakter onemocnění (příznaky jsou zčervenání, otok, teplá kůže v místě ekzému, mokvání).
Pojem atopický odvozujeme od řeckého slova atopos (zvláštní, cizí), znamená to něco, co není na svém místě a probíhá atypicky (jinak, než je běžné). Často se můžete setkat i s názvem atopická dermatitída.
Při atopickém ekzému můžeme pozorovat tyto příznaky na kůži:
Pacient s atopickým ekzémem (atopik) má na genetickém podkladě zvětšenou citlivost kůže a sliznice na různé látky. Ty se běžně vyskytují v našem prostředí a dostávají se do našeho těla přes kůži, dýchací cesty nebo trávicí ústrojí. Zde se setkávají u pacienta atopika se zvýšeně a nevyváženě reagujícím a „rozladěným“ imunitním systémem.
Atopik vykazuje i vícero změn ve stravování a v biochemických pochodech v kůži a také v jeho těle trochu odlišně probíhají nervové reflexní pochody. Proto kůže reaguje i na běžné podněty, které přicházejí z vnějšího a vnitřního prostředí těla (a mají alergický nebo nealergický charakter) zvláštním, mimořádným, nezvyklým způsobem.
Skupiny badatelů v genetice už odhalily u atopiků několik genů, které jsou spojené s poruchou funkce a stavby vrchních vrstev pokožky, tzv. kožní bariéry.
Pokožka tak permanentně propouští nejen vodu směrem z organismu, ale i dráždivé látky, původce kožních infekci a alergeny vnějšího prostředí směrem dovnitř. Vrozený je i snížený práh pro svrbění, což znamená, že už lehké podráždění kůže vyvolá silné záchvatové svrbění, které nutí nemocného k nepřiměřenému škrabání se, a tím se dále zhoršuje už probíhající zápal kůže.
Atopický ekzém se může objevit v kojeneckém věku (nejčastější varianta), v průběhu dětství nebo kdykoli v dospělosti.
V střední Evropě postihuje atopický ekzém 15–20 % kojenců a batolat a 12 % dětí v předškolním a školním věku. Nárůst v dětské populaci v posledních letech se obvykle přisuzuje vlivům životního prostředí, změnám životního stylu jedince, rodiny a společnosti.
Genetici, imunologové, alergologové a dermatologové velmi intenzivně zkoumají jednotlivé příčiny a projevy atopického ekzému. I když už toho hodně víme, stále zůstává dost nevyjasněného.
Hlavním faktorem je dědičná predispozice, teda zděděný sklon k určité nemoci, který se v rodině předává z generace na generaci. Riziko vzniku atopického ekzému u kojence dnes už umíme předpovědět v závislosti na atopické rodinné zátěži.
Je třeba si však uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění a ekzém se nemusí vůbec objevit, anebo jen mírný, například v podobě suché pokožky bez dalších zápalových změn.
Atopický ekzém je chronické onemocnění s mimořádným vlivem na kvalitu života nemocného dítěte i celé jeho rodiny. Léčba atopického ekzému není jen „užívání léků“, ale celý soubor aktivit.
Tak jako se projevy a průběh atopického ekzému u různých pacientů velmi liší, tak je u každého nemocného potřeba „ušít léčbu na míru“ a stanovit individuální léčebný plán. Léčba se taky velmi liší podle věku nemocného.
Základním opatřením je předání informací rodičům nemocného dítěte. Týká se příčin onemocnění, prevence spouštěcích faktorů i léčby.
1. Snížit závažné příznaky onemocnění v čase zhoršení „záchrannými léky“ předepsanými lékařem.
2. Předcházet dalším vzplanutím onemocnění správnou péčí o kůži, sledováním provokačních faktorů a jejich omezením. Zde může významně pomoct alergologické vyšetření.
3. Zabezpečit dlouhodobou péči o atopickou pokožku pomocí zvláčňujících (promasťovacích) krémů.
4. Dlouhodobě příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění prevencí, režimovými opatřeními, vhodnou životosprávou a systematickou léčbou.
Atopický ekzém je onemocnění, jehož podkladem je vrozená predispozice, proto současná medicína zatím nedokáže pacienta sklonu k ekzému úplně zbavit.
S věkem však většina příznaků samovolně ustupuje, často u nemocných s lehčími projevy už mezi prvním a třetím rokem.
Neexistuje žádný „univerzální zázrační lék“. Ani nejúčinnější léky nedokážou odstranit vrozený sklon k nemoci, který přetrvává celý život. Při dobré informovanosti rodičů a pečlivém dodržování preventivních a léčebných opatření je však možné dostat průběh ekzému u dítěte „pod kontrolu“. Vyžaduje to velkou trpělivost při léčbě, vypozorování a eliminaci individuálních zhoršujících faktorů a zavedení vhodné životosprávy atopika.
Výsledky velmi pečlivého ošetřování kůže jsou vidět až po několika týdnech, někdy i měsících. Často je třeba vyzkoušet více léčebných prostředků a postupů, než rodiče pro své dítě najdou „ten pravý“, ale při dobré spolupráci s dětským a kožním lékařem se to vždy nakonec podaří. Přečtete si rady od dermatoložky, které doporučuje dodržovat při péči o dětskou pokožku.